Benefite ove grmolike biljke prepoznali su još u antičkoj Grčkoj i Rimu gdje su ju miješali s medom te liječili opekline i rane. Opjevana je čak u Homerovoj Odiseji kao tajna ljepote feničke princeze. Što je to što čini smilje toliko značajnim u medicini, a naročito u kozmetologiji?

Besmrtna biljka

Latinski naziv „Helichrysum italicum“ dolazi od grčkih riječi helios (sunce) + chryson (zlatan), a italicum označava područje Italije. Još je poznata pod nazivima „immortela“ i „everlasting“ što označava besmrtnost zbog toga što cvjetovi zadrže žutu boju i nakon što se osuše. Intenzivnog je mirisa pa ju na engleskom jeziku možemo pronaći pod nazivom „curry plant“. Raste samoniklo na suhim i neobrađenim područjima pretežno na području južne Europe, sjeverozapadne Afrike i Male Azije. Najviše korišteni biljni dijelovi su cvjetovi i listovi. Eterično ulje čini ga „zlatnim standardom“ u kozmetičkoj industriji prilikom obnove oštećene kože.

Čuvar kolagena i antioksidans

Tijekom starenja i izlaganja UV zrakama, komponente u koži (kolagen i elastin) s vremenom propadaju zbog čega se javljaju bore, strije te opuštena koža. Uzrok promjena je oksidativni stres koji nastaje u stanicama. Eterično ulje smilja dobro je rješenje u borbi protiv navedenoga s obzirom na to da može smanjiti aktivnost enzima kolagenaza i elastaza koji razgrađuju kolagen i elastin. U svom sastavu ima italidion i β-diketon kojima se pripisuje anti-aging djelovanje.

Antimikrobno djelovanje

Za svojstvo zacjeljivanja zaslužni su spojevi kurkumeni koji sprječavaju gljivice i bakterije da se prime za ranu. Dokazano je da smilje ima učinak na meticilin osjetljivi S. aureus (MSSA) kao i meticilin rezistentni S. aureus (MRSA). Razmatranjem učinka ekstrakta ove biljke na bakterijske čimbenike virulencije poput proizvodnje toksina ili agregacije stanica pokazalo se da niska koncentracija H. italicum dietilesterskog ekstrakta smanjuje enterotoksine B i C proizvedene od S. aureus.

Također, istraživanja su pokazala da djeluje na Candidu albicans koja je uzročnik gljivičnih infekcija u vagini, ustima i grlu te na bakteriju Streptococcus mutans koja može uzrokovati upalu zubnog mesa i karijes. Eterično ulje smilja povećava efikasnost kloramfenikola protiv nekih rezistentnih gram-negativnih bakterija. Geraniol obnavlja aktivnost kloramfemikola protiv Enterobacter aerogenes, ali i povećava osjetljivost na β-laktame poput penicilina i ampicilina.

Dostupni pripravci

Najzastupljeniji oblici u kojima se nalazi na tržištu jesu kreme, macerati, hidrolati, infuzi te eterično ulje koje je jedno od najskupljih esencijalnih ulja. Smilje hrani suhu i zrelu kožu, revitalizira, usporava njezino starenje te uklanja bore i akne. Ulje se dubinski upija u kožu te potiče regeneraciju pa se koristi za tretiranje ožiljaka i strija te protiv modrica i podljeva.  Također, koristi se kod proširenih i upaljenih vena, hemoroida, keloida, hiperpigmentacije, atopijskog dermatitisa i psorijaze.

 

Literatura

1. Baniček T. (2019.) Smilje, Helichrysum italicum (Roth) G.Don i tradicionalna medicina Mediterana. Završni rad. Split: Sveučilište u Splitu, Kemijsko-tehnološki fakultet

2. Mucalo, Z. (2015.). SMILJE (Helichrysum italicum / Roth / G. Don): Od tradicionalne uporabe do znanstvenih istraživanja. Diplomski rad. Zagreb: Agronomski fakultet u Zagrebu.

3. Povijest smilja, https://kadulja.com/, pristupljeno 19.01.2024.

4. Smilje (Helichrysum italicum), https://www.plantea.com.hr/, pristupljeno 19.01.2024. 5. Smilje – čudotvorna biljka za vječnu ljepotu, https://krenizdravo.dnevnik.hr/, pristupljeno 19.01.2024.

Izvor fotografije

©[Esin Deniz] via Canva.com