Sredinom 20. stoljeća u svrhu liječenja psihičkih bolesti (ponajprije shizofrenije i depresije) pojavio se trend takozvanih šok terapija među koje ubrajamo: šok terapiju inzulinom, elektrokonvulzivnu terapiju i terapiju dubokog sna. Od navedenih terapija samo elektrokonvulzivna nalazi primjenu i danas (u liječenju rezistentne depresije), dok se preostale smatraju samo odrazom medicine nekog drugog vremena.
Obećavajući rad
Šok terapija inzulinom, poznata i kao DICT (Deep insulin coma therapy) smatrala se jedinom legitimnom i specifičnom terapijom shizofrenije u razdoblju između kasnih 1930-ih i kasnih 1950-ih godina. Utemeljiteljem terapije smatra se Manfred Sakel koji je, nakon uspješnog liječenja simptoma ustezanja kod ovisnika o morfiju malim dozama inzulina, odlučio istu terapiju primijeniti na shizofrenim pacijentima. Prema njegovoj teoriji, inzulin je djelovao kao antagonist produkata adrenalnog sustava u neuronima koji su bili uzrok pacijentovog psihičkog stanja. Nakon dobivanja, prema njemu, pozitivnih rezultata s malim dozama, sigurnost i reverzibilnost hipoglikemije potvrdio je eksperimentima na životinjama te se okrenuo induciranju hipoglikemijske kome u pacijenata s ciljem još boljeg učinka. U periodu između 1934. i 1935. godine objavio je trinaest radova koji su njegovoj metodi davali uspješnost od čak 88% čime je privukao pozornost zdravstvene zajednice.
Standardno liječenje
Terapija je ubrzo standardizirana te su korišteni veliki timovi liječnika i medicinskih sestara s ciljem skrbi o hipoglikemičnim pacijentima. Dnevna doza inzulina postepeno se podizala za 5-10 jedinica, sve dok pacijent nije postigao tešku hipoglikemiju. Odgovor na dozu inzulina varirao je ovisno o pacijentu te ovisno o danu kod istog pacijenta. Tijekom liječenja koma je bila inducirana u jutarnjim satima 5-6 puta tjedno; pacijent bi proveo 15-ak minuta u dubokoj komi iz koje bi ga se budilo pomoću glukoze unesene u tijelo putem nazalne tube ili intravenozno. Liječenje bi trajalo dok ne dođe do poboljšanja simptoma ili dok se ne inducira 50-60 koma. Kao posljedica liječenja većina pacijenata bi nakon terapije bila pretila, dok su ozbiljnije nuspojave bile rijetke (smrtnost je iznosila otprilike 1% te je postojala mogućnost trajne štete na mozgu).
Pad u zaborav
Tijekom svojeg višedesetljetnog postojanja, metoda šok terapije inzulinom bila je konstantno osporavana od strane brojnih znanstvenika, no manjak alternativne terapije, jak zdravstveni lobi i neusuglašenost u samoj dijagnozi shizofrenije održavali su ju relevantnom. Šok terapija inzulinom u konačnici je dokazana nedjelotvornom pomoću randomizirane kontrolirane studije 1957, no do tada ju je već zamijenila terapija fenotiazinima koja je postavila temelj današnje terapije shizofrenije.
Literatura
2. Jones K. Insulin coma therapy in schizophrenia. J R Soc Med, 2000, 93, 147-149.