Ovaj petak, 4.2.2022. obilježavao se „Dan crvenih haljina“. Riječ je o danas već međunarodnoj javnozdravstvenoj kampanji kojoj je cilj podizanje svijesti o kardiovaskularnim bolestima s naglaskom na moždani udar, posebice kod žena. Kampanja je prvi put pokrenuta od strane Američkog kardiološkog društva 2004. godine pod nazivom „Go red for women“, a danas se obilježava u više od 50 zemalja diljem svijeta.
Što je moždani udar?
Svjetska zdravstvena organizacija definira moždani udar (cerebrovaskularni inzult, apopleksija, kap) kao „brzo uznapredujućim stanjem koje obilježava cerebralnu smetnju sa simptomima koji traju 24 sata ili dulje ili dovode do smrti, bez drugog očitog uzroka osim onog vaskularnog porijekla“. Do moždanog udara dolazi zbog nedovoljne opskrbe mozga kisikom i hranjivim tvarima zbog začepljenja krvnih žila ili zbog izljeva krvi u mozak uslijed puknuća žila (tad govorimo o hemorargijskom moždanom udaru). S obzirom da je drugi po redu uzrok smrtnosti u svijetu, možemo ga smatrati i jednom od epidemija 21. stoljeća.
Zašto ovaj pokret naglasak stavlja na žene?
Krvožilne bolesti kod žena su se počele dublje proučavati tek nedavno, kada je otkriveno da imaju svoje specifičnosti. Iako se smatra da kod žena postoji manja vjerojatnost od moždanog udara, to je samo djelomice točno. Naime, niži rizik kod žena postoji samo u fertilnoj dobi, ali stopa rizika se izjednačava s muškarcima nastupom menopauze. Također, statistički veći broj žena danas umire od moždanog udara.
No, zanimljivo je i da postoje dodatni čimbenici rizika i simptomi moždanog udara kod žena.
Čimbenike rizika za moždani udar možemo podijeliti na one koje možemo kontrolirati (npr. prehrana, tjelesna aktivnost, pušenje, pretilost itd.) te na one koje ne možemo, a oni uključuju životnu dob, spol te genetske predispozicije. Kod žena se pak javljaju i neki specifični čimbenici rizika, poput korištenja oralnih kontraceptiva, trudnoća, preeklampsija (visoki krvni tlak tijekom trudnoće), migrene te korištenje hormonske nadomjesne terapije.
Općeniti simptomi za moždani udar kod muškaraca i žena su slični, ali otkriveno je i da postoje atipični simptomi kod žena. Općeniti simptomi su slabost ili oduzetost jedne strane tijela, govorne smetnje, smetnje vida, iznenadna jaka glavobolja i poteškoće u koordinaciji pokreta. Kod žena dodatno se javljaju gubitak svijesti, opća slabost, uzrujanost, halucinacije, dezorijentacija, poteškoće u disanju, mučnina ili povraćanje te štucanje.
Što je s prevencijom?
Znamo da ne možemo u potpunosti utjecati na pojavu moždanog udara, no bitno je naglasiti da postoje određene promjene u životnom stilu koje možemo implementirati koje će dugoročno dovesti do smanjenja rizika. Pravilna prehrana prvi je korak u tome. Preporučana je smanjen unos soli, čija se povišena konzumacija smatra krivcem za gotovo 20% svih hemorargijskih moždanih udara. Studija koju su proveli M. Bolland i suradnici pokazala je da je povišen unos Kalcija asociran sa smanjenjem vjerojatnosti od moždanog udara, dok su L. D’Elia i suradnici to dokazali i za Kalij. Osim toga, preporuča se smanjen unos crvenog mesa i povećan unos ribe te voća i povrća. Sve slatkoljupce razveselit će i činjenica da je i komzumacija čokolade asocirana sa smanjenjem rizika, a smatra se da je to moguće uslijed protuupalnog i antitrombotskog učinka kakaa. Osim toga, umjerena konzumacija kave i čaja predstavlja smanjenje rizika od moždanog udara u usporedbi s potpunim nekonzumiranjem.
Druge životne promjene koje se preporučaju su prestanak pušenja, održavanje zdrave tjelesne težine, umjerena fizička aktivnost te smanjena konzumacija alkohola.
Sve u svemu, podizanje svijesti o ovoj temi te prepoznavanje simptoma i čimbenika rizika veoma je važno, s obzirom da je moždani udar jedan od vodećih uzroka smrti u svijetu. Također, bitno je poticati zdrav način života kako bi pomogli u sprječavanju slučajeva kod kojih je to moguće.
Literatura
1. Sarikaya H, Ferro J, Arnold M. Stroke Prevention – Medical and Lifestyle Measures. European Neurology .2015. 73. 150-157.
2. Dan crvenih haljina 4.veljače 2022. https://www.hzjz.hr, pristupljeno 4.2.2022.
3. Cerebrovascular disease, stroke, https://www.who.int, pristupljeno 4.2.2022.