Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj godišnje od raka jajnika obolijeva između 400 i 500 žena, a umire preko 300 žena. Radi se o ginekološkom karcinomu s najnižom stopom preživljavanja, upravo zbog toga što simptomi javljaju tek u kasnijim fazama ili se zamijene sa simptomima nekih drugih manje ozbiljnih bolesti.
Znanstvenici diljem svijeta sudjeluju u otkrivanju specifičnih biomarkera i screening metoda kako bi se omogućilo ranije otkrivanje ove bolesti i povećala stopa preživljavanja.
PUT PREMA PERSONALIZIRANOM PRISTUPU
Otkriven je novi klasifikacijski sustav koristeći metodu scRNA-sec (eng. single-cell RNA sequencing). Ovim se načinom postiže transkripcijsko profiliranje tisuća različitih stanica te omogućuje istraživačima da na razini jedne stanice odrede koji su geni eksprimirani, u kojoj količini i kako se oni razlikuju od ostalih tisuću stanica koje se nalaze u tom heterogenom uzorku.
Identificirali su dosad nepoznate podtipove stanica jajovoda. Stanice su jajovoda uglavnom izvorište raznih karcinoma jajnika. Također, otkrivena je veza između različitih vrsta stanica s određenim podtipom karcinoma jajnika. Time je uspješno osmišljena nova klasifikacija koja će moći prema izvorišnoj stanici karcinoma predvidjeti koje pacijentice imaju veću šansu za preživljavanjem i samim time će pomoći kliničarima u odabiru terapije.
NOVA POTENCIJALNA META LIJEČENJA
Korištenjem prethodno navedene klasifikacije, kao najopasnija podvrsta karcinoma jajnika je karakterizirana ona koja ima povećan broj stanica koji ulaze u epitelno-mezenhimsku tranziciju. Takva tranzicija omogućuje tumorskim stanicama veću mobilnost što im omogućuje širenje i progresiju.
Osim toga, još jedno obilježje najopasnije podvrste karcinoma jajnika jest i povišen broj M2 makrofaga. Naime, takvi makrofazi imaju imunosupresivna svojstva. Time mogu utjecati na povećanu rezistenciju prema terapiji. Stoga, M2 makrofazi potencijalno mogu postati meta djelovanja lijekova koji bi posljedično doveli i do smanjenja rezistencije prema terapiji.
Ne zna se točna uzročno posljedična veza između povišenog broja M2 makrofaga i epitelno-mezenhimske tranzicije ovih stanica.
KARAKTERISTIČNI SIMPTOMI
Promicanje svijesti o raku jajnika, kao i prepoznvanje simptoma te učestali pregledi, najbolji su način prevencije razvoja ove teške bolesti.
Sve su žene pod rizikom i stoga obratite pažnju ukoliko primijetite neke od idućih simptoma:
- Neobično povećanje trbuha i uporna nadutost.
- Sitost nakon što ste pojeli vrlo malu količinu hrane.
- Bolovi u zdjelici.
- Iznimno česta potreba za mokrenjem – stalno tijekom nekoliko tjedana (ako je potrebno bilježite broj).
Ukoliko primijetite da su ovi simptomi česti i perzistentni svakako kontaktirajte svog ginekologa.
LITERATURA
1. “The Oxford Classic” classification system uncovers new information about ovarian cancers, 2021, www.cancercentre.ox.ac.uk, pristupljeno 10.02.2021.
2. Hu et al. The Oxford Classic Links Epithelial-to-Mesenchymal Transition to Immunosuppression in Poor Prognosis Ovarian Cancers. Clin Cancer Res. 2021.
3. Single-Cell RNA Sequencing Frequently Asked Questions, 2020, web.genewiz.com, pristupljeno 10.02.2021.
4. Svjetski dan borbe protiv raka jajnika, 2017, www.hzjz.hr , pristupljeno 10.02.2021.
SLIKA
©[allasizintseva] via Canva.com