U današnjem društvu smatra se da steroidi imaju veliki potencijal za poboljšanje izgleda i povećanje mišićne mase. Smatraju se brzim i učinkovitim saveznicima dobre estetike. No, jesu li u tom slučaju saveznici i dobrog zdravlja i imunog organizma?
Što su anaboličko – androgeni steroidi?
Anaboličko – androgeni steroidi (engl. AASs, anabolic – androgenic steroids) spadaju u skupinu lipida. To su organske molekule koje se sastoje od četiri međusobno povezanih prstena tvoreći steroidnu strukturu. AASs su testosteron i svi lijekovi dobiveni sintetičkim putem koji su mu kemijski i farmakološki slični. Imaju androgeno i anaboličko djelovanje, pri čemu je androgeno djelovanje odgovorno za sekundarna spolna obilježja, a anaboličko djelovanje ima direktni učinak na povećanje mišićnog tkiva.
Koja je njihova medicinska uporaba?
AAS su lijekovi koji se propisuju na recept i uzimaju prema savjetu liječnika/ljekarnika. Koriste se u liječenju hormonskih problema, usporenog puberteta, niske razine testosterona (hipogonadizam), anemije. Zbog svog dvostrukog djelovanja pospješuju iskorištavanje bjelančevina, pa se mogu primijeniti kod bolesnika s opeklinama, onkoloških bolesnika i pacijenata koji pate od AIDSa kako bi se usporilo propadanje mišićnog tkiva, odnosno, gubljenje na mišićnoj masi.
Zlouporaba
AAS se često zloupotrebljavaju kod sportaša i osoba koje pate od tjelesnog dismorfnog poremećaja (engl. body dysmorphic disorder), poremećaja u kojem su osobe opterećene imaginarnim manama u svome izgledu. U ovom slučaju, to je poremećaj kod kojeg je osoba opterećena time da nije dovoljno snažna i tjelesno velika. Iz toga razloga pribjegava se sterodima, koji imaju ulogu povećanja tjelesne sposobnosti i čiste (nemasne) mišićne mase, a samim time i poboljšanje izgleda. U takvim slučajevima, doze koje se uzimaju su 10 do 100 puta veće od doza koje se smiju propisati na recept.
Steroidi se u tim situacijama primjenjuju oralno, injekcijom izravno u mišić ili nanošenjem gela/kreme direktno na kožu.
U slučajevima zlouporabe možemo razlikovati više načina uzimanja steroida:
- cikličko: periodi uzimanja steroida praćeni su periodima pauze, odnosno neuzimanja
- gomilanje: uzima se više od jedne vrste steroida istovremeno
- piramidno: postepeno se povećava doza tj. učestalost uzimanja do maksimuma, a potom se postepeno smanjuje
- zasićenje: istovremeno ili izmjenično se uzimaju dva različita steroida
Vjeruje se da navedeni načini smanjuju neželjene učinke steroida, poboljšavaju djelotvornost steroida ili smanjuju toleranciju ukoliko ih se uzima više istovremeno. Međutim, nijedno od ovih vjerovanja nije znanstveno dokazano, niti da takva primjena djeluje na navedeno.
Posljedice zlouporabe
Nerazumno uzimanje u visokim dozama predstavlja visok rizik i moguće trajne posljedice na zdravlje i hormonsku regulaciju u tijelu. Cijeli je niz neželjenih nuspojava koje neke, nažalost, mogu biti nepopravljive.
Zlouporaba steroida uzrokuje brojne i ozbiljne posljedice.
Uzimanje steroida u adolescentskoj dobi uzrokuje preuranjeno starenje i raniji prestanak rasta. Kod muškaraca uzrokuju ćelavost, neplodnost, ginekomastiju (benigni rast mliječnih žlijezda), povećani rizik razvoja raka prostate. Kod žena uzrokuju produbljenje glasa, promjene u menstrualnom ciklusu ili potpuni prestanak ciklusa, povećanje klitorisa, grubu kožu.
Osim fizičkih posljedica, steroidi imaju ozbiljne nuspojave na kardiovaskularni, imunološki, probavni, endokrini, mokraćni, mišićnokoštani i reproduktivni sustav u organizmu. Također, djeluju i na psihičko zdravlje uzrokujući nagle i jake promjene raspoloženja, agresivnost, halucinacije, paranoju. Kao i svaka ovisnost, prestanak uzimanja steroida popraćeno je osjećajima umora, nemira, žudnje, gubitka apetita, depresije.
Erektilna disfunkcija
Jedna od najčešćih posljedica kod muškaraca je erektilna disfunkcija. Zbog toga što se steroidi uzimaju umjetno i često samo za poboljšanje izgleda, tijelo dobiva informaciju da prestane proizvoditi hormon testosteron. Time se on ne proizvodi u muškoj spolnoj žlijezdi, čime izostaje prirodna djelotvornost tog hormona na bitne značajke muškog spolnog zdravlja. Iz istog razloga, dolazi i do hipogonadizma i gonadalne supresije (atrofije testisa i smanjenog broja spermija).
Ćelavost i hirzutizam
Kod žena, steroidi često uzrokuju ćelavost karakterističnu za muškarce, ali i pojačanu dlakavost na mjestima tipičnim za muškarce (hirzutizam). Testosteron se pretvara u dihidrotestosteron (engl. DHT, dihydrotestosterone) pomoću enzima 5-alfa-reduktaze (5-AR). DHT ima znatno jaču ulogu od testosterona. Međutim, DHT je zaslužan za prestanak rasta kose ukoliko se folikule kose počinju smanjivati. To smanjuje njihovu fazu rasta, i kosa koju gubimo svakodnevno više se ne zamjenjuje novom istom brzinom. Drugim riječima, veća koncentracija testosterona u tijelu omogućuje veću koncentraciju DHTa zaslužnu za brže gubljenje kose. DHT je zaslužan i kod hirzutizma, odnosno, veće koncentracije potiču rast dlaka na mjestima gdje ih ima, ali i na novim, netipičnim mjestima kod žena.
Akne
Veliki problem s kojim se susreću i muškarci i žene jesu akne uzrokovane steroidima. Akne su povezane s koncentracijom androgena, tj. muških spolnih hormona. Oni utječu na stvaranje veće količine loja u lojnim žlijezdama koje mogu dovesti do njihovog suženja, nemogućnosti prolaska loja i zatvaranja pora na koži odumrlim stanicama. To omogućuje razvoj upalnog procesa. Uzimanjem steroida u tijelu se povećava razina muškog spolnog hormona, a veće koncentracije dovode do težih oblika upaljenih i bolnih akni koje zahvaćaju područja lica, vrata, prsi, ruku i leđa.
Ovisnost i liječenje
Provjera prisutnosti steroida dokazuje se davanjem urina. Metaboliti anabolika ostaju u mokraći i do 6 mjeseci od njihovog prestanka uzimanja. AAS ne izazivaju istu razinu ovisnosti kao ostale droge, međutim dovode do poremećaja uzimanja steroida. Osoba u tom slučaju zloupotrebljava uzimanje steroida, bez obzira na posljedice koje su nastupile. Liječenje takve vrste ovisnosti često uključuje bihevioralnu terapiju i korištenje lijekova koji umanjuju posljedice uzimanja ili prestanka uzimanja steroida.
Literatura
2. What are the side effects of anabolic steroid misuse?, https://www.drugabuse.gov/, pristupljeno 30.12.2019.
3. Why are anabolic steroids misused?, https://www.drugabuse.gov/, pristupljeno 30.12.2019.
4. What are anabolic steroids?, https://www.drugabuse.gov/, pristupljeno 30.12.2019.
5. Anabolički steroidi, http://www.msd-prirucnici.placebo.hr/, pristupljeno 30.12.2019.
6. Anabolic Steroids, https://www.webmd.com/, pristupljeno 30.12.2019.
7. Anabolic steroids: What you should know, https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 30.12.2019.
8. Anabolički steroidi, http://zdravljezasve.hr/, pristupljeno 30.12.2019.
9. AlShareef S, Marwaha R. Anabolic Steroid Use Disorder. StatPearls Publishing, 2019. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538174/?report=classic, pristupljeno 30.12.2019.
10. The Risks of Sexual Dysfunction and Anabolic Steroid Abuse, http://drmasel.com/, pristupljeno 3.1.2020.
11. Everything you need to know about DHT, https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 3.1.2020.
12. Akne, https://www.plivazdravlje.hr/, pristupljeno 3.1.2020.
13. Treating Steroid Acne, https://www.healthline.com/, pristupljeno 3.1.2020.