Perut ili prhut često je stanje kože od kojeg pati oko 50% odrasle populacije. Obilježeno je pretjeranim ljuštenjem kože vlasišta i stvaranjem bijelih ljuskica koje padaju s glave i kose, a često je popraćeno blagim svrbežom. Koji su glavni uzroci peruti te kako je se možemo riješiti?

Uzroci peruti

Gornji se sloj kože konstantno ljušti i obnavlja, ali u umjerenim količinama. Perut nastaje kada dođe do hiperproliferacije kože vlasišta. Skraćuje se proces obnove te dolazi do ljuštenja rožnatog sloja stanica kože koje zajedno tvore vidljivu perut.

Malassezia

Jedan od vodećih uzroka pojave peruti su gljivice roda Malassezia. One su sastavni dio kožnog mikrobioma, hrane se lipidima te nastanjuju lojem bogatu kožu vlasišta. Pretjeranim rastom Malassezije i aktivacijom našeg imunološkog sustava dolazi do mikroupala i pojačanog ljuštenja kože vlasišta. Ovaj proces može biti potaknut raznim čimbenicima kao što su klimatski uvjeti, hormonalne promjene, stres i životni stil.

Šamponi i proizvodi za kosu

Mogući uzrok peruti je alergijska reakcija ili osjetljivost na određene proizvode za njegu kose, uključujući šampone, regeneratore ili proizvode za oblikovanje. Korištenje takvih proizvoda može izazvati iritaciju vlasišta odnosno kontaktni dermatitis i perutanje.

Ostala stanja kože

Nastanak peruti može biti posljedica određenih stanja kože vlasišta. Primjerice, pojava masnih, žućkastih ljuskica uz crvenilo i svrbež vlasišta upućuje na seboroični dermatitis. Neka od ostalih stanja i bolesti koja mogu dovesti do nastanka peruti su: psorijaza, atopijski dermatitis i Tinea capitis tj. lišajevi vlasišta.

Kako je se riješiti?

Perut je stanje vlasišta koje može biti lako rješivo kod kuće. Ponekad i samo češće pranje kose blagim šamponom dovodi do zadovoljavajućih rezultata. Ukoliko to ne pomaže, na tržištu postoji veliki izbor šampona za perut sa različitim aktivnim tvarima.

Odabir šampona

Tijekom odabira šampona bitno je obratiti pažnju na sastavnice poput cinkovog piritiona, selenijevog sulfida i ketokonazola koje će djelovati antibakterijski i antifungalno. Često u takvim šamponima možemo pronaći i salicilnu kiselinu koja ima keratolitičko djelovanje.

Kako bi došli do željenih rezultata, bitno je šampon redovito koristiti te ga, prilikom pranja kose, dobro umasirati u vlasište. Prije ispiranja šampona potrebno je pričekati par minuta  kako bi se aktivne sastavnice upile u kožu.

Do rezultata bi trebalo doći nakon mjesec dana korištenja šampona. Najčešće je potrebno isprobati više tipova šampona kako bi našli onaj koji dovodi do najboljih rezultata.

Prirodno rješenje?

Potencijalno učinkovitim tvarima u borbi protiv peruti se smatraju biljna eterična ulja i pripravci na njihovoj bazi. Protuupalna svojstva eteričnog ulja čajevca, ružmarina i limete mogla bi pomoći u terapiji peruti. Međutim, eterična ulja često su jaki iritansi te mogu uzrokovati kontaktni dermatitis i pogoršati postojeću situaciju. Korištenje ovakvih pripravaka iziskuje poseban oprez te se nikako ne preporučuje korištenje koncentriranih eteričnih ulja direktno na kožu.

Rješenje postoji

Perut je vrlo česta pojava u ljudi svih dobnih skupina. Postoje mnogi načini kako je tretirati te je potrebno odabrati onaj koji odgovara individualnim potrebama i samom uzroku nastanka peruti. Prilikom odabira šampona uvijek je poželjno obratiti se svom ljekarniku ili liječniku, a ako ne dolazi do željenih rezultata ili postoji sumnja na neki ozbiljniji problem, potrebno je potražiti pomoć dermatologa.

 

Literatura

1. How to treat dandruff, 2023., https://www.aad.org/public, pristupljeno 19. 3. 2024.

2. Dandruff, 2022., https://www.nhs.uk/, pristupljeno 19. 3. 2024.

3. Dandruff: Causes and treatments, 2019., https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 19. 3. 2024.

4. Dandruff and itching scalp, 2023., https://www.betterhealth.vic.gov.au/, pristupljeno 19. 3. 2024.

5. Ranganathan S, Mukhopadhyay T. Dandruff: the most commercially exploited skin disease. Indian J Dermatol. 2010, 55(2), 130-134.

Izvor fotografije

@[ Rattankun Thongbun] via Canva.com