Ovih dana u afričkoj državi Malawi započet je prvi program cijepljenja djece protiv malarije. U drugim državama uključenim u eksperimentalni program, Keniji i Gani, krenut će za par tjedana.

RTS,S/AS01 (RTS,S) prvo je cjepivo koje je i u 3. fazi kliničkog ispitivanja pružilo djelomičnu zaštitu kod djece protiv Plasmodium falciparum, najsmrtonosnijeg uzročnika malarije s ogromnom prevalencijom u Africi. Razvila ga je britanska farmaceutska tvrtka GSK još 1987. godine pod zaštićenim nazivom Mosquirix te je nakon brojnih testiranja kroz koje je prošlo, ovo je cjepivo 2019. konačno ušlo u 4. fazu ispitivanja, a ona podrazumijeva implementaciju istog u “stvarnom životu”, odnosno laboratorijski nekontroliranim uvjetima, te će pokušati naći svoje mjesto u kalendaru za rutinska cjepiva koja će djeca Afrike ubuduće primati. Čak 360 000 beba primit će tri doze u periodu od 5. do 9. mjeseca života te četvrtu kad navrše dvije godine. Naime, zbog sve veće rezistencije Plasmodiuma na terapijske mogućnosti malarije, kao i komarca prenositelja iz roda Anopheles na insekticide, broj oboljelih (i umrlih) od malarije u zadnjih je par godina opet u porastu; WHO procjenjuje da godišnje 250 000 afričke djece izgubi život zbog te zarazne bolesti. Stoga je nužno razviti koliko-toliko učinkovito cjepivo kao prevenciju. Rezultati Mosquirixa su sljedeći: 39%, odnosno 4 od 10 slučajeva “obične” malarije bilo je spriječeno, dok je za 29% reduciran razvoj težeg oblika bolesti, najčešće manifestiranog u mozgu. Isti postotak (29%) dijeli i smanjenje potrebe za transfuzijom krvi uslijed malarijom izazvane anemije. Nuspojave cjepiva su najčešće osip na mjestu uboda te groznica, rijetko popraćena febrilnim napadajima od kojih su se testirane osobe uspješno oporavile. Postojao je problem češće pojave meningitisa kod cijepljenih osoba, ali nije pronađena korelacija između cjepiva i infekcije.

Sve u svemu, ovo je cjepivo daleko od idealnog, ali tako to obično i bude s počecima razvoja nove terapijske mogućnosti, bilo da se radi o lijeku, cjepivu ili nečemu desetom. U svakom slučaju, svaka pomoć, ma koliko se mala činila, nekome će sigurno spasiti život, a i otvorit će nove horizonte k usavršavanju prevencije ove teške i agresivne bolesti.

Izvor fotografije

Image by 41330 from Pixabay