Jučer, 9.12.2019. na Farmaceutsko – biokemijskom fakultetu održana je još jedna humanitarna, božićna palačinkijada. U organizaciji su sudjelovale Ani Buljević, Ivana Babić, Elizabeta Gegić i Dora Koprivčić.
Palačinkijada je organizirana tako da studenti doniraju hranu, pretežito palačinke, i piće, te se potom razne slastice prodaju i sav prihod se skuplja za donaciju. Na Palačinkijadi se prodalo preko 300 palačinki, odigrala tombola na kojoj je podijeljeno 50 nagrada, ispekli mnogi tostevi, popilo kuhanog vina i još mnogo toga!
Ove godine, sav donirani nova namijenjen je Centru za poremećaje hranjenja BEA. Centar BEA smo odabrali obzirom da je problem poremećaja hranjenja čest među ženskim osobama, te znamo mnoge naše kolegice i prijateljice kojima su predavanja Centra izrazito pomogla te smo im se na ovaj način u ime svih njih htjeli odužiti. Za Centar BEA je skupljeno 4400 kuna preko prodaje hrane i pića, ovim putem zahvaljujem svim studentima koji su pekli palačinke i donirali namirnice, te svim studentima, osoblju fakulteta i prolaznicima koji su te iste palačinke kupovali i na taj način donirali.
Što je Centar BEA?
Centar BEA neprofitna je organizacija namijenjena osobama koje boluju od anoreksije, bulimije i poremećaja prejedanja, kao i njihovim obiteljima. Centar je osnovan 2012. u Zagrebu gdje se i danas nalazi glavni ured i prostor Centra, dok je neformalni ogranak smješten u Rijeci.
BEA je nastala iz potrebe za pristupačnijim, ležernijim i potpunijim pristupom osobama koje boluju od poremećaja hranjenja. To je mjesto na kojem stručnjaci razumiju koliko je emocionalno složen svaki od tih poremećaja te pružaju i stručan savjet, ali i podršku oboljelima.
Što sve Centar pruža? I koliko to onda košta?
Bitno je naglasiti da su usluge koje Centar pruža uglavnom besplatne. Tako se jednostavnim javljanjem putem maila ili poziva može zakazati termin za potpuno besplatno savjetovanje i razgovor s psihologinjom. To mogu napraviti oboljeli, ali i njihove obitelji koje, primjerice ne znaju kako pristupiti voljenoj osobi za koju sumnjaju da se bori s poremećajem hranjenja.
Uz savjetovanje, korisnici mogu sudjelovati i u besplatnim nutricionističkim grupama i psiho-edukativnim predavanjima, a za oboljele i njihove obitelji postoje i grupe podrške koje se naplaćuju – po vrlo pristupačnim cijenama.
Tko čini Centar BEA?
Centar BEA trenutno broji 117 članova. Od toga je čak 32 volontera u raznim volonterskim projektima (Dozvola za nesavršenost, Volonteri – pisci i Volonterska psihološka podrška). Osim volontera, direktno s oboljelima i njihovim obiteljima surađuju stručnjaci iz raznih područja koji osiguravaju da je svaki aspekt oporavka i zdravlja oboljele osobe pokriven. Tako u radu Centra sudjeluju psihoterapeuti i nutricionisti (dodatno educirani za rad na prevenciji i psiho-socijalnoj podršci oboljelima od anoreksije, bulimije i nespecifičnog poremećaja hranjenja). Svake godine kroz Centar BEA prođe oko 18o novih korisnica i korisnika (i oboljelih i njihovih bližnjih), a na tjednoj bazi usluge aktivno koristi 40-ak osoba.
Bitno je naglasiti kako poremećaji hranjenja ne biraju ni spol, ali ni godine – mogu se javiti u bilo koje doba života.
Kako se ja mogu uključiti u rad Centra?
Ukoliko želite podržati rad Centra, možete započeti ispunjavanjem pristupnice podupirućeg člana na linku i uključivanjem u volonterske aktivnosti. U projektu Dozvola za nesavršenost educirane volonterke u srednjim školama provode radionice usmjerene osnaživanju pozitivne slike o svome tijelu. Projekt Volonteri pisci usmjeren je na izradi popularno znanstvenih tekstova za web i FB koji educiraju o širem kontekstu nastanka i liječenja poremećaja hranjenja. Volonterska psihološka podrška namijenjena je psihoterapeutima na završnim godinama edukacije koji pružaju besplatnu uslugu savjetovanja oboljelima od poremećaja hranjenja slabijeg financijskog statusa.
Ako pak se ne želite uključiti aktivno, ali vas interesira ova tema i voljeli biste o njoj nešto više naučiti, u Centru se svaku drugu subotu održavaju predavanja i psiho-edukacije u koje se mogu uključiti svi, nevezano imaju li iskustvo poremećaja hranjenja ili ne.
Meni ili voljenoj osobi potrebna je pomoć. Kako i kome se obratiti?
Ukoliko je vama ili nekome od vaših bližnjih potrebna pomoć u borbi s poremećajem hranjenja, možete se u bilo koje doba javiti na mail info@centarbea.hr ili na 098 900 59 73 i zakazati svoj termin. Prvi korak je uvijek najteži, no ne ustručavajte se, zakoračite prema rješenju svog problema. O anoreksiji je već bilo govora u jednom od naših tekstova, dostupan na linku, pa sve one koji još nisu pozivamo da ga pročitaju i možda prepoznaju simptome na nekome sebi dragome. Poremećaji hranjenja oboljeli vrlo vješto skrivaju stoga budite obazrivi.
Iz Centra BEA sve vas srdačno pozivaju da se uključite u njihov rad i saznate više o prevenciji i liječenju poremećaja hranjenja!