Prošli su blagdani, svi smo se najeli maminih kolača i popili dovoljno kuhanog vina. Vjerojatno je velika većina „prvim prvim“ donijela odluku da je vrijeme za zdraviju prehranu. Međutim optimizam „prvog prvog“ brzo je nestao kao i svake godine. Što se to točno događa kada smanjimo unos šećera i zašto je to tako teško?

Koji šećer je zapravo „loši“ šećer?

Naravno, ugljikohidrati su važni makronutrijenti koje ne smijemo izbjegavati. Međutim većina ljudi stigmatizira ugljikohidrate i ne zna razliku između onih koji su nam potrebni i koje bismo trebali izbjegavati. Kada govorimo o lošim šećerima zapravo govorimo o jednostavnim kratkolančanim ugljikohidratima koje uglavnom pronalazimo u procesuiranim, nutritivno siromašnim namirnicama.

Zašto volimo jednostavne šećere?

Pojam ovisnosti o šećeri postao je dosta poznat, no ovisnost nije najtočnija terminologija. Istina je da slatki okus jednostavnih šećera posebice kada se kombiniraju s mastima stimulira iste dijelove mozga kao i ovisne droge. Također, postoji mogućnost da pojedinac razvije neka ponašanja, kao što je prejedanje, koja nalikuju na obrasce ponašanja ovisnika. Međutim, ovisnost o hrani danas nije u potpunosti prihvaćeni koncept.

Slatki okus jednostavnih šećera aktivira sistem nagrađivanja. On pripada dijelu mozga koji kontrolira ponašanje i pamćenje te se njegovom aktivacijom otpušta dopamin rezultirajući osjećajem zadovoljstva. Mozak zatim povezuje tu aktivnost sa zadovoljstvom što rezultira ponovnim posezanjem za slatkim.

Što se događa kada smanjimo unos jednostavnih šećera?

Ako se suprotstavite sistemu nagrađivanja i smanjite unos šećera očekivano je da ćete osjetiti neke neugodne simptome. Kako fizičke tako i psihičke.

Prvih par dana simptomi su najizraženiji, posebice u onom dijelu dana kada se inače konzumira slatko, primjerice navečer uz film. U početku možete osjetiti simptome slične depresiji zbog smanjenog otpuštanja dopamina. To je popraćeno s glavoboljom, sniženom koncentracijom, nedostatkom motivacije i općim nezadovoljstvom. Od fizičkih nuspojava zabilježeni su umor, slabost i vrtoglavica do kojih dolazi prvenstveno zbog pada glukoze.

Međutim ovo je samo privremeno i već nakon tjedan dana nastupaju pozitivne promjene. Povišene su razine energije jer su izbačene namirnice visokog glikemijskog indeksa. Poboljšano je zdravlje kože, pamćenje i druge kognitivne funkcije. Često je uočeno smanjenje tjelesne težine, međutim to nije povezano s ukidanjem šećera nego s popraćenim smanjenjem kalorijskog unosa.

Što se tiče dugoročnih benefita svjesnog unosa jednostavnih šećera smanjen je rizik od kardiovaskularnih bolesti, inzulinske rezistencije, dijabetesa i depresije.

Kako preživjeti prvi period

Početak nikako nije lak, posebice kada se simptomi uspoređuju s apstinencijskom krizom. Kao i kod svih odvikavanja preporučuje se postepeno smanjivanje doze. Uvođenjem minimalnih promjena, recimo zamjenom soka s čašom vode, sigurno ćete puno lakše podnijeti simptome. Međutim, nekima je mentalno lakše podnijeti naglo ukidanje šećera. Ako ste jedni od tih, preživjet ćete prvih par dana.

Neupitno je da smanjeni unos šećera ima puno više prednosti nego nedostataka i u konačnici se isplati. Bez obzira na to, u redu je ponekad uživati u komadu kolača ili čaši ledenog čaja. Dopustiti si takve stvari također je ključan dio brige o zdravlju.

 

Literatura

1. Greenberg D, St. Peter JV Sugars and Sweet Taste: Addictive or Rewarding? International Journal of Environmental Research and Public Health. 2021, 18, 9791.

2. Falbe J, Thompson HR, Patel A, Madsen KA Potentially Addictive Properties of Sugar-Sweetened Beverages among Adolescents. Appetite. 2018, 133, 130-137.

3. Murray S. Tulloch A, Criscitelli K, Avena NM Recent Studies of the Effects of Sugars on Brain Systems Involved in Energy Balance and Reward: Relevance to Low Calorie Sweeteners. Physiology & Behavior, 2016, 164, 504-508.

Izvor fotografije

Image by Aslanyus from Canva