Općenito
Strije (striae cutis distensae) su česti poremećaj kože koji je karakteriziran linearnim pojasevima atrofične kože. Iako strije ne predstavljaju rizik za zdravlje, mogu uzrokovati peckanje i svrbež, te ono najbitnije emocionalne tegobe. Pojava strija može imati dubok psihički utjecaj, pogotovo kod mladih zdravih žena, koje ovo stanje najčešće pogađa.
Uzrok strija trenutno nije poznat, ali je poznato da se javljaju u raznim fiziološkim i patološkim stanjima, od kojih su najčešća stanja trudnoća, naglo povećanje kilograma ili nagli rast kod adolescenata. Prevalencija strija kod trudnica se kreće između 50% i 90%. Još se mogu javiti kod osoba oboljelih od Cushingova sindroma, Marfanova sindroma, diabetes mellitus, ili kod osoba koje dugotrajno upotrebljavaju sistemske ili topičke steroide. Bez obzira na podrijetlo i uzrok nastanka strija, kod svih se primjećuju iste histološke promjene. U epidermi kože se mogu primijetiti atrofija i gubitak epidermalnih grebena, potom remodeliranje i smanjenje elastičnih vlakna, te određena svojstva slična ožiljcima.
Novostvorene strije su prisutne kao ružičaste ili ljubičaste linearne lezije bez značajne depresije kože te se još nazivaju striae rubra. S vremenom lezije gube pigmentaciju i postaju udubljene, atrofične i bijele – striae alba. Najčešće pogođena mjesta su grudi, nadlaktice, trbuh, stražnjica i bedra.
Nefarmakološke mjere
Jedan od značajnih problema kada je u pitanju prevencija i tretman strija je što nedostaju snažni dokazi dobro osmišljenih i nasumično kontroliranih ispitivanja s velikim brojem ispitanika. Upravo se zbog toga u literaturi kao moguće rješenje za strije nalazi sve od kreme na bazi luka do CO2 frakcijskog lasera.
Za prevenciju strija od nefarmakoloških mjera najbitnija je pravilna prehrana s mnogo vlakna, te dovoljno tjelesne aktivnosti kako bi se izbjeglo naglo nakupljanje kilograma. Nošenje udobnih sportskih grudnjaka također smanjuje oštećenje vezivnog tkiva grudi. Prema nekih studijama redovita hidratacija preko unošenja dovoljne količine vode u organizam, kao i korištenje hidratantnih krema, također smanjuje rizik nastanka strija.
Prirodna i farmakološka rješenja
Centella asiatica, poznatija kao Gotu kola prva je od biljaka koja se spominje u prevenciji, ali i tretmanu strija. U sprječavanju nastanka strija mogu se koristiti bademovo ulje i hijaluronska kiselina. U malom broju studija se također spominju i shea maslac, kokosov maslac, silikon i različite kombinacije ulja. Međutim njihovo djelovanje je izrazito individualno.
Dosad je najviše ispitan topički tretinoin i retinoična kiselina, te oni djeluje na već nastale strije tako da stimuliraju proizvodnju kolagena u fibroblastima. Najučinkovitiji su kod novonastalih strija, međutim kod njih se ističe velik problem što nisu sigurni za korištenje kod trudnica.
Nove dermatološke metode
U zadnje vrijeme izrazito raste broj minimalno invazivnih, nekirurških metoda pomlađivanja kože. Kada je u pitanju tretman strija tu se ističe terapija laserima, radiofrekvencija, mikrodermoabrazija, terapija svjetlom i kemijski piling. Svi ovi tretmani dolaze s visokom cijenom, ali nažalost i dalje ne garantiraju rezultate.
Laseri rade tako da ciljaju različite kromofore u koži, poput hemoglobina i melanina, te povećavaju proizvodnju kolagena, smanjuju vaskularnost (posebno kod striae rubra) i povećavaju pigmentaciju melanina.
Jedna od popularnijih metoda u zadnje vrijeme je dermaroller. Dermaroller je medicinski uređaj koji izgleda poput valjka s iglicama kojima se prelazi preko kože. Djeluje tako da pospješuje unos aktivnih sastojaka u kožu i stvaranje novog kolagena. Mnogo dermarollera je dostupno za kupnju u slobodnoj prodaji i samostalno korištenje. Ukoliko se samostalno koriste treba biti oprezan, ali i uporan, jer tretman treba trajati nekoliko mjeseci kako bi se postigli rezultati.
Zaključak
Kako bi se strije uistinu uspješno riješile potrebno je izvršiti cjelovitu procjenu pacijenta, uključujući pravilnu anamnezu, procjenu vrste strija i tipa kože pacijenta. Danas su na raspolaganju različite terapijske strategije, ali do sada nije pronađena niti jedna formula koja djeluje baš svakoj osobi, zato je izrazito potrebno biti uporan, ali i imati realna očekivanja.
Literatura
Liping Liu MD et al. Interventions for the Treatment of Stretch Marks: A Systematic Review. Cutis. 2014
K Korgavkar. F Wang. Stretch Marks During Pregnancy: A Review of Topical Prevention. Br J Dermatol. 2015