Oralna hormonalna kontracepcija (OHK) jedna je od najbrojnijih lijekova koje žene koriste diljem svijeta za različite indikacije. Spada među najkorištenijom kontracepcijom za sprječavanje neplanirane i neželjene trudnoće, a uz to ima i izuzetne terapijske i zaštitne učinke na zdravlje žene. Međutim, postoji li povezanost primjene ove vrste kontracepcije s povećanim rizikom od pojave depresije?

 

Istraživanja potvrđuju

Jedna od novijih kohortnih studija objavljena u JAMA Psychiatry istraživala je primjenu hormonskih kontraceptiva i depresije kod žena u Danskoj kombinirajući podatke iz Nacionalnog registra recepata i Centralnog registra za psihijatrijsku istragu u Danskoj. U istraživanju je sudjelovalo preko milijun žena između 15. i 34. godine, pod uvjetom da nisu imale povijest psihijatrijskih bolesti, da se nisu liječile od raka, venske tromboze, neplodnosti, nisu koristile antidepresive, niti su koristile hormonsku kontracepciju prije 15. godine. Trajanje istraživanja procijenjeno je na 6 i pol godine, a objavljeno je 2016. godine. U ovoj studiji, dokazano je da je upotreba hormonskih kontraceptiva kod žena povezana s naknadnom primjenom antidepresiva i prvom dijagnozom depresije od žena koje nisu upotrebljavale kontracepciju. Također, adolescentice do 20. godine života u studiji bile su osjetljivije i imale su nešto veći relativni rizik (RR) od već postojećeg kod žena koje su primjenjivale kontracepciju.

Jedna studija, objavljena u The Journal of Child Psychology and Psychiatry 2019. godine, zatražila je od 1236 žena u Americi, u dobi od 20. do 39. godina, da se prisjete početka uzimanja hormonske kontracepcije i mogućih simptoma depresije. U istraživanju je dokazano kako je 16% žena koje su uzimale hormonsku kontracepciju u adolescentskoj dobi zadovoljavalo kriterije za kliničku depresiju, a 9% žena koje su je počele uzimati u odrasloj dobi ispunjavalo je iste kriterije, za razliku od 6% žena koje su razvile takve kriterije, a da nikada nisu primjenjivale hormonsku kontracepciju.

 

Koji su mogući uzroci?

Studije o mogućoj povezanosti primjene oralne hormonske kontracepcije i depresije ponekad mogu biti kontroverzne. Međutim, istražene su moguće biološke spojnice koje potvrđuju vjerojatnu povezanost.

Jedan od mogućih uzroka je posljedica smanjenje sinteze biogenih amina u središnjem živčanom sustavu kao rezultat nedostatka piridoksina, tj. vitamina B6 uzrokovanog estrogenom u hormonskoj kontracepciji. Vitamin B6, točnije njegov aktivni oblik, važan je kofaktor u sintezi neurotransmitera serotonina i dopamina, a time i u regulaciji emocija, tj. raspoloženja. Osim toga, hormonska kontracepcija (estrogena komponenta) dodatno inducira jetreni enzim triptofan – 2, 3 – dioksigenazu koja katabolizira, tj. razgrađuje triptofan – preteču „hormona sreće“ (serotonina) u organizmu. Nedostatak serotonina u mozgu uzrokuje simptome depresije.

Također, u adolescentskoj dobi primjena hormonske kontracepcije može drugačije utjecati na mozak nego hormoni prirodno sintetizirani u tijelu. Oni mogu promijeniti ponašanje gena i način na koji će mozak funkcionirati, a to može biti jedan od uzroka pojave depresije.

 

Zaključak

Rezultati istraživanja o povezanosti primjene oralne hormonske kontracepcije i depresije mogu varirati, dijelom ovisno koje hormone sadrži kontracepcija, a dijelom zbog naše jedinstvenosti, jer svaki organizam drugačije reagira na određenu kontracepciju. Dosadašnja istraživanja dokazuju moguću povezanost između dugotrajne primjene hormonskih kontraceptiva i depresije. Isto tako, uzimanje suplemenata vitamina B6 moglo bi pomoći u suzbijanju simptoma depresije, ukoliko se dokažu međusobne poveznice. Na kraju možemo zaključiti da su daljnje studije opravdane kako bi se ispitala depresija kao potencijalna nuspojava primjene oralne hormonske kontracepcije.

 

 

Literatura

1. Hormonal Contraceptives and Risk for Depression and Suicide, https://womensmentalhealth.org/, pristupljeno 1.2.2020.

2. Is taking birth control as a teen linked to depression? It’s complicated, https://www.sciencenews.org/, pristupljeno 1.2.2020.

3. Depression on birth control: Everything you need to know, https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 1.2.2020.

4. Slap GB. Oral contraceptives and depression: impact, prevalence and cause. J Adolesc Health Care, 1981;2(1):53-64

5. Skovlund CW et al. Association of Hormonal Contraception With Depression. JAMA Psychiatry, 2016;73(11):1154–1162

6. Rose DP. Effect of ovarian hormones and oral contraceptives on tryptophan metabolism. J clin Path, 1969;3:37-42

7. 9 Health Benefits of Vitamin B6 (Pyridoxine), https://www.healthline.com/, pristupljeno 1.2.2020.

8. Vitamin B6, https://oregonstate.edu/, pristupljeno 5.2.2020.

Izvor fotografije

Image by Anthony Tran from Unsplash