Ljetne temperature i sunčanje na plaži često nas podsjete kako moramo kvalitetno zaštititi svoju kožu od štetnih Sunčevih zraka. Osim nošenja šešira, sunčanih naočala ili odmaranja u hladu, u ljetnim danima najčešće se koriste proizvodi sa SPF. Što je SPF, koji su njegovi mehanizmi djelovanja i koji faktor se preporuča za najbolju zaštitu kože od Sunca?
Djelovanje Sunčevih zraka
Sunce nam pruža dva osnovna uvjeta života, svjetlost i toplinu. Također, boravak vani na sunčan dan potiče sintezu vitamina D u našem organizmu. Možemo reći da je Sunce zaslužno kako za psihičko, tako i za fizičko zdravlje pojedinca. No, Sunčeve UV zrake (engl. ultraviolet, ultraljubičaste) tijekom vremena mogu oštetiti našu kožu te uzrokovati neželjene posljedice poput opeklina, znakova starenja, bora, kožnog oštećenja, ali i rizika od raka kože. Postoje tri oblika UV zračenja, a to su UVA i UVB zrake koje stignu do Zemljine površine i naše kože, te UVC zrake koje apsorbira ozonski sloj u Zemljinoj atmosferi.
UVB zrake kraće su valne duljine te dosežu površinski sloj kože, a prekomjerna izloženost ovim zrakama uzrokuje opekline i oštećenja površinskog sloja epiderme kože. Za razliku od njih, UVA zrake su duže te one dopiru u najdeblji sloj kože, dermis, te uzrokuju trajnija oštećenja poput znakova starenja kože i povećanog rizika od raka kože. UVA zrake stalno su prisutne, dok su UVB zrake najjače u ljetnom razdoblju godine te u popodnevnim satima. Kako je koža izložena Sunčevim zrakama tijekom čitave godine, trebali bismo ju češće štititi proizvodima sa SPF širokog spektra (engl. broad-spectrum, full-spectrum), tj. SPF koji štiti od oba tipa UV zračenja.
SPF i mehanizmi djelovanja
SPF (engl. Sunburn Protection Factor) je zaštitni faktor od sunčevih opeklina koji mjeri koliko je UV zračenja potrebno da one uzrokuju opekline na koži zaštićenoj proizvodom za sunčanje u usporedbi s nezaštićenom kožom. Proizvodi sa SPF djeluju tako da kombiniraju organske i anorganske aktivne spojeve koji sprječavaju prodiranje UV zračenja u kožu. Američka Agencija za hranu i lijekove FDA (engl. Food and Drug Administration) odobrila je 16 UV filtera koji se koriste u takvim proizvodima u svrhu zaštite od posljedica Sunčevog zračenja. S obzirom na podjelu spojeva, proizvode dijelimo na fizikalne i kemijske. Fizikalni ili mineralni proizvodi sadrže anorganske spojeve, tj. aktivne fizikalne blokatore, koji reflektiraju, raspršuju i blokiraju UV zrake prije nego što one prodru u kožu. Nakon nanošenja proizvoda, ovi spojevi koncentriraju se na površini epiderme, tj. ne apsorbiraju se u kožu. Jedina dva odobrena fizikalna spojeva su titanijev dioksid TiO2, koji sadrži bijeli pigment i ostaje stabilan i pri izloženosti UV zrakama, te cinkov oksid ZnO koji jedini štiti od oba tipa Sunčevog zračenja. Ovi fizikalni spojevi reflektiraju toplinu, ne iritiraju kožu te nisu komedogeni, tj. ne uzrokuju začepljene pora. Kemijski proizvodi sadrže aktivne organske spojeve, koji sadrže ugljik C, a djeluju tako da apsorbiraju Sunčeve UV zrake. Organske komponente ovih spojeva u dodiru sa Sunčevim zrakama ubrzavaju kemijske reakcije koje pretvaraju UV zrake u toplinu koja se zatim otpušta iz tijela. Ovi spojevi štite samo od jednog oblika UV zračenja. Nakon nanošenja proizvoda, spojevi se koncentriraju u dubljim slojevima kože. Neki od najčešće korištenih organskih spojeva su avobenzon, oktil metoksicinamat (oktinoksat), oktisalat, oktokrilen, dioksibenzon, ensulizol i drugi. Zbog svog dubljeg prodora, mogu iritirati kožu i začepiti pore, a toplina koju otpuštaju može iritirati kožu sklonu rozaceji i sličnim kožnim stanjima, stoga pri odabiru proizvoda sa SPF treba pripaziti na ove kemijske faktore i pojavu mogućih kožnih reakcija.
Svoju kožu trebamo zaštititi sa SPF kako bi izbjegli neželjene posljedice UV zračenja poput opeklina, oštećenja, znakova starenja i povećanog rizika od raka kože.
Razlike u faktorima
Zaštita proizvoda sa SPF faktorom povećava se što je veći broj SPF. No, što brojevi SPF-a prikazuju? Brojevi SPF-a pokazuju koliku vremensku zaštitu proizvod nudi, te koliko će sunčevih zraka, tj. svjetlosnih čestica fotona, doprijeti do naše kože ukoliko smo određeni SPF nanijeli na kožu.
Prikažemo li mjerenje od 100 fotona, kroz nezaštićenu kožu doprijeti će svih 100 fotona. Ukoliko se koristi SPF 15, kroz kožu će doprijeti 6.7 fotona (93.3%-tna zaštita od UV zračenja), ukoliko koristimo SPF 30, kroz kožu će doprijeti 3.3 fotona (96.7%-tna zaštita od UV zračenja), a ukoliko koristimo SPF 50 i 50+, kroz kožu će doprijeti 1.7 foton (98.3%-tna zaštita od UV zračenja). Iako svi imaju visok zaštitni učinak, niti jedan SPF ne štiti 100%-tno kožu od UV zračenja. Gledajući kao vremensko razdoblje koliko možemo biti izloženi Sunčevim zrakama bez posljedica od opeklina, brojčani iznos faktora množi se sa prosječnim vremenom koliko treba za dobivanje opeklina na nezaštićenoj koži. Na primjeru, ukoliko treba prosječno vrijeme 10 minuta da nezaštićena koža zadobije opekline, uz SPF 30 trebat će 300 minuta da se iste posljedice pojave na zaštićenoj koži.
Koji faktor izabrati i kako se najbolje zaštititi?
Postoji više parametara na koje treba pripaziti pri odabiru najboljeg SPF. Osim godina starosti, klime podneblja i godišnjeg doba, u ljetnim mjesecima najveći je naglasak na boji kože. U našem tijelu postoje stanice melanociti koje su zaslužne za proizvodnju prirodnog pigmenta melanina koji blokira UV zračenje i prirodno štiti kožu od njegovih posljedica. Svjetlija boja kože je manje pigmentirana od tamnije što ju čini više nezaštićenom te podložnijom opeklinama i većem riziku od raka kože. S obzirom na to, osobe sa svjetlijom kožom trebali bi koristiti viši SPF od osoba s tamnijom kožom. Također, ukoliko je vremensko razdoblje izlaganja Suncu povećano, SPF bi isto tako trebao biti viši. A kako bi nas kvalitetno zaštitio, proizvod sa zaštitnim faktorom treba kvantitativno pravilno nanijeti prije svakog izlaganja Suncu te ga svakih dva sata dodatno nanositi, a češće nakon plivanja, treniranja ili sličnih aktivnosti.
Koža je najveći, najvidljiviji i najosjetljiviji organ ljudskog organizma čija je uloga zaštititi cijelo naše tijelo. Zbog toga mi trebamo nju zaštititi i pravilno njegovati tijekom cijele godine, a pogotovo u ljetnim mjesecima kada joj prijete i štetne Sunčeve zrake. No, pri odabiru SPF-a svakako je potrebno pripaziti na aktivne tvari u proizvodu te odabrati onaj koji neće izazvati neželjene reakcije na koži.
Literatura
1. Sunscreen: Chemical Ingredients and Summertime Safety, https://www.chemicalsafetyfacts.org/, pristupljeno 5.7.2020.
2. Sunscreen: How to Help Protect Your Skin from the Sun, https://www.fda.gov/, 5.7.2020.
3. Osterwalder U, Herzog B. Sun protection factors: world wide confusion. Br. J. Dermatol, 2009,161,13-24.
4. How does sunscreen work to protect your skin?, https://www.colorescience.com/, pristupljeno 5.7.2020.
5. How do the chemicals in sunscreen protect our skin from damage?, https://theconversation.com/uk, pristupljeno 5.7.2020.