„Otrov se čuva u malim bočicama“ aforizam je koji se vrlo često upotrjebljuje za opis ljudi, no kada „bočice“ postanu biljke, ova fraza dobiva pravo značenje. Naizgled bezopasne, pojedine jedinke zapravo mogu postati pravi „napadači“ ljudskog organizma.

Crne bobe i bijeli/ljubičasti cvjetovi karakteristike su prave dame –  Atrope belladonne, jedne od najotrovnijih biljaka svijeta. Opis njene jačine leži i u prvoj riječi naziva – Atropa, što znači neotklonjiv, a osim toga Atropa je bila jedna od triju sestara Suđenica u grčkoj mitologiji, čije je značenje bilo „ona koja presijeca konac života“. Ime vrste, „belladonna“ (lijepa žena) pripisano joj je zahvaljujući njenoj renesansnoj uporabi, tijekom koje su tadašnje djevojke i žene širile svoje zjenice kako bi postigle idealnu ljepotu, koja je ponajviše isticala oči. Tek godinama kasnije otkrivena je prava strane učinka velebilja – renesansne pripadnice ljepšeg spola su oslijepile.

U sastavu biljke krije se atropin, koji  je prvi put primjećen i izoliran iz listova i boba još 1831. godine. Nakon 36 godina, von Bezold dokazuje njeno blokiranje srčanog učinka vagalne stimulacije, a Mackenzie ulogu u mogućem povratku srčanog bloka. Osim atropina, u ovoj „bočici“ kriju se alkaloidi hiosciamin i skopolamin, koji su izuzetno toksični čak i u manjim količinama, štoviše FDA (Američka agencija za hranu i lijekove) 2018. primjećuje tablete za djecu (sadržavale su različite količine velebilja)  koje su imali kontraučinak na živčani sustav te su izazvale i smrt.

Unatoč njenoj mračnoj strani i tamnoj prošlosti uporabe boba kao oružja, Atropa belladonna utječe i na poboljšanje zdravstvenih stanja. Naime, navedeni atropin regulira frekvenciju srca te smiruje grčeve u mišićima, dok skopolamin pomaže u redukciji sekrecija, poput želučane kiseline. Također, bolje razumijevanje neurotoksičnosti Atrope belladonne te njezine modifikacije genetskih polimorfizama u živčanom sustavu presudne je važnosti za razvoj novih metoda liječenja, terapija, ali i samog obrazovanja populacije.

 

Literatura

Belladonna: Remedy with Dark Past, 2014, https://www.healthline.com/, pristupljeno 30.11.2019.

Kwakye GF, Jiménez J, Jiménez JA, Aschner M. Atropa belladonna neurotoxicity : Implications to neurological disorders. Food and Chemical Toxicology ,2018, 116(Pt B), 346-353.

Berdai MA, Labib S, Harandou M, Chetouani K. Atropa belladonna intoxication : a case report. Pan Africal Medical Journal, 2012, 11, 72.

Izvor fotografije

©emer1940 via Canva.com