Prilikom traženja novih otkrića, vrlo se često okrećemo biljkama, životinjama, kemijskim spojevima, pa i poboljšanju već postojećih komponenata, no, krije li se zapravo odgovor u nama samima? Naš je organizam svojim mehanizmima, načinima regulacije i funkcioniranjem zasigurno fenomen o kojem svakodnevno doznajemo nove, dosad neistražene detalje. Stoga, je li moguće da, između ostalog, također stvara i kanabinoide? Štoviše, stvara li na neki način sam sebi lijek?

Kanabinoidi

Kanabinoidi, kemijski spojevi koji su glavni sastojci kanabisa, halucinogene droge, česta su tema današnjih istraživanja, ali također, nerijetka tema mnogih portala. Prvotno su izolirani u biljnom svijetu, a najveća se pažnja ipak pridaje tetrahidrokanabinolu (THC).

S druge strane, biljke nisu jedini izvor kanabinoida. Ljudsko tijelo stvara endokanabinoide koji vezanjem na receptore u živčanom sustavu ispoljavaju razne učinke. Djeluju na apetit, stres, ali i pamćenje. Jedan od najboljih primjera jest anandamid, endogeni kanabinoid koji ide „ruku pod ruku“ s brisanjem traumatičnih uspomena.

Anandamid -„sreća i blaženstvo“

Još od svog otkrića, anandamid postaje inspiracija brojnim znanstvenicima i istraživanjima. Dosadašnja su ispitivanja pokazala njegovu važnu ulogu u modulaciji stresa, boli, apetita i anksioznosti.

Ipak, najnovije se istraživanje nizozemskih znanstvenika temeljilo se na proteinu NAPE-PLD (engl. N-Acylphosphatidylethanolamine-hydrolyzing phospolipase D), odgovornom za stvaranje anandamida u mozgu. Njegova inhibicija može reducirati razine anandamida što dakako olakšava samo proučavanje učinka ovog endokanabinoida.

Provedeno istraživanje i provedeni rezultati

Nakon pronalaska optimalne verzije, komponente nazvane LEI-40, u suradnji s Nacionalnim institutima za zdravstvo, započeli su ispitivanje na miševima, kako bi testirali djelovanje spoja na mozak. Miševi su dobivali šok u stopalo, koji je bio popraćen odgovarajućim zvukom.

Nakon što je pušten samo zvuk, bez prethodnog šoka, zdrave su životinje vremenskim odmacima počele gubiti sjećanje na šok. Nadalje, kada su miševi primili inhibitor LEI-40, što je uzrokovalo sniženu razinu anandamida u njihovom mozgu, te su uspomene ostale postojane, a miševi bili uplašeni svaki put kad bi čuli već dobro poznatu melodiju. Njihova je razina stresa porasla, a pokazatelj toga jest mjerena razina kortikosteroida.

Hoće li anandamid imati glavnu ulogu u borbi protiv anksioznosti? Hoće li nam pomoći u rješavanju svakodevnog stresa? Iako su odgovori na postavljena pitanja zasad nepoznati, potencijalna pomoć anandamida u součavanju s najčešćim problemima današnjice zasigurno dobiva novu dozu pozornosti.

Izvori

  1. Body’s natural cannabinoid may erase traumatic memories, 2020, www.medicalnewstoday.com, pristupljeno 29. 5. 2020.

 

Izvor fotografije

©[VasilevKirill] via Canva.com