Infekcija kandidom zahtjeva više aspekata liječenja. U procesu ozdravljenja je uz pripadnu terapiju potrebno je izbaciti velik dio svakodnevnih namirnica zbog kojih infekcija može napredovati. One preostale važno je dobro izbalansirati.

Kandidijaza

Kandidijaza je gljivična infekcija uzrokovana vrstama iz roda Candida. Najčešći uzročnik infekcija je Candida albicans koja se nalazi u zdravnom ljudskom mikrobiomu crijeva, spolnog sustava, usta i ždrijela te konjuktive. Uslijed narušenog imuniteta i nekih drugih patoloških stanja, infekcija može zahvatiti kožu, mukozne membrane i neke unutarnje organe.

Što ne jesti?

Prilikom liječenja kandidijaze nefarmakološkim metodama nastoji se uravnotežiti mikrobiom te izbjegavati namirnice koje mogu potaknuti dodatni rast gljivica. Potrebno je izbaciti hranu koja sadrži šećere jer ih Candida koristi za rast i stvaranje biofilmova. Osim toga, poboljšavaju njezinu adherenciju za epitelne stanice. Tu se ubrajaju rafinirani šećeri i zaslađivači, med, kao i voće koje sadrži velik udio šećera (banane, datulje, grožđe, …).

Predlaže se izbacivanje žitarica koje sadrže gluten (ječam, raž, pir, pšenica, …). Različiti slatki umaci koji sadrže šećere i konzervanse, rafinirana ulja i masti te prerađeni suhomesnati proizvodi također mogu utjecati na dugotrajnije liječenje pa ih je potrebno izbaciti iz prehrane. Sirevi i mlijeko također mogu djelovati negativno, kao i sokovi i napitci koji sadrže alkohol i kofein.

Što nam može pomoći?

U prehranu je potrebno uvrstiti namirnice bogate tvarima koje mogu pomoći organizmu u borbi protiv infekcije, kao na primjer vitamin D. On djeluje fungicidno na staničnu membranu i metabolizam C. albicans. Također, smanjuje nakupljanje upalnih stanica u tkivu i razinu nekih proupalnih citokina. Vitamin D nalazi se u sardinama, skuši i bakalaru, svinjskoj i pilećoj jetri te žumanjcima jajeta.

Uz vitamin C, vitamin E također djeluje protuupalno tako što smanjuje aktivnost nuklearnog faktora NF-kB. Zajedno s vitaminom C, kao dodatak amfotericinu, pospješuje liječenje i smanjuje citotoksični učinak tog antimikotika. Pronalazimo ga u orašastim plodovima, sjemenkama, povrću i uljima. Omega-3 masne kiseline pozitivno djeluju na imunosni sustav i smanjenje oralne kandidijaze. Od mikronutrijenata važan je selen jer je sastavni dio proteina koji djeluju protuupalno i antimikrobno.

Probiotici također mogu povoljno utjecati na regeneraciju mikrobiote koja je nastala zbog gljivične infekcije. Proizvodnjom mliječne kiseline smanjuju pH crijeva stvarajući nepovoljne uvjete za rast kandide, a kompeticijom za receptore na epitelu mogu smanjiti broj patogena u crijevima. Kao dodatak terapiji za liječenje kandidijaze najčešće se koriste sojevi iz rodova Bifidobacterium i Lactobacillus.

Namirnice koje se posebno ističu antifungalnim djelovanjem su češnjak, cimet, đumbir, timijan, limunska trava, kokosovo i maslinovo ulje, jabučni ocat, fermentirano povrće i jogurt.

Češnjak

Češnjak (Allium sativum L.) se od davnina koristi u narodnoj medicini, a dobio je pozornost i suvremenih znanstvenika zbog svojih biološki aktivnih spojeva. Najviše se ističe alicin (dialil-tiosulfonat) kojemu se pripisuju antikancerogeni, antidijabetički, antioksidativni, antimikrobni te mnogi drugi učinci. Alicin je spoj koji u češnjaku nastaje enzimatskom reakcijom aliina i aliinaze nakon mehaničkog ili mikrobnog oštećenja tkiva. Otkriveno je da alicin djeluje na širok spektar gram-pozitivnih i gram-negativnih bakterija jednako učinkovito kao i antibiotici. Osim što djeluje na bakterije, pokazuje i inhibitorno djelovanje na klijanje spora i rast hifa kod gljiva. Jednako tako ima visoko antikandidalno djelovanje koje se može usporediti s antimikotikom flukonazolom.

Češnjak, kao i ostale prethodno spomenute namirnice i dodaci prehrani mogu pomoći u liječenju kandidijaze, međutim iznimno je bitno uzimanje pripisane terapije i savjetovanje s vlastitim liječnikom i/ili ljekarnikom.

 

Literatura

https://www.thecandidadiet.com/foodstoavoid.htm pristupljeno: 4. siječnja 2024.

https://www.thecandidadiet.com/an-introduction-to-candida/ pristupljeno: 4. siječnja 2024.

Jawhara S. Healthy Diet and Lifestyle Improve the Gut Microbiota and Help Combat Fungal Infection. Microorganisms, 2023, 11, 1556.

Bartulović R et al. Oksidacijski i antimikrobni učinci alicina. J. appl. health sci., 2022, 8(1), 133-140.

Izvor fotografije

Image by postchiangmai0 from Pixabay