Rodiola je već stoljećima dio tradicionalne medicinske primjene mnogih istočnoeuropskih i azijskih zemalja. Njen korijen koristi se u svrhu smanjenja umora i stresa te povećanja radne produktivnosti i fizičkih sposobnosti.

Što je rodiola?

Rhodiola rosea, kod nas poznata kao rodiola ili ružičasti žednjak, jednogodišnja je biljka žutih cvjetova koja pripada porodici Crassulaceae. Raste pretežito u suhim i hladnim planinskim krajevima na području Europe i Azije te ju je moguće pronaći i na našem Velebitu. Ljekovita svojstva ima zahvaljujući rozavinima, skupini kemijskih spojeva koji se nalaze u njenom korijenu i podanku. Rozavini pripadaju skupini fenilpropanoida te u ovolikoj količini nisu pronađeni ni u jednoj drugoj biljnoj vrsti. Osim njih, u korijenu sadrži salidrozide, flavonoide, brojne monoterpenske derivate i fenolne kiseline.

Rodiola i njeni učinci

Rodiola je adaptogena biljka, kao ginseng ili ashwagandha. Adaptogeni normaliziraju vitalne funkcije organizma te povećavaju otpornost organizma na stres. Tijekom stresa dolazi do lučenja brojnih medijatora, između ostalog i hormona kortizola. Upravo se djelovanje rodiole na smanjenje razina kortizola povezuje s njenim anti-stresnim učinkom. Omogućuje bolju podnošljivost organizma na stres te utječe i na brojne simptome stresa kao što su umor, bezvoljnost, iscrpljenost i tzv. burn-out.

Mnoga istraživanja pokazuju da rodiola stimulira aktivnost serotonina, noradrenalina i dopamina – neurotransmitera bitnih za zdravo neurološko funkcioniranje. Dokazano je da rodiola pozitivno djeluje na razne neurološke funkcije poput pamćenja, učenja, planiranja i računanja te dovodi do povećanja pažnje i koncentracije.

Osim učinaka na stres i mentalne sposobnosti, rodiola pokazuje znatne neuroprotektivne učinke te se istražuju njene mogućnosti u terapiji Alzheimerove bolesti.

Moguće nuspojave

Nuspojave, iako vrlo rijetke i blage, ipak postoje te mogu  uključivati: glavobolju, suha usta i probleme sa spavanjem. Potreban je oprez kod kombiniranja s drugim lijekovima kao što su benzodiazepini i lijekova s djelovanjem na serotonergički i adrenergički sustav.

Rodiola je kontraindicirana kod uzimanja antidepresiva, inhibitora monoaminooksidaze (MAOI).

Kako koristiti rodiolu

Rodiolu ćemo najčešće naći kao suplement u čvrstom obliku kapsula ili u tekućem obliku kao tinkture i ekstrakte. Pronalazimo je u nekim čajnim mješavinama, a moguće ju je koristiti i kao zaseban biljni čaj. Najbolji efekt pokazuje kada se koristi dva puta dnevno i barem 30 min prije obroka, primjerice prije doručka i ručka. Treba se izbjegavati primjena navečer zbog potencijalnih problema sa spavanjem. Učinci dugotrajnog korištenja rodiole još uvijek nisu dovoljno istraženi te se ne preporuča uporaba dulja od 12 tjedana.

S rodiolom protiv stresa

Dugogodišnja tradicionalna primjena rodiole i sve više znanstvenih saznanja i istraživanja dokaz su rodioline učinkovitosti. Brojni pozitivni učinci na organizam te mali profil nuspojava čine suplemente rodiole odličnim odabirom za ljude koji pate od raznih simptoma stresa. Svakako treba naglasiti da u pozadini stresa, umora i iscrpljenosti mogu ležati i neki ozbiljniji zdravstveni problemi koji zahtijevaju liječenje. Prije početka korištenja suplemenata rodiole, kao i svih drugih suplemenata, poželjno je savjetovati se sa svojim ljekarnikom ili liječnikom.

 

Literatura

1. What’s to know about rhodiola rosea?, 2017., https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 23. 11. 2023.

2. The Health Benefits of Rhodiola, 2022., https://www.verywellmind.com/, pristupljeno 23. 11. 2023.

3. Rhodiola rosea – puno više od adaptogena!, 2015., https://portal.terra-organica.hr/, pristupljeno 23. 11. 2023.

4. Ivanova Stojcheva E, Quintela JC. The Effectiveness of Rhodiola rosea L. Preparations in Alleviating Various Aspects of Life-Stress Symptoms and Stress-Induced Conditions-Encouraging Clinical Evidence. Molecules. 2022, 27(12):3902

5. Olsson EM, von Schéele B, Panossian AG. A randomised, double-blind, placebo-controlled, parallel-group study of the standardised extract shr-5 of the roots of Rhodiola rosea in the treatment of subjects with stress-related fatigue. Planta Med. 2009, 75(2), 105-112.

Izvor fotografije

@[Worawee Meepian’s Images] via Canva.com