Koliko ste puta primijetili kako će vam ženska osoba upute o tome gdje se nalazi davati služeći se položajem određenih dućana, zgrada specifičnog izgleda ili skulptura, dok će muškarci koristiti strane svijeta i izraze poput „idi na sjever” ili “skreni prema jugu”? Koliko puta vam se dogodilo da ukoliko pokušate razgovarati s muškom osobom koja gleda TV odgovor najčešće ne dobijete, dok ženama to ne predstavlja problem? Cilj ovog teksta nipošto nije odrediti „superiorniji“ spol, jer tako nešto zapravo niti ne postoji. Ono što svakako postoji jest razlika u funkcioniranju mozgova dvaju spolova koja je uzrokovana brojnim evolucijskim i fiziološkim čimbenicima, s čime ćemo vas kroz ovaj tekst pokušati upoznati.
U emisiji Brain games koju je osmislio National Geographic, muškarcima i ženama na upravljanje je dan autić koji su morali ravnom linijom dovesti od starta do cilja. Ometajući faktor bili su „gledaoci“ utrke koji su natjecateljima postavljali pitanja ili ih ometali raznim bučnim podražajima. Ono što se dogodilo jest to da su muškarci unatoč podražajima autić doveli od točke A do točke B bez ikakvih problema, dok su žene itekako imale problema. Distrakcije su dovele do toga da one ne mogu autić držati u ravnoj liniji te bi u svakoj utrci pobijedio muškarac. Ovo je pravi primjer koji pokazuje kako pobjednika zapravo – nema. Naime, u dalekoj povijesti dok su ljudi još živjeli u plemenima u spiljama, žene su bile te koje su se morale brinuti za mnogobrojno potomstvo, dok su muškarci kao najvažniji zadatak imali uloviti određenu životinju kako bi prehranili obitelj. Upravo zato, mozgovi su se evolucijski razvili tako da žene reagiraju na više podražaja odjednom, dok su muškarci često fokusirani isključivo na ono što rade i svi ostali podražaji neće ih ometati u tome. I upravo je to razlog zašto ćete od muškaraca rijetko dobiti odgovor, ako je na TV-u u tom trenutku njihov najdraži film. Fiziološki gledano, ova razlika uzrokovana je činjenicom da je kod muškaraca u mozgu prisutno puno više sive tvari, dok kod žena prevladava bijela tvar. Bijela je tvar nešto poput mreže u mozgu koja spaja različite centre i dijelove mozga koji procesiraju različite podražaje jedne s drugima, dok je siva tvar lokalizirana i zadužena za procesiranje informacija nekog konkretnog podražaja.
Unatoč razlikama, zapravo nema boljeg ili jačeg spola, već su razlike prisutne s razlogom i svaka od njih ima funkciju pa takve razlike ne treba gledati kao prednosti ili nedostatke.
Mozgovi muških i ženskih osoba informacije o prostoru i smjerovima percipiraju potpuno drugim dijelovima mozga. Kod žena se to događa u cerebralnom korteksu (moždanoj kori), a kod muškaraca u hipokampusu (lijevom). Hipokampus je u tome mnogo uspješniji i upravo zato su muškarci često bolji u snalaženju u prostoru, ali i u razumijevanju položaja i odnosa predmeta u složenim višedimenzionalnim sustavima (lakše čitaju razne složene grafove, primjerice) te lakše rješavaju zadatke kad se dvodimenzionalni ili trodimenzionalni predmet složenog oblika zakreće u prostoru. Muškarci su, kako pokazuju istraživanja, otporniji na akutnu bol kod ozljede. Razlog tome je činjenica da kod žena bol ovisi o razini estrogena (uz jačinu podražaja), a kod muškaraca postoji više endokanabinoidnih receptora koji su zaduženi da bol suprimiraju kad se ona pojavi.
Kada govorimo o verbalnim vještinama, žene su u njima često uspješnije. Određena istraživanja pokazuju kako žene imaju centre za verbalno izražavanje na obje strane mozga, dok je kod muškaraca taj centar samo na lijevoj strani. Upravo ćete zato vjerojatnije čuti žene kako pričaju znatno dulje priče i pritom koriste mnogo više pridjeva te koriste širi vokabular. Zbog veće količine bijele tvari i bržeg prijenosa podražaja između centara, kod žena je razvijenija fina motorika pa će stoga često biti uspješnije u određenim kreativnim načinima izražavanja koji zahtijevaju preciznost ili će urednije pisati. Također, žene puno dulje i emotivnije pamte određene situacije, zato što im je hipokampus veći nego kod muškaraca. Ukoliko zamolite jednog svojeg prijatelja i prijateljicu da tjedan dana bilježe ono bitno što im se dogodi, vjerojatno će prijateljica zabilježiti puno više situacija puno detaljnije nego prijatelj.
Gore navedeni primjeri tek su neki od brojnih razlika muškog i ženskog mozga. Naravno, primjeri iz teksta nisu pravilo i uvijek postoje iznimke, ali pokazuju kako unatoč razlikama, zapravo nema boljeg ili jačeg spola, već su razlike prisutne s razlogom i svaka od njih ima funkciju pa takve razlike ne treba gledati kao prednosti ili nedostatke.
Literatura
2. https://www.psychologytoday.com/us/blog/hope-relationships/201402/brain-differences-between-genders
3. https://stanmed.stanford.edu/2017spring/how-mens-and-womens-brains-are-different.html