Odavno je poznato da je konzumacija ribe vrlo važna za zdravlje. Japanci su u samom svjetskom vrhu po konzumaciji te zdrave namirnice, a vjerojatno ste već puno puta čuli za otrovne ribe, tzv. napuhače koje Japanci vole jesti. Naravno, ako ne želite fatalan ishod, nužno je da ju pripremi stručna osoba.

Ribe napuhače (lat. Tetraodontidae) naziv su dobile po svojstvu napuhivanja. Spadaju u kriptotoksične ribe što znači da otrov kriju negdje unutar tijela, za razliku od fanerotoksičnih riba koje posjeduju npr. bodlje ili zube pomoću kojih unose otrov u tijelo žrtve. Dakle, kriptotoksičnim ribama možete se otrovati samo ako ju odlučite pojesti.

Napuhače sadrže otrov tetrodotoksin kojeg je prvi otkrio japanski znanstvenik Yoshizumi Tahara. Može se izolirati iz mnogih tkiva (jetra, crijeva, spolne žlijezde, koža, bubreg, krv) i  snažan je blokator natrijev kanala, a može biti poguban zato što paralizira dišni sustav. TTX je najmoćnija tvar koja može ometati proizvodnju akcijskog potencijala i blokira širenje impulsa u pobuđenim membranama, stoga se razmatraju njegovi analgetski učinci u terapiji neuropatske boli („neugodan osjetni i emocionalni doživljaj uzrokovan oštećenjem ili bolešću somatosenzornog dijela živčanog sustava“ 1).

Analgetski učinci

Bol je najčešći simptom koji se susreće u kliničkoj praksi, a korištenje trenutno dostupnih analgetika nerijetko se povezuje s brojnim nuspojavama ili slabim odgovorom u određenim uvjetima. Stoga je razvoj novih analgetika, koristeći nove mehanizme djelovanja, neophodan kako bi se poboljšala kvaliteta života.

Kao snažan blokator natrijevih kanala, tetrodotoksin također djeluje kao lokalni anestetik i inhibitor nociceptivnog puta. S obzirom na to da postoji sličnost u mehanizmu djelovanja TTX-a i drugih lijekova koji se koriste u liječenju neuropatske boli, te činjenicu da su upravo natrijevi kanali koje TTX blokira uključeni u patofiziologiju upalne i visceralne boli, znanstvenici su pretpostavili da TTX posjeduje antinociceptivne učinke, odnosno da smanjuje bol.

Analgetski učinci tetrodotoksina ispitivani su na različitim vrstama boli kod životinja. Životinje su bile podijeljene u šest skupina koje su primale sc (potkožnu) injekciju 0,9% NaCl, TTX (0,3, 1, 3 ili 6 µg kg -1) ili morfina (5 mg kg -1 ).

Jedan od testova bio je formalnski test kojim se u stražnju šapu glodavca ubrizgava razrijeđena otopina formaldehida u 0,9% fiziološkoj otopini u svrhu kvantifikacije karakterističnog nociceptivnog ponašanja. TTX je smanjio bol u formalinskom testu pri najvišoj dozi i u testu grčenja pri 3 i 6 µg kg -1. Promatranje štakora nakon ubrizgavanja tetrodotoksina nije pokazalo motorni deficit, respiratorni poremećaj ili sedaciju.

Međutim, zbog svojih štetnih učinaka kao što su utrnulost, mučnina, povraćanje i paraliza, TTX nije testiran u kliničkoj praksi.

 

Literatura

Neuropatska bol, https://hrcak.srce.hr/, pristupljeno 23.10.2020.

J. Marcil et al. Antinociceptive effects of tetrodotoxin (TTX) in rodents. British Journal of Anaesthesia. 2006. 96. 761-768.

 

Izvor fotografije

©Yuliia Chyzhevska via Canva.com