Konopljika (Vitex agnus-castus), poznata i kao fratarski papar, mediteranski je grm koji može narasti do šest metara visine, iako obično doseže 1-2 metra. Ima mirisne plavoljubičaste cvjetove koji cvatu od srpnja do rujna dok je plod je tamnosiva koštunica koja dozrijeva u jesen.

Konopljika nekad i danas

Ova se biljka od davnina povezuje s hormonalnim zdravljem te se je tradicionalno koristila za liječenje različitih ginekoloških tegoba. Stari Grci smatrali su je simbolom nevinosti i čestitosti te su vjerovali da suzbija libido. Tijekom srednjeg vijeka konopljika je bila često sađena oko samostana, što joj je donijelo ime “fratarski papar” jer su je redovnici navodno koristili kako bi smanjili “grešne” želje.

Danas se ekstrakti konopljike koriste kao dodatak prehrani za ublažavanje simptoma predmenstrualnog sindroma (PMS-a), bolova u grudima povezanih s menstrualnim ciklusom, neplodnosti i drugih hormonskih tegoba. Zbog svog prirodnog djelovanja na ravnotežu hormona, postala je popularan biljni suplement u suvremenoj fitoterapiji.

Kada se konopljika koristi?

Konopljika je posebno poznata po svojoj sposobnosti poboljšanja stanja koja utječu na reproduktivni sustav žene. Neke od indikacija uključuju:

  • predmenstrualni sindrom (PMS) – smanjuje simptome poput osjetljivosti dojki, razdražljivosti, glavobolje, umora i promjena raspoloženja,
  • nepravilnosti menstrualnog ciklusa – koristi se kod oligomenoreje (rijetkih menstruacija), polimenoreje (čestih menstruacija) i amenoreje (izostanka menstruacije),
  • hipermenoreja i polimenoreja – pomaže kod obilnih i učestalih menstruacija povezanih s hormonalnim disbalansom,
  • neplodnost povezana s hiperprolaktinemijom – može smanjiti razinu prolaktina i poboljšati ovulaciju,
  • ciklička bol u dojkama (mastodinija, mastalgija) – olakšava bolove u dojkama vezane uz menstrualni ciklus,
  • menopauzalni simptomi – potencijalno ublažava valunge, promjene raspoloženja i druge tegobe menopauze.

Uz gore navedeno, istražuju se i učinci konopljike za brojne druge indikacije kao što su migrene povezane s menstrualnim ciklusom, PMDD (predmenstrualni disforični poremećaj), nesanica, akne uzrokovane hormonalnim disbalansom i sl.

Moguće nuspojave i oprez

Iako se smatra sigurnom za većinu ljudi, konopljika može izazvati blage nuspojave poput vrtoglavice, mučnine ili glavobolje. Ne preporučuje se tijekom trudnoće i dojenja, kod estrogen-osjetljivih tumora te kod in vitro oplodnje (IVF).

Nadalje, prije korištenja, potrebno je konzultirati se s liječnikom ako osoba uzima:

  • oralne kontraceptive
  • hormonsku terapiju
  • lijekove za dopaminergički sustav (zbog djelovanja konopljike na dopaminergički sustav)

Konopljika je biljka s dugom tradicijom primjene u regulaciji hormonalnog zdravlja, posebno kod žena. Koristi se za ublažavanje simptoma PMS-a, nepravilnosti menstrualnog ciklusa, neplodnosti i menopauzalnih tegoba. Iako se određene blagodati još istražuju, već je i sada vrijedan resurs iz prirode.

 

Literatura

1. Niroumand, MinaCheraghi, Heydarpour, Fatemeh & Farzaei, Mohammad Hosein. Pharmacological and therapeutic effects of Vitex agnus-castus L.: A review. Pharmacognosy Reviews, 2018, 12, 103.

2. Souto EB, Durazzo A, Nazhand A, Lucarini M, Zaccardelli M, Souto SB, Silva AM, Severino P, Novellino E, Santini A. Vitex agnus-castus L.: Main Features and Nutraceutical Perspectives. Forests, 2020, 11(7), 761.

3. Vitex: What Should You Know About It?, 2024, www.verywellhealth.com, pristupljeno 18. ožujka 2025.

4. Konopljika, www.plantagea.hr, pristupljeno 18. ožujka 2025.

5. Vitex – Benefits, Uses, and Side Effects, www.healthline.com, pristupljeno 18. ožujka 2025.

Izvor fotografije

Image by Tim Hart from Pixabay