Postupalne hiperpigmentacije su tamne mrlje koje nastaju nakon upalne reakcije na mjestu neke rane, opekline, iritacije ili nakon akni i prištića. Tijekom upalnog procesa te prilikom cijeljenja kože proizvodi se puno tamnog pigmenta melanina što dovodi do diskoloracije na oštećenom području i nastanka mrlje.

Najčešći uzroci

Izloženost suncu – Pretjerana izloženost UV zrakama sunca može dovesti do pretjeranog stvaranja melanina i nastanka tamnih mrlja i pjegica. Pojava opeklina od sunca uvelike povećava rizik od nastanka hiperpigmentacija.

Upalna kožna stanja – Upala povezana sa stanjima poput akni, ekcema ili psorijaze potiče melanocite (stanice koje proizvode melanin) da proizvode više pigmenta.

Ozljede – Nakon zacjeljivanja rane ili posjekotine može doći do nastanka ožiljka i hiperpigmentacije na tom području.

Možemo li ih spriječiti?

Sprječavanje postupalnih hiperpigmentacija uključuje učinkovito upravljanje upalom i zaštitu kože od daljnjih oštećenja.

Zaštita od sunca – Izloženost UV zračenju može pogoršati hiperpigmentacije. Ključno je svakodnevno koristiti kremu sa zaštitnim faktorom, a tijekom ljetnih dana i visokog UV-indeksa najbolje je koristiti faktor 50.

Nježna rutina njege kože – Potrebno je izbjegavati agresivne proizvode i pretjeranu eksfolijaciju. Tijekom upalnog procesa najbolje je koristiti nježne čistače i hidratantne kreme, a nakon smirivanja kože uvesti umjereno korištenje kemijskih eksfolijanta i pilinga.

Pravovremeno liječenje upalnih stanja – Akne, ekceme i druga upalna stanja potrebno je liječiti što ranije kako bi se smanjio rizik od hiperpigmentacija.

Izbjegavanje istiskivanja prištića – Istiskivanje prištića kao i čeprkanje po ranama pogoršava već oštećeno stanje kože, dovodi do jače upale i nastanka hiperpigmentacija.

Kako ih tretirati?

Postupalne hiperpigmentacijske mrlje često mogu i same izblijediti, ali za to je potrebno puno vremena (6-12 mjeseci). Postoji mnogo aktivnih sastavnica koje mogu ubrzati taj proces i dovesti do ujednačenije kože. Neke od njih su:

Vitamin C

L-askorbinska kiselina poznatija kao vitamin C djeluje kao snažan antioksidans. Pomaže u smanjenju vidljivih ožiljaka i mrlja te doprinosi ujednačavanju tena.

AHA i BHA kiseline

AHA ili alfa-hidroksi kiseline podrazumijevaju kiseline poput glikolne, mliječne i mandelične kiseline. Mogu se naći u mnogo proizvoda za tretiranje akni i hiperpigementacija.

BHA su beta-hidroksi kiseline, a među njima je najpoznatija salicilna kiselina. Salicilna kiselina djeluje kao keratolitik, odstranjuje mrtve stanice kože i čisti pore. Na taj način može ubrzati proces prolaska tamnih mrlja.

Niacinamid

Niacinamid ili vitamin B3 bitan je za biokemijske reakcije u stanicama jer djeluje kao prekursor kofaktorima NAD i NADP. Posjeduje protuupulani učinak, djeluje na smanjenje bora te djelovanjem na prijenos melanosoma (organele koje sadrže melanin) do keratinocita učinkovito smanjuje hiperpigmentacije.

Azelaična kiselina

Ova dikarboksilna kiselina pokazala se učinkovita u tretmanu akni i komedona te hiperpigmentacija. Posjeduje protupulane i keratolitičke učinke, a inhibitornim djelovanjem na enzim tirozinazu smanjuje produkciju melanina.

Retinoidi

Retinoidi predstavljaju vitamin A i njegove derivate. Osim što su široko rasprostranjeni i popularni u anti-ageing tretmanima, prodiranjem duboko u kožu djeluju na ujednačavanje tena i teksture kože.

Polako i sigurno do rezultata

Postupalne hiperpigmentacije ne prolaze preko noći. Korištenje proizvoda sa navedenim aktivnim sastavnicama pospješiti će i ubrzati izbjeljivanje mrlja, ali potrebno je strpljenje. Navedene aktivne sastavnice imaju puno dobrobiti, ali moraju se koristit umjereno. Pretjerana uporaba i nepoštivanje uputa na proizvodu može napraviti više štete nego koristi. Nadalje, važno je uvesti kremu sa SPF-om u svoju dnevnu rutinu tijekom cijele godine, a posebno tijekom ljetnih mjeseci zbog prevencije, ali i bržeg prolaska hiperpigmentacijskih mrlja.

 

Literatura

1. Sangha AM. Managing Post-inflammatory Hyperpigmentation in Patients with Acne. J Clin Aesthet Dermatol. 2021;14(6 Suppl 1):S24-S26.

2. What to know about hyperpigmentation acne, 2020., https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 27. 6. 2024.

3. Post-Inflammatory Hyperpigmentation and Acne, 2024., https://www.verywellhealth.com/, pristupljeno 27. 6. 2024.

4. Postinflammatory Hyperpigmentation Treatment & Management, 2023., https://reference.medscape.com/, pristupljeno 27. 6. 2024.

5. Understanding the difference between AHA and BHA for skin care, 2021., https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 27. 6. 2024.

6. Niacinamide: A Multi-functional Cosmeceutical Ingredient, 2022. https://practicaldermatology.com/, pristupljeno 27. 6. 2024.

7. Azelaic acid, 2022., https://dermnetnz.org/, pristupljeno 27. 6. 2024.

Izvor fotografije

@Anastasia Korchagina via Canva.com