Epilepsija je kronična bolest koju karakteriziraju napadaji – nagli naleti električne aktivnosti u mozgu. Napadaji mogu biti blagi koji traju svega nekoliko sekundi te dovode do ošamućenosti. Nasuprot tome, napadaji mogu biti i teški koji mogu trajati od par sekundi do nekoliko minuta, a uzrokuju grčeve, nekontrolirane trzaje mišića te mogu dovesti i do gubitka svijesti. Procjenjuje se da oko 65 milijuna ljudi diljem svijeta ima neku vrstu epilepsije. Iako su napadaji u velikom broju slučajeva ponavljajući i nasumični, refleksna epilepsija uzrokuje napadaje koji slijede nakon nekog stimulusa.

Refleksna epilepsija

Stimulusi koji uzrokuju napadaje kod refleksne epilepsije mogu biti vanjskog izvora (poput bljeskova svjetla, vruće vode ili čak čitanja) ili unutarnjeg (poput emocija, razmišljanja ili nekih viših kognitivnih funkcija). Najveći udio refleksnih epilepsija je karakteriziran napadajima koji su uzrokovani vizualnim stimulusom, bilo da se radi o bljeskanju svjetla ili o televiziji i video igricama (fotosenzitivna epilepsija). U slučaju Stacey Gayle, uzrok napadaja je bila muzika. Takav tip refleksne epilepsije (muzikogena epilepsija) je rijedak oblik za koji se procjenjuje da se javlja jednom u 10 milijuna ljudi.

Sean Paul i napadaji

Stacey Gayle je imala neobičan i veoma specifičan slučaj muzikogene epilepsije. Nakon nekoliko napadaja, isprva neizazvanih i nasumičnih, uočila je specifičan uzrok koji je prethodio tim napadajima. Pjesma „Temperature“ od izvođača Seana Paula, koja je tada bila na samom vrhu glazbenih ljestvica, je svirala prije nego što bi uslijedio napadaj. Za takav neobičan slučaj epilepsije Stacy nije mogla naći rješenje čak niti u šest različitih lijekova protiv napadaja. Nakon mnogih neuspjelih pokušaja smirivanja napadaja (oko čijeg uzroka su doktori bili podosta skeptični) slušanje te pjesme prije spavanja, što je uzrokovalo čak tri napadaja tijekom noći, bilo je dovoljno da se dokaže povezanost između poznate pjesme i napadaja.

Nakon godinu dana, Stacey je napadaje povezala s još nekoliko pjesmama poput kultne pjesme Umbrella“ od pjevačice Rihanne te „Beautiful Girl“ od Seana Kingstona. Osim toga napadaje je uzrokovala i alternativna glazba te zvuk bubnjeva koji je pratio nastupe njenog crkvenog zbora. Kako je takav način života bio nezamisliv, Stacey se podvrgnula operaciji kojom joj je uklonjen dio mozga. U dijelu mozga koji je bio odgovoran za napadaje je uklonjeno gotovo 6 centimetara. Nakon te operacije napadaji su kompletno nestali, a Stacey je napokon imala mogućnost živjeti normalnim životom.

Literatura

Stern J. Musicogenic epilepsy. Handbook of Clinical Neurology, 2015, 129, 469-477

What is epilepsy?, https://www.healthline.com/, pristupljeno 11.12.2020.

Musicophobia: When Your Favorite Song Gives You Seizures, https://www.scientificamerican.com/, pristupljeno 11.12.2020.

Reflex Epilepsies, https://www.epilepsy.com/, pristupljeno 11.12.2020

Okudan ZV, Ozkara C. Reflex epilepsy: triggers and management strategies. Neuropsychiatric Diseases and Treatment, 2018, 14, 327–337

Izvor fotografije

©Science Photo Library via Canva.com