Urinarne infekcije, odnosno infekcije mokraćnog sustava, predstavljaju česti zdravstveni problem, osobito među ženama, koji može uzrokovati značajnu nelagodu i komplikacije ako se ne liječi. Srećom, terapijskih opcija je mnogo, a preventivne mjere mogu značajno smanjiti vjerojatnost pojave rekurentnih infekcija.
TIPOVI I UZROCI URINARNIH INFEKCIJA
Urinarne infekcije se mogu pojaviti u bilo kojem dijelu mokraćnog sustava, uključujući bubrege, mokraćovode, mokraćni mjehur i mokraćnu cijev. Unatoč tome, većina infekcija zahvaća upravo donji urinarni trakt – mokraćni mjehur i mokraćnu cijev.
Prema zahvaćenome mjestu, razlikujemo tipove urinarnih infekcija:
bubreg – pijelonefritis,
mokraćni mjehur – cistitis,
mokraćna cijev – uretritis.
Urinarne infekcije uzrokuju bakterije koje su prirodan dio naše crijevne mikrobiote, ali mogu ući u mokraćni sustav kroz mokraćnu cijev i umnožiti se u mjehuru. Jedna od njih, a ujedno i najčešći uzročnik je Escherichia coli. Iako tijelo ima mehanizam obrane i izbacivanja bakterija prije nego dođu do mjehura, u nekim slučajevima taj mehanizam zakaže te dolazi do infekcije.
Mogući uzroci i rizični čimbenici:
Ženska anatomija: Žene su sklonije urinarnim infekcijama od muškaraca zbog kraće mokraćne cijevi, što smanjuje udaljenost koju bakterije moraju prijeći da bi dosegle mokraćni mjehur.
Preboljene urinarne infekcije: Prethodne urinarne infekcije povećavaju rizik od nastanka novih, rekurentnih infekcija.
Seksualna aktivnost: Tijekom seksualne aktivnosti povećan je rizik od unošenja bakterija u urinarni trakt.
Menopauza: Žene u postmenopauzi doživljavaju promjene u vaginalnoj mikrobioti koja služi kao još jedan oblik zaštite od infekcija.
Abnormalnosti urinarnog trakta: Strukturne abnormalnosti ili blokade (poput bubrežnih kamenaca ili povećane prostate) mogu ometati protok urina i povećati vjerojatnost infekcija.
Korištenje katetera: Osobe koje koriste katetere izložene su većem riziku zbog direktnog puta koji kateteri pružaju bakterijama.
Loša higijena
Ostali rizični čimbenici obuhvaćaju i određena stanja poput trudnoće ili dijabetesa.
SIMPTOMI URINARNIH INFEKCIJA
Neki od simptoma nekompliciranih infekcija donjih mokraćnih puteva (uretritis i cistitis) su sljedeći:
- potreba za učestalim mokrenjem
- bol, nelagoda ili peckanje prilikom mokrenja
- iznenadna potreba za mokrenjem
- mutan urin snažnog mirisa
- osjećaj da mokraćni mjehur nije potpuno prazan
- osjećaj umora i slabosti
LIJEČENJE I PREVENCIJA
Antibiotici
Liječenje nekompliciranih infekcija donjih mokraćnih puteva uspješno se provodi antibioticima. Odabir antibiotika ovisi o simptomima, medicinskoj povijesti osobe, vrsti bakterije koja je uzročnik te o bakterijskoj rezistenciji.
Prilikom uzimanja antibiotika važno je pridržavati se pravila racionalne uporabe antibiotika. Terapiju je potrebno provesti prema uputi liječnika, a najčešće traje 3 do 7 dana. Iako simptomi često prolaze i prije završetka terapije, važno je uzimati antibiotik do kraja propisane terapije kako bi se uništio što veći broj bakterija i spriječio razvoj bakterijske rezistencije.
Antibiotik je moguće koristiti i u prevenciji čestih rekurentnih infekcija kroz duži vremenski period ako liječnik smatra da je tako potrebno.
Uvin čaj
Arctostaphylos uva-ursi, kod nas poznata kao medvjetka, biljka je čiji se list tradicionalno koristi u obliku uroloških čajeva ili suhih ekstrakata kao uroantiseptik. Svoje djelovanje ispoljava u lužnatom urinu mokraćnog mjehura te je stoga, prilikom korištenja uvinog čaja, potrebno izbjegavati konzumaciju namirnica koje zakiseljavaju urin, tj. snižavaju njegov pH (slatkiši, meso…).
Preporuča se uzimanje uvinog čaja nakon jela, zbog mogućih gastrointestinalnih nuspojava. Uvin čaj je dodatak prehrani te je stoga potrebno pridržavati se uputa na pripravku kao i preporučenih dnevnih doza. Zbog uzrokovanja mučnina i drugih učinaka potencijalno štetnih za fetus, korištenje ovih pripravaka se ne preporuča kod trudnica.
Istraživanja su pokazala da uvin čaj nema jednaku djelotvornost u liječenju urinarnih infekcija kao antibiotici, ali je dobra opcija kao prva pomoć kod pojave infekcije.
D-manoza
D-manoza je monosaharid kojeg prirodno nalazimo u voću, a pokazao se korisnim u liječenju i prevenciji urinarnih infekcija. Ona djeluje na način da sprječava adheziju bakterija E. coli na unutrašnju površinu mjehura te se one isperu iz mokraćnog sustava redovitim mokrenjem. Istraživanja pokazuju da skraćuje vrijeme trajanja liječenja te umanjuje simptome, ali najbolje rezultate pokazuje upravo u prevenciji urinarnih infekcija.
Brusnica
Još jedan snažan saveznik u prevenciji urinarnih infekcija je brusnica. Istraživanja pokazuju značajno smanjenje rizika za razvoj infekcija kod osoba koje uzimaju pripravke od brusnice. Brusnica sadrži polifenole proantocijanidine koji posjeduju antimikrobni i antioksidativni učinak te su odgovorni za njeno djelovanje. Također, otkriveno je da proantocijanidini mogu pomoći u inhibiciji formiranja bakterijskog biofilma u mokraćnom sustavu.
Pripravci s brusnicom su vrlo slatki te se ne upotrebljavaju u kombinaciji s uvinim čajem jer mogu spriječiti njegovo djelovanje tako što smanjuju pH urina.
Preporuča se uzimati pripravke s brusnicom kod prevencije jer se tada pokazala najučinkovitija.
BOLJE SPRIJEČITI, NEGO LIJEČITI
Urinarne infekcije česte su i nelagodne infekcije, no postoji puno načina kako ih možemo spriječiti, a u konačnici i liječiti. Održavanje dobre osobne higijene te korištenje nekih od navedenih preventivnih mjera može uvelike smanjiti rizik od pojave infekcija. Uzimanje dodataka prehrani poput brusnice ili d-manoze pokazalo se kao vrlo uspješna prevencija, a prilikom odabira istog, poželjno je savjetovati se sa liječnikom ili ljekarnikom zbog mogućih nuspojava ili interakcija sa već postojećom terapijom.
Literatura
2. Urinary tract infections (UTIs), 2022., https://www.nhs.uk/, pristupljeno 22. 5. 2024.
3. Urinary tract infection (UTI) symptoms, causes, and remedies, 2024., https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 22. 5. 2024.
4. What Are the Benefits of Uva Ursi?, 2023., https://www.verywellhealth.com/, pristupljeno 22. 5. 2024.
5. Ala-Jaakkola R, Laitila A, Ouwehand AC, Lehtoranta L. Role of D-mannose in urinary tract infections – a narrative review. Nutr J. 2022;21(1):18.
6. Is cranberry juice really effective against urinary tract infections?, 2023. https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 22. 5. 2024.