Dolazak ljeta i toplog vremena podrazumijevaju nošenje laganije odjeće i otkrivanje kože, a poželjno je da ona, po današnjim standardima ljepote, bude preplanula.

Prije nešto više od sto godina svijetla je put označavala visok socijalni položaj, bogatstvo i ljepotu. Svijetlom tenu toliko se težilo da su se čak koristili proizvodi za izbjeljivanje kože. Danas žene teže što tamnijem tenu. Slobodno možemo reći da je preplanulost postala neka vrsta trenda. U želji da preplanuli izgled kože zadrže i tijekom hladnijeg doba godine, ljudi su počeli ići u solarije. Međutim, UV zračenje koje dolazi od sunca ili solarija nije nimalo dobro za kožu. Dapače, može potaknuti nastanak karcinoma kože.

S obzirom da su dugotrajno izlaganje suncu i odlasci u solarije nepovoljni za zdravlje, sve popularnijima postaju sredstva za samotamnjenje.

DHA

Glavni sastojak proizvoda za samotamnjenje je DHA (dihidroksiaceton). DHA je ugljikohidrat koji se dobiva iz šećerne trske te u interakciji s proteinima u koži uzrokuje smećkasto obojenje. Ova se reakcija događa kada se slobodne aminokiseline iz proteina kože vežu s DHA u vanjskom, odnosno rožnatom sloju kože (stratum corneum). Takva kombinacija stvara preplanuli izgled kože. Rezultati se uglavnom vide 8-24 sata nakon primjene. Izlaganje UV svjetlu nije potrebno za pokretanje ove kemijske reakcije. Boja s tijela odlazi otprilike tjedan dana nakon primjene.

In vitro istraživanja koja su ispitivala apsorpciju iz kože nisu dokazala značajnu sistemsku apsorpciju DHA ako se lokalno primjenjuje na kožu.

Otkriće

1950-ih godina dr. Eva Wittgenstein sa Sveučilišta u Cincinnatiju počela je istraživati ​​DHA i njegovu ulogu u stvaranju preplanulog izgleda kože. Njezino je istraživanje potaknuto smeđim obojenjem koje je primijećeno na koži djece koja su oralno uzimala DHA zbog bolesti skladištenja glikogena. Naime, primijetila je da spoj u dodiru s kožom ostavlja na njoj tamne mrlje. Wittgenstein je eksperimentirala s dihidroksiacetonom i na vlastitoj koži. Nije prošlo dugo prije nego što je losion za samotamnjenje predstavljen široj javnosti.

FDA

Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) odobrila je DHA za vanjsku primjenu u kozmetičkim proizvodima u koncentraciji do 15%. FDA ukazuje na to da se DHA ne smije udisati, gutati ili koristiti na takav način da su mu izložene oči, područje oko očiju, nos ili usta. To znači da ako primjenjujete sredstva za samotamnjenje u obliku spreja u nekom od salona, morate zaštititi sluznice, odnosno trebali biste dobiti odgovarajuće naočale i paziti da ne udišete sprej.

Također je potrebno napomenuti da vas takvi proizvodi ne štite od sunca te je sredstva sa zaštitnim faktorom potrebno primjenjivati i nakon što nam je koža poprimila brončani izgled.

 

Literatura

M Gallagher. Exposure to Dihydroxyacetone in Sunless Tanning Products. Journal of the Dermatology Nurses’ Association, 2018, 10, 11-17

 

©[Alena Ozerova] via Canva.com