Na današnji je dan 1896. godine rođen američki biokemičar Charles Glen King (22. 10. 1896. – 23. 1. 1988.) poznat po tome što je izolirao vitamin C (poznat i kao askorbinska kiselina).

Godine 1927. mađarski fiziolog Albert von Szent-Györgyi izolirao je tvar sličnu heksauronskoj kiselini iz nadbubrežne žlijezde, ne znajući da je izolirao upravo vitamin C. King je pretpostavio o kojoj bi tvari mogla biti riječ te je zajedno sa svojim studentima uspio pripremiti koncentrate askorbinske kiseline iz limunovog soka čija su svojstva proučavali od 1929. do 1931.

Nešto kasnije, točnije 1932. godine, King i njegov student Waugh identificirali su spomenuti spoj u soku limuna te objavili rad o izolaciji i kristalizaciji vitamina C. Samo petnaest dana nakon objave tog rada, Szent-Györgyi i bivši Kingov student Svirbely objavili su da je vitamin C tvar identična heksauronskoj kiselini.

Iako se pretpostavlja da je Szent-Györgyi bio prvi koji je izolirao vitamin C, King i njegovi studenti izolirali su i kristalizirali spoj te objavili rezultate prije Szent-Györgyija. No, kako ni sam svijet znanosti nije lišen nepravdi, u Europi se identifikacija vitamina C pripisala Szent-Györgyju, što je za Kinga bilo veliko razočaranje. Razočaranje je bilo tim veće kad je 1937. godine Szent-Györgyi dobio je Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu za “svoja otkrića u vezi s procesima biološkog izgaranja, s posebnim osvrtom na vitamin C i katalizu fumarne kiseline.”

Nakon Szent-Györgyija i Kinga, mnogi su nastavili s istraživanjem askorbinske kiseline. Danas ju možemo pronaći u sastavu brojnih proizvoda, od lijekova pa do bombona. Od mnogih bioloških uloga askorbinske kiseline, jedna od najvažnijih je njena uloga reducirajućeg agensa. Vitamin C tako sudjeluje u zaštiti organizma od štetnog djelovanja slobodnih radikala održavajući oksidoredukcijsku ravnotežu u organizmu. Osim već spomenutog, učinkovit je i kod problema blago povišenog krvnog tlaka na način da pomaže u održavanju optimalne razine dušikova oksida čijim stimuliranim otpuštanjem dolazi do vazodilatacije. Također, aktivnost mnogih enzima ne bi bila moguća bez askorbinske kiseline. Tako na primjer sudjeluje u aktivnosti dopamin-β-monooksigenaze, enzima čija je uloga sinteza noradrenalina. Prema podacima NIH (engl. National Institutes of Health) preporučena dnevna doza C vitamina za odraslu osobu je oko 100 mg, što sadrži jedna veća naranča ili kivi.

 

Literatura

1. Charles Glen King, 2006., https://www.nap.edu, pristupljeno 21.10.2019.

2. The Nobel Prize and the Discovery of Vitamins, 2004., https://www.nobelprize.org, pristupljeno 21.10.2019.

3. Vitamin C: Fact Sheet for Health Professionals, 2018., https://ods.od.nih.gov, pristupljeno 21.10.2019.

4. Figueroa-Mendez R, Rivas-Arancibia S. Vitamin C in Health and Disease: Its Role in the Metabolism of Cells and Redox State in the Brain. Front Psysiol, 2015, 6:397

Izvor fotografije

©Geobacillus via Canva.com