Jedne od najvećih konzumenata biljnih dodataka prehrani čine upravo sportaši upravo zbog želje za boljim rezultatima ili privlačnijim tjelesnim izgledom. Skupinu biljnih dodataka prehrani za sportaše možemo podijeliti u nekoliko podskupina prema njihovom načinu djelovanja: ergogeni, sredstva za mršavljenje te adaptogeni.

Pojam ergogeni se odnosi na sredstva za poboljšanje sposobnosti sportaša, točnije za povećanje izdržljivosti i brzine, snage i mišićne mase. Vjerojatno najpoznatiji ergogen je Ephedrae herba, odnosno zelen kositernice. Ephedra sinica biljna je vrsta koja sintetizira alkaloide L-efedrinskog reda (efedrin, norefedrin i metilefedrin) te D-pseudoefedrinskog reda (pseudoefedrin i norpseudoefedrin). Efedrin, osim što se koristi u liječenju simptoma prehlade zbog vlastita simpatomimetička učinka, može se naći u dodacima prehrani za sportaše, često u ECA (engl. ephedrine – caffeine – acetylsalicylic acid) kombinaciji radi izraženijeg učinka. Bitno je naglasiti kako je upravo konzumiranje ECA terapije dovelo do nekoliko smrtnih ishoda, stoga je efedrin zabranjen kao spoj u dodacima prehrani za sportaše te ga se smatra dopingom, a u nekim zemljama može se naći u oblicima za liječenje prehlade.

Drugi poznati ergogen je Fructus tribuli dobiven od vrste Tribulus terrestris. Sadrži steroidne saponine (tribulosaponine A i B, protodioscin i gitonin) te alkaloide (tribulusamidi A i B te harman i norharman). Osim tradicionalne uporabe kao afrodizijaka, može se naći u dodacima prehrani za sportaše s ciljem povećanja razine testosterona, a samim time i mišićne mase. No, provedene studije nisu dokazale efikasnost istoga.

Jedan od rijetkih ergogena gdje su studije dokazale učinkovitost kod primjene u sportaša je kava zbog prisutnosti kofeina. Dokazano je poboljšanje performansi sportaša nakon akutne primjene.

Adaptogeni su tvari koje se primjenjuju kod poboljšavanja prilagodbe na stresna stanja, ubrzavanja oporavka nakon intenzivne vježbe te održavanja zdravlja u razdobljima intenzivnog treninga.

Sredstva za mršavljenje koriste se za smanjenje udjela masnoga tkiva, a najviše ih se koristi u sportovima gdje je poželjna što manja tjelesna masa: ples, gimnastika te borilački sportovi radi klasificiranja u „nižu kategoriju“. Dokazano djelovanje na smanjenje tjelesne mase ima zeleni čaj, pripravak koji se dobiva od biljne vrste Camellia sinensis. Osim ksantinskih derivata (kofein, teobromin, teofilin, ksantin i adenin), u zelenom čaju prisutni su i teanin te fenolni spojevi (epigalokatehin galat, trjeslovine, saponini i flavonoidi). Smatra se kako su aktivna sastavnica pripravka ksantinski derivati.

Druga droga s pozitivnim učinkom na smanjenje masnoga tkiva je Capsici fructus dobivena iz biljne vrste Capsicum annuum. Aktivnu sastavnicu čine kapsaicinoidi, od kojih je najpoznatiji kapsaicin. Kapsaicin dovodi do povećanja oksidacije lipida, inhibicije adipogeneze, indukcije termogeneze te supresije apetita i povećanja osjećaja sitosti.

Adaptogeni su tvari koje se primjenjuju kod poboljšavanja prilagodbe na stresna stanja, ubrzavanja oporavka nakon intenzivne vježbe te održavanja zdravlja u razdobljima intenzivnog treninga. Često se koriste kao imunomodulatori.

Najpoznatiji adaptogen je biljna droga Ginseng radix dobivena iz biljne vrste Panax ginseng. Kemijski sastav je vrlo raznolik, a najzastupljeniji su triterpenski saponini ginsenozidi. Tradicionalno se upotrebljava kao tonik i stimulans središnjeg živčanog sustava, afrodizijak te imunomodulator. Studije su dokazale poboljšanje vitalnog kapaciteta, učinkovitosti disanja, vremena reakcije, subjektivnog raspoloženja, radne sposobnosti, sna, koncentracije, vitalnosti, utjecaja na krvnu sliku i razinu hormona.

Izvor fotografije

Image by kinkate from Pixabay