Prošli mjesec istraživači s vodećeg francuskog instituta za inžinjering IMT Atlantique objavili su da su uspjeli kreirati prvu leću s fleksibilnom mikrobaterijom.
Najveći problem, kako navodi profesor Thierry Djenizian, bilo je uklapanje velike količine energije u poprilično malenu bateriju koja zahvaljujući iznimno profinjenim elektroničkim elementima može opskrbljivati LED (light-emitting diode) čak nekoliko sati. U suradnji s LCS, tvrtkom koja proizvodi kontaktne leće, elektronički je dio uspješno inkapsuliran u jednu takvu leću. Taj je izum samo dio puno većeg i ambicioznijeg projekta koji će uz inkorporaciju najnovijih fleksibilnih elektroničkih elemenata na bazi grafena u transparentne materijale potrebne za proizvodnju leća pomoći pri stvaranju nove generacije pomagala za vid ili pak različitim AR (augmentative reality) uređajima. Njihova je primarna namjena pomoć slijepim i slabovidnim osobama, ali u praksi će se zasigurno proširiti i na druge grane, primjerice kao pomagalo kirurzima prilikom iznimno zahtjevnih operacija. Prema riječima profesora Jean-Louisa Bougrenet de la Tocnayea, prvi testovi trebali bi započeti 2020., nakon čega se nadaju i ulasku u klinička ispitivanja.
Sad su na meti Pentagona.
Iako zamišljeni kao medicinsko pomagalo, i druge struke zainteresirale su se za kupnju ovakvog ili sličnog proizvoda. Microsoft je spreman uložiti čak 2 milijuna eura, a oglasila se i DARPA, agencija Ministarstva obrane SAD-a, koja je i sama u nekoliko navrata financirala slične projekte te je u potrazi za ovakvim komadom tehnologije više od jednog desetljeća. Međutim, nepoznato je hoće li inovacija francuskih inžinjera ikada zaživjeti kao tehnološki dodatak američkim vojnicima za pospješivanje vida ili će se ipak morati pouzdati u dobre stare “birth control glasses”, naočala debljih okvira dizajniranih specijalno za vojsku.