Želite li usporiti proces starenja vaše kože? Brinete li se dovoljno o njoj? Odgovor na prvo pitanje većinski će biti potvrdno, no drugo je već podosta upitno. Starenje kože možemo podijeliti na ono povezano s genetikom – kronološko te fotostarenje – uzrokovano izlaganjem UV zračenju.
Neki znanstvenici smatraju kako su za tek 3% starenja kože odgovorni unutarnji faktori, dok su za ostatak zaslužni oni vanjski kao što su UV zračenje, prehrana, pušenje… Tijekom starenja, promjene se događaju u svim slojevima kože, a one vanjske promjene koje mi najčešće uočavamo jesu nabori na koži, gubitak elastičnosti i volumena. Važnu ulogu imaju kolagen i elastin kao komponente izvanstaničnog matriksa stanica kože. Molekule kolagena organiziraju se u kolagenska vlakna koja koži daju stabilnost i čvrstoću, a nedostatak istih se može nadoknaditi prehranom.
Sunce kao neprijatelj mladosti
Prema nekim studijama, čak 90% znakova starenja uzrokovano je upravo UV zrakama. Dva oblika UV zračenja dopiru do naše kože, a to su UVA i UVB zrake. UVB (B kao „burns” – opekline ili „bronzed skin” – preplanula koža) zrake kraće su valne duljine i dosežu površinski sloj kože. Ove zrake zaslužne su za dobivanje preplanulog tena, no također i za opekline. S druge strane, UVA (A kao „ageing” – starenje ili „alergije”) zrake su dulje valne duljine te dopiru dublje u kožu. One su pak uzrok alergija te trajnih oštećenja kože što vidimo kao starenje kože. UVA zrake prisutne su tijekom cijele godine dok su UVB zrake najjače u ljetnom razdoblju godine te u popodnevnim satima. Kako je koža izložena Sunčevim zrakama tijekom čitave godine, trebali bismo ju češće štititi proizvodima sa SPF širokog spektra, tj. koristiti SPF koji štiti od oba tipa UV zračenja. Više o tome kako nas SPF štiti od štetnih Sunčevih zraka, možete pročitati na poveznici.
Anti-age komponente
Starenje kože možemo prikazati na molekularnog razini na više načina. Neki od njih jesu oksidativni stres stanica, smanjenja sposobnosti obnavljanja stanične DNA, skraćivanje telomera, kronična upala i mutacija gena. Proizvodi sadržani u popularnim anti-age proizvodima nerijetko se fokusiraju na prevenciju prethodno navedenih procesa. Antioksidansi (posebice vitamin C i E) važni su za zaštitu od oksidativnih oštećenje te ujedno i poboljšanu funkciju kolagena. Važne su i aminokiseline kao što su L-cistein te L-triptofan koji se pretvara u hormon melatonin koji pridonosi staničnoj obnovi i regeneraciji kože. Cistein ima ulogu u čvrstoći i mehaničkoj stabilnosti kože te ga usko povezujemo s keratinskom mrežom. Starenje kože možemo značajno usporiti i pravilnom i prilagođenom prehranom.
Potpuno sprječavanje znakova starenja i „zaustaviti vrijeme“ naravno nije moguće, no vrijeme uvijek možemo „usporiti“ i pravilnom njegom što dulje zadržati mladolik izgled kože.
Izvor literature
2. Prkačin I. Možemo li zaustaviti vrijeme? inPharma. 2020, 67, 24.