Ako jedeš u kasne sate, udebljat ćeš se

Zasigurno ste barem jednom na nekom portalu ili društvenoj mreži dobili savjet kako je bolje ne jesti nakon 8 sati navečer jer ćete se tako udebljati. Međutim, vrijeme u koje jedete nije povezano s povećanjem kilograma. Jedino što je bitno jest da vam je broj potrošenih kalorija veći od broja unesenih, tj. da održavate kalorijski deficit. Jedna studija pokazala je da osobe koje jedu u kasnije sate obično konzumiraju više kalorija u danu stoga se iz toga može izvući pogrešan zaključak kako nas hrana u kasnije sate više deblja.

Nemoj plivati pola sata nakon obroka

Neki misle da zato što probava usmjerava dio protoka krvi iz mišića u stomak udovi nam neće dobiti dovoljno krvi te ćemo se utopiti. Tvrdnje nemaju smisla jer protok krvi nije toliko preusmjeren da bi se stvorili pravi problemi. Ne postoji ni jedna dokumentacija smrti zbog jedenja prije odlaska na plivanje te ni jedna veća zdravstvena organizacija ne predstavlja to kao opasnost.

Čitanje u mraku uništit će ti vid

Čitanje u mraku ne uzrokuje trajnu štetu vida, već samo dovodi do naprezanja očiju. Kao i ostali mišići u tijelu, mišići oka mogu se opteretiti. Iako ne oštećuje vid trajno, naprezanje očiju koje nastaje prilikom čitanja uz slabo svjetlo može dovesti do nekih prolaznih simptoma. Simptomi uključuju umorne oči, glavobolju, svrbež očiju, zamagljen vid i povećanu osjetljivost na svjetlost.

Koristimo samo 10 posto mozga

Neurolog Barry Gordon objasnio je da je većina mozga gotovo uvijek aktivna. Metoda funkcionalne magnetske rezonancije (fMRI) mjeri aktivnost u mozgu prilikom izvršavanja raznih zadataka. Koristeći ovu i druge slične metode, istraživači pokazuju da je dio mozga aktivan čak i kad spavamo, a postotak mozga koji se koristi za određenu radnju varira od osobe do osobe. fMRI rezultati pokazuju da čak i jednostavne aktivnosti zahtijevaju aktivnost gotovo cijelog mozga.

Ne sjedi toliko blizu televizije, oštetit ćeš si vid

Ne postoji znanstveni dokaz da sjedenje u blizini televizije uzrokuje oštećenje oka, no ako imate potrebu sjediti blizu ekrana da biste jasno vidjeli, možda imate problema s kratkovidnosti te se savjetujte s liječnikom.

Nemoj prati kosu dok imaš menstruaciju

Apsolutno nema razloga da tijekom menstruacije ne operete kosu ili se okupate. Zapravo, topla kupka može vam pomoći pri ublažavanju menstrualnih grčeva i predmenstrualne napetosti.

Šećer čini djecu hiperaktivnim

Istraživači su u časopisu Journal of the American Medical Association zaključili kako šećer u prehrani ne utječe na ponašanje djece. Ipak, istakli su da studije ne isključuju u potpunosti da bi šećer mogao blago utjecati na mali broj djece. Također, dokazalo se kako će roditelji koji vjeruju u ovaj mit, vjerojatnije svoju djecu opisati kao hiperaktivnu ako im se kaže da je dijete popilo slatko piće.

Ako križaš oči, tako će ti ostati

Kad prekrižite oči, nećete uzrokovati oštećenje vida te će se vaše oči, nakon što završite, vratiti u normalan položaj. Očne jabučice kontrolira šest mišića te kada križate oči, poručujete mišićima da ih pomiču prema unutra što ujedno i nesvjesno radite kada gledate nešto što vam je vrlo blizu.

 

Literatura

1. Reid KJ et al. Meal Timing Influences Daily Caloric Intake in Healthy Adults. Nutr Res, 2014, 34, 930-935.

2. Coulthard JD et al. The Timing of the Evening Meal: How Is This Associated With Weight Status in UK Children? Br J Nutr, 2016, 115, 1616-1622.

3. Chambers P et al. American Red Cross Scientific Advisory Committee Scientific Review: Eating Before Swimming. International Journal of Aquatic Research and Education, 2011, 4, 483-490.

4. Is reading in the dark bad for your eyesight?, https://www.bbc.com, pristupljeno 5.4.2020.

5. Herculano-Houzel S. The Human Brain in Numbers: A Linearly Scaled-up Primate Brain. Front Hum Neurosci, 2009, 3, 31.

6. 10 Vision Myths, https://flei.com, pristupljeno 5.4.2020.

7. What if I crossed my eyes for 10 minutes? https://health.howstuffworks.com, pristupljeno 5.4.2020.

8. Wolraich LM. The Effect of Sugar on Behavior or Cognition in Children. Journal of the American Medical Association sugar, 1995, 274, 1617-1621.

Izvor fotografije

©[Gajus] via Canva.com