Nalazimo se u periodu godine kada iza svakog ugla vrebaju virusi i prehlade te zbog toga pokušavamo na mnoge načine ojačati svoj imunitet. Katkad se okrećemo starim savjetima poput pokrivanja bubrega, ne izlaženja na hladno s mokrom kosom ili konzumiranja rakije kao unutarnjeg antiseptika za sve dobre i loše stvari. Ponekad koristimo razne dodatke prehrani poput vitamina C ili soka od aronije, a u nekim se slučajevima okrećemo i farmaceutskim pripravcima. Na koji god način poticali svoj imunitet, svrha je jasna – obrana od bolesti i unaprjeđenje zdravlja. Očuvanje zdravlja od neupitne je važnosti, pogotovo u ovo doba godine kada je sezona gripe na vrhuncu. Na koje još načine možemo ojačati svoj imunitet? Zanimljiva studija je pokazala na koji još način pridonosimo našem imunosnom sustavu, a da toga nismo ni svjesni.

Orgazam

Orgazam je prirodni događaj kojeg možemo definirati kao vrhunac seksualnog uzbuđenja. Bilo da se radi o samoinicijativnom činu ili dosezanju istog zajedničkim snagama, orgazam može imati hrpu pozitivnih učinaka na naše tijelo. Osim smanjivanja razine stresa, poboljšavanja kvalitete sna i raspoloženja, u trenutku vrhunca mozak otpušta hrpu hormona od kojih svaki doprinosi krajnjem osjećaju. U prvom redu to su dopamin i serotonin. Dopamin je hormon koji je odgovoran za osjećaj uzbuđenja i žudnje, dok je serotonin odgovoran za osjećaj sreće. Zatim slijedi i oksitocin, poznat i pod nazivom „hormon ljubavi“, koji potiče ljubavne osjećaje i bliskost. U cijelom koktelu hormona otpušta se i prolaktin koji stvara osjećaj zadovoljstva. Osim otpuštanja hormona, orgazam ima i utjecaj na već postojeće hormone u našem tijelu, primjerice na kortizol, hormon koji je u višim dozama povezan sa stresom. Tijekom orgazma smanjuje se količina kortizola čime se postiže opći osjećaj opuštenosti i smirenosti.

Kakve veze ima orgazam s imunitetom?

Upravo spomenuta mješavina hormona u našem tijelu može imati veoma pozitivan utjecaj na naš imunitet. Djelovanjem drugih hormona na razinu kortizola u krvi, osim što se smanjuje stres i postiže osjećaj smirenosti, pojačava se i funkcionalnost imunosnog sustava jer male doze kortizola pomažu u održavanju imuniteta. Također je provedena studija kojoj je bio cilj istražiti utjecaj masturbacije, odnosno orgazma, na imunitet. Određen je broj bijelih krvnih stanica (koje su prirođeni dio imunog sustava za obranu od uzročnika bolesti) prije i poslije doživljenog orgazma. Pokazalo se da se broj stanica u tijelu povećao, što se specifično odnosilo na NK stanice (engl. natural killers, odgovorne za obranu od virusa te prepoznavanje i ubijanje tumorskih stanica u ranoj fazi bolesti). Osim toga, u korist poticanju rada imunosnog sustava ide i činjenica da orgazam sprječava i olakšava bol, što je od velikog značaja u obrani od prehlade ili gripe. Kronična bol može biti prisutna kod pacijenata s lošijim imunitetom kod kojih bi ovakvo olakšavanje boli moglo pomoći općem stanju pacijenta. Zdrav san je također jedna od bitnijih stavki kada se govori o jačanju imuniteta. Već navedeni hormoni dovode do stanja potpune relaksiranosti koja može pomoći postići bolju kvalitetu sna. Otpušeni serotonin zajedno s noradrenalinom pomaže pri regulaciji ciklusa spavanja, kroz REM i ne-REM fazu sna. To je bitno za poboljšanje imuniteta jer upravo u tim fazama mozak otpušta citokine koji imaju utjecaj u upalnim procesima i infekcijama.

Ručnim radom protiv antibiotika

Čaša svježe cijeđenog soka limuna ili naranče i malo češnjaka uvriježene su metode borbe protiv prehlade i gripe. Uz tradicionalne metode, spomenuta studija nalaže kako i orgazmom možemo doprinijeti funkcionalnosti našeg imunosnog sustava. Hoće li „orgazam na dan tjerati doktora iz kuće van“ ovisi o trenutnom stanju imuniteta i općeg zdravlja. Spajanjem ugodnog s korisnim štitimo se od sveprisutnih uzročnika bolesti oko nas, stoga poduzmite sve potrebne korake za prikladnu zaštitu.

 

Literatura

Is masturbation the new cold and flu medicine?, https://bigthink.com/, pristupljeno 9.2.2020.

Here’s What Happens to Your Body And Brain When You Orgasm, https://www.sciencealert.com/, pristupljeno 9.2.2020.

Masturbation Effects on Your Health: Side Effects and Benefits, https://www.healthline.com/, pristupljeno 9.2.2020.

 

Izvor fotografije

©pixelshot via Canva.com