Prije dva dana farmaceutska je tvrtka Novartis zahvaljujući odobrenju FDA na tržište plasirala prvi oralni lijek za multiplu sklerozu (MS), siponimod pod trgovačkim nazivom Mayzent®.

Kako je već poznato, MS je autoimuna te neurodegenerativna bolest koju karakterizira odgovor vlastitog imunosnog sustava pacijenta na mijelin, protein koji obavija živčana vlakna, a služi za zaštitu neurona kao i olakšavanje prijenosa živčanih impulsa. Simptomi uključuju promjenu mentalnog statusa, nespretnost, ukočenost, slabost, poremećaje vida. Za njezin nastanak mogu biti odgovorni geni, ali i okolišni čimbenici: virusne ili bakterijske infekcije, izloženost nekim životinjama, metalima, mineralima, organskim otapalima te ostalim kemijskim agensima.

Dodatno testiranje siponimoda na miševima pokazalo je da potiče obnavljanje mijelinskog omotača te je čak i preveniralo neurodegeneraciju kralježnične moždine.

Kao i kod ostalih autoimunih bolesti, glavnu ulogu u upalnom procesu koji “izjeda” mijelin, a zatim napada i same živčane stanice, igraju T i B limfociti koji se infiltriraju do CNS-a i tamo luče proupalne medijatore koji stvaraju “probleme”. Cilj je, svakako, tu infiltraciju spriječiti. Tako siponimod svojim vezanjem na receptor za sfingozin-1-fosfat (SP1R) – preciznije, podtipove SP1R-1 i SP1R-5 – inhibira migraciju limfocita iz limfnih čvorova u krvotok te pojačavanje upalnog odgovora. Treba naglasiti da ovakav mehanizam nije revolucionaran; 2010. godine registriran je prvi takav lijek, fingolimod, ali siponimod je zasad jedini koji se pokazao korisnim za terapiju aktivne SPMS (sekundarno progresivne multiple skleroze), koja zbog svoje relativne neistraženosti još uvijek predstavlja terapijski izazov, za razliku od relapsno reminentne MS za koju postoji puno imunomodulacijskih terapijskih mogućnosti. Dodatno testiranje siponimoda na miševima pokazalo je da kao selektivni blokator SP1R-5 na oligodendrocitima potiče obnavljanje mijelinskog omotača te je čak i preveniralo neurodegeneraciju kralježnične moždine.

Drugu fazu kliničnih ispitivanja siponimod je prošao 2011. te je od tada bio sastavni dio ogromnog istraživanja EXPAND, dvostruko slijepe, randomizirane, placebo kontrolirane studije koja je uključivala 1651 pacijenata iz 31 države u dobnom rasponu 18-65 godina koji su tijekom tri godine primali ili 2 mg lijeka ili placebo. Rezultati istraživanja pokazali su, očekivano, inhibiciju progresije bolesti. Točnije, smanjenje volumena mozga usporeno je za 23%, T2 lezije na mozgu bile su manje za čak 79%, dok su relapsi bili 55% rjeđi. Najčešće nuspojave bile su hipertenzija, povišene transaminaze i glavobolja, a zabilježene su i ponovljene infekcije varicellom zoster, pad broja leukocita i konvulzije. Na europskom tržištu očekuje se potkraj 2019. godine.

Izvor fotografije

Image by Michal Jarmoluk from Pixabay