Veoma bi bilo teško pobjeći od Sunca i njegovi zraka, naša koža je svaki dan pod utjecajem jakih sunčevih zraka koje potiču preuranjeno starenje kože – fotostarenje. Kozmetička industrija je doživjela znatan napredak u proteklom desetljeću, na tržištu možemo pronaći nove i inovativne proizvode koji uvelike pomažu u borbi protiv preuranjenog  starenja. Retinoidi -derivati vitamina A koji su nekada bili izadni samo na recept, danas se mogu naći u brojnim kozmetičkim proizvodima kao aktivni sastojci koji potiču regeneraciju kože te sadrže antibakterijska i antioksidativna svojstva.

Sunce i njegov utjecaj

Izlaganje kože UV zrakama dovodi do raznih promjena na koži kao što su: prvotno zadebljanje epiderme koja se zatim stanji, dolazi do hiperpigmentacije, proširenja pora na koži, također postoji porast razvoja dobroćudnih novotvorina kao što su seboreične keratoze, fibrom i  malignih izraslina na kroničnoj izloženoj koži na području lica, ruku i vrata. Ključna osobina ostarjele kože jest progresivno stanjivanje epidermisa i dermisa tj. smanjen broj fibrioblasta kojeg prati i redukcija sinteze prokolagena i fragmentacija vlakna kolagena.

 

Mali uvod u retinoide

Važnost vitamina A tj. retinoida je bila otkrivena za vrijeme Prvog svjetsko rata kada su brojna istraživanja potvrdila da manjak retinoida dovodi do kseroze i foliukularne hiperkeratoze. Prvi pripravci koji su sadržavali spojeve slične vitaminu A se na tržištu pojavljuju  1968. godine. Vitamin A se koristio čak tisućljećima  prije u drevnom Egiptu preko konzumacije jetrica, a korištenje u svrhu borbe protiv starenja je započelo prije  dva desetljeća.

Kako retinoidi djeluju?

Retinoidi se koriste upravo zbog svoje mogućnosti regulacije rasta epitelnih stanica i njihove diferencijacije. Kada uđu u stanicu vežu se na receptore kao što je CRAPB 1 ( cellular retionic bindin protein ), RAR ( retionic acid receptors ) i RXR ( retinoid x receptors ) te kontroliraju ekspresiju gena zaduženih za proliferaciju i diferencijaciju epitelnih stanica.

Zadaća svakog retinoida

Tretinoin je jedan od najpoznatijih  vrsta retinoida i već godinama se koristi u brojnim prepravcima za kožu, no nije pristupačan kao ostali oblici vitamina A, već se isključivo izdaje na recept. Retinol, alkohol vitamina A, i njegovi derivati:  retinil acetat, retinil propionat, retinil palmitat i retionidna kiselina i njen prekursor retinaldeid ( retinal ) su dostupni u raznovrsnim  kozmetičkim proizvodima kao što su kreme, serumi, gelovi, koncentrati.

Najpoznatiji od navedenih sastojaka je retinol. Istraživanja su pokazala da tretman retinolom inudicira povećanu produkciju prokolagena I. Ispitivana skupina je primijetila smanjenje bora na koži. U drugom istraživanju, korištenje retinola je rezultiralo zadebljanjem epiderme, poveaćane razine mRNA i CRABP-2 receptora, ali retinol nije rezultirao u poveaćanju razine retinoidne kiseline, unatoč tome što je njen prekursor (2). Daljnja istraživanja su dokazala da retinol inhibira UV indukciju MMP ( matrix  metaloproteinaze ) koja je zadužena za uništavanje kolagena, fibriozna  vlakna i slično (1). Retinal, isto prekursor retionoidne kiseline, pokazao je još veće zadebljanje epiderme. Nakon korištenja 18 tjedana, rezultati na ispitivanicima  su pokazali još veću redukciju bora nego retinol (2). Retinal dokazano uzrokuje manju iritaciju kože. Retinal palmitat i retinal acetat – esteri vitamina A se nisu pokazali korisnima u regeneraciji kože, ali sadrže nizak stupanj zaštite protiv UV zraka (2). Naime, potreban je veći broj istraživanja kako bi se u potpunosti utvrdili djelotvorni učinci  ovih komponenti.

Zaključak

Raznoliki oblici vitamina A su aktivni sastojci koji se koriste u kozmetičkim proizvodima namijenjenim  koži i njenoj obnovi od Sunca. UV zračenje čini veliku ireverzibilnu promjenu na našoj koži i  s godinama šteta postaje veća. Zahvaljujući  velikoj potražnji tržišta, danas u svakoj drogeriji možemo pronaći retoinide koji potiču zadebljanje epiderme i stimuliraju proizvodnju prokolagena. Ovi sastojci imaju veliki potencijal, ali i dalje nisu dovoljno istraženi.

Literatura

1. Mukherjee S i sur. Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. Clin Interv Aging. 2006;1(4):327-48.

2. Babamiri K i sur. Cosmeceuticals: The Evidence Behind the Retinoids, Aesthetic Surgery Journal, Volume 30, Issue 1, January 2010, Pages 74–77,

3. Kafi R i sur. Improvement of Naturally Aged Skin With Vitamin A (Retinol). Arch Dermatol. 2007;143(5):606–612.

Izvor fotografije

https://pixabay.com/photos/skincare-cleaning-skin-cotton-pads-1461395/