Dana 17. svibnja 1990. godine WHO je i službeno prihvatio 10. reviziju Međunarodne klasifikacije bolesti i srodnih zdravstvenih problema (ICD-10) koja je uklonila homoseksualnost s popisa dijagnoze. Stoga se na taj datum od 2004. obilježava IDAHOT – International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia.
IDAHOT svake godine organiziranjem različitih tribina, akcija i projekata pokušava educirati pripadnike LGBTQI+ zajednice, ali i njihove obitelji, prijatelje i sve ljude dobre volje o problemima s kojima se suočavaju, kako prijeći preko njih te kako učiniti ovaj svijet boljim mjestom za manjine, pogotovo u dijelovima svijeta gdje se takva orijentacija maksimalno marginalizira. Svake godine glavna tema koja se provlači kroz ovaj dan je drugačija; konkretno 2019. se promiče Pravda i zaštita za sve, kako bi se skrenula pozornost na potrebu za većom razinom protekcije koja je pripadnicima ovih manjina prijeko potrebna te bi se oštrije kažnjavali napadi uzrokovani mržnjom. Brojna su istraživanja pokazala kako smanjivanje stigme posljedično umanji i prevalenciju mentalnih bolesti kod LGBTQI+ populacije, koja je nažalost iz različitih razloga još uvijek poprilično visoka.
Primjer utjecaja mentalnog zdravlja kako na seksualni život, tako i na općenitu kvalitetu života, iskazan je u nedavno objavljenoj studiji provedenoj nad homo-, bi- i heteroseksualnim muškarcima u Poljskoj. Čak 1486 ne-heteroseksualnih muškaraca činilo je ispitivanu skupinu te su prema Skali za stres kod seksualnih manjina, Internacionalnom indeksu za erektilnu funkciju i Skali za preranu ejakulaciju ocjenjivali dotične aspekte svojih života. U usporedbi s heteroseksualnim muškarcima ispostavilo se da su spomenuti problemi kod homo- i biseksualaca učestaliji, a najčešći faktori bili su internalizirana homofobija (i srodni negativni događaji povezani s pripadanjem LGBTQI+ zajednici), koja svakako dolazi zahvaljujući poprilično konzervativnom okruženju u državi u kojoj žive (ili barem pokušavaju), te erektilna funkcija, odnosno disfunkcija, do koje opet dolazi zbog psihičkog pritiska.
Međutim, pozitivan primjer tretiranja “drugačijih” od sebe dolazi nam s Tajvana: simbolično, danas je kod njih legaliziran istospolni brak, čineći ovu malenu otočnu zemlju prvom azijskom državom s takvim obiteljskim zakonom (za usporedbu, prošli je mjesec u Brunejima donesen zakon o kažnjavanju analnog seksa kamenovanjem). Nada ostaje kako će, malo-pomalo, i ostale zemlje, uključujući i Hrvatsku, postati tolerantnije i otvorenije prema manjinama koje također zaslužuju normalan i opušten život.