Sunce je izvor života, a tijekom ljetnih mjeseci nam također pruža mogućnost da svi postignemo željeni preplanuli izgled. Međutim ukoliko je izlaganje suncu pretjerano ili bez zaštitnog faktora, može doći do nastanka opeklina. Više o proizvodima za zaštitu kože od sunca pročitajte ovdje.

Opekline od sunca

Opekline od sunca su akutni i prolazni upalni odgovor kože, koji se javlja odgođeno, odnosno neko vrijeme nakon izlaganja UV spektru sunčevog zračenje (ili solarija). UV spektar se dijeli na UVA, UVB i UVC spektra, od kojih je UVB ono koje uzrokuje crvenilo. 

Ovisno o tome koliko je slojeva kože zahvaćeno opekline se dijele na tri stupnja. Prvi stupanj označava da je zahvaćen samo površinski sloj kože, te se javljaju otprilike šest sati nakon izlaganja suncu. Drugi stupanj znači da su zahvaćeni i dublji slojevi kože, te se mogu javiti mjehuri. Dok treći stupanj znači da su zahvaćeni svi slojevi kože. Ukoliko se radi o opeklini trećeg stupnja ili opeklini drugog stupnja koja je nastala neposredno nakon izlaganja suncu, potrebno je potražiti liječničku pomoć. 

Samoliječenje

Za tretiranje opeklina od sunca se koristi sve od jogurta, meda i kamilice, do sprejeva i gelova na bazi aloe vere i pantenola. Općenito su kod tretiranja opeklina od sunca ciljevi: 1) umanjiti bol, 2) pružiti koži fizičku zaštitu i 3) stvoriti uvjete za cijeljenje kože i smanjiti mogućnost za infekciju. Koji god topički preparat odabrali, svakako je potrebno nadomjestiti izgubljenu vodu, te se preporučuje korištenje analgetika u slučaju bolnih opeklina.

Prilikom samoliječenja opeklina potrebno je paziti i na simptome sunčanice – ubrzano i plitko disanje, povišena tjelesna temperatura, glavobolja, vrtoglavica i smetenost. Ukoliko se primjećuju neki od tih simptoma potrebno je hitno bolničko liječenje. 

Jogurt 

Jogurt je jedna od prvih pomoći kod opeklina od sunca. Osim što pruža osjećaj hlađenja, također ima i antibakterijska svojstva zbog prisutnosti laktatne kiseline. Smatra se prirodnim probiotikom te time pomaže obnavljanju mikrobioma kože.

Aloe vera

Aloe vera je zimzelena višegodišnja biljna vrsta koja ima debele sive ili zelene listove. Primjenjuje se na mnoge načine, uključujući za poboljšanje probave, pomoć pri uklanjanju akni, pa čak i kao ulje za kuhanje. Aloe vera pomaže obnavljanju oštećene kože, pomoću visokog udjela aminokiselina i potičući sintezu kolagena. Također ima antibakterijsko i protuupalno djelovanje, te pomaže spriječiti guljenje kože.

Med

Prije svega je potrebno naglasiti da med koji se koristi za tretiranje opeklina od sunca treba biti zdravstveno ispravan kako ne bi uzrokovao infekciju. Njegova tekstura i gustoća ga čine manje popularnim sredstvom za opekline, iako ga svi imamo doma. Ima umirujuće, antiseptičko i antibakterijsko svojstvo, te ubrzava oporavak oštećenog sloja kože.

Dekspantenol

Pantenol je provitamin vitamina B5, te je samo D-pantenol (dekspantenol) biološki aktivan i pogodan za kozmetičku upotrebu. Pantenol na sebe lako veže molekule vode, te zato poboljšava hidrataciju kože, smanjuje svrbež i upalu kože te ubrzava zarastanje epidermalnih rana.

Ostalo

Hlađenje kupkama, iako manje praktično, vrlo je efektivno. Kupka se može napraviti sa čajem od kamilice, ekstraktom hamamelisa, ekstraktom nevena ili od zobi. Još neke od opcija su hladni oblozi, emulzija kalcijevog hidroksida, riblja mast i soda bikarbona. Kako se uz opekline zna javiti i alergija na sunce, koju prati svrbež, mogu se koristiti i topički ili oralni antihistaminici. Ukoliko je opeklina izrazita, termalna voda također može smanjiti osjećaj pečenja i nelagodu.

Literatura

Bernard DB. Handbook of nonprescription drugs. 18. Ed. American Pharmacists Association.

https://skinclinic.nz/why-a-vitamin-b5-cream-is-the-must-have-for-the-summer/ pristupljeno 26.06.2020.

https://www.healthline.com/health/honey-for-burns#medical-grade-honey pristupljeno 26.06.2020.

https://www.thehealthy.com/skin-health/sun/sunburn-remedies/ pristupljeno 26.06.2020.

https://wwhw.medicalnewstoday.com/articles/aloe-vera-for-sunburn pristupljeno 26.06.2020.