U božićno vrijeme, neizostavni dio dekoracija na svim ulicama zasigurno su lampice. Uživajući u ugođaju koji stvaraju, rijetki se osvrnu na negativne strane tih omiljenih svjetlećih ukrasa.
Upravo zbog božićnih lampica, neki su spriječeni izaći iz svojih domova tijekom ovog adventskog razdoblja. Nesretnu manjinu čine oboljeli od fotosenzitivne epilepsije. Epilepsija je poremećaj središnjeg živčanog sustava pri kojem moždana aktivnost postaje nenormalna. Posljedice toga jesu napadaji ili trenuci neobičnog ponašanja, a ponekad i gubitak svijesti. Jedna od najčešćih podvrsta refleksnih epilepsija je fotosenzitivna epilepsija koja nastaje kao odgovor na isprekidanu stimulaciju svjetlosti te ju karakterizira fotoparoksizmalni odgovor (PPR). Jednostavnije rečeno, bljeskanje svjetla uzrokuje pojavu pikova na elektroencefalografiji (EEG) oboljelog od ovog poremećaja.
Grand mal napadaj se obično lako prepozna, nastupa naglo, a u nekim mu situacijama prethodi i vrisak.
Faktori rizika
Ponekad se epileptički napadaj može dogoditi i osobi koja ne boluje od epilepsije tako da ako ne postoji dijagnoza, ne znači da je osoba u potpunosti sigurna. Ipak, postoje faktori koji povećavaju rizik od razvitka bolesti ili napadaja. Pojava epilepsije najčešća je kod djece i starijih osoba, a obiteljska anamneza također povećava rizik od razvoja napadaja. Ozljede glave odgovorne su za neke slučajeve epilepsije kao i moždani udar i druge bolesti krvožilnog sustava koje mogu dovesti do oštećenja mozga.
Kako prepoznati epileptički napadaj?
Napadaj može biti vrlo kratak te proći gotovo neopaženo. Osoba prekida neku radnju te nakon napada nastavlja s istom bez svijesti da se nešto dogodilo. Takav napadaj nazivamo apsansom. Grand mal napadaj se obično lako prepozna, nastupa naglo, a u nekim mu situacijama prethodi i vrisak. Pogled osobe je fiksiran u jednom smjeru, čeljust stisnuta, ona ne komunicira i otežano diše. Može se pojaviti slina ili pjena na ustima, osoba može poplaviti, grčiti se ili tresti te izgubiti kontrolu nad sfinkterima (pomokriti se ili defecirati).
Kako pomoći?
Kako bi se spriječile teže ozlijede, osobi pod glavu treba staviti jastuk ili neki drugi mekani predmet te ju okrenuti na bok kako bi lakše disala. Pogrešno je staviti osobi predmet između zubi kako bi se spriječile ozlijede jezika te takav postupak može čak povećati rizik od ozljeda. Također je krivo pokušavati spriječiti grčenje mišića te tako zaustaviti napad. Ključno je ostati smiren i biti uz osobu dok napadaj ne prođe ili stigne stručna pomoć.
Izvori