Konzumiranje alkohola tijekom trudnoće može dovesti do nekih fizičkih posljedica, ali i poteškoća u učenju i ponašanju djeteta. Fetalni alkoholni spektar poremećaja je naziv za skup poremećaja do kojih može doći uslijed majčinog konzumiranja alkohola, a fetalni alkoholni sindrom je najteži poremećaj iz ovog skupa. On zahvaća neku novorođenčad majki koje su pile alkohol za vrijeme trudnoće te se procjenjuje kako se godišnje u svijetu rodi oko 119 000 djece koje pate od ovog sindroma.
U svijetu alkohol konzumira oko 10% trudnica, no u nekim se područjima taj postotak penje do 45%. Na 67 majki koje piju alkohol tijekom trudnoće, rodit će se jedno dijete s fetalnim alkoholnim sindromom. Najrizičnije zemlje su Rusija, Velika Britanija, Danska, Bjelorusija i Irska.
Kada alkohol uđe u krvotok žene, on preko posteljice dolazi do fetusa i uzrokuje štetu. Fetus značajno sporije metabolizira alkohol od odrasle osobe stoga koncentracija alkohola u tijelu fetusa postane previsoka. Alkohol tada ometa opskrbu tijela kisikom te potrebnim nutrijentima i esterificira masne kiseline koje izgrađuju stanične lipide, zbog čega dolazi do oštećenja u razvojnom tkivu odnosno organima djeteta i može doći do trajnog, nepovratnog oštećenja mozga. Izvor teratogenosti etanola povezuje se i s prisustvom glavnog citokrom enzima (CYP2E1) koji sudjeluje u oksidaciji etanola u toksični acetaldehid u posteljici.
Dijete rođeno s fetalnim alkoholnim sindromom odmah po rođenju može imati malu glavu što upućuje na nedostatni razvoj mozga. Ima sitne oči, posebno tanku gornju usnu te iznimno glatku kožu između nosa i gornje usne. Mogu se javiti i srčane mane te nepravilnosti zglobova. Budući da mozak biva oštećen najčešće posljedice su slaba koordinacija, nedostatak pažnje i poteškoće pri učenju i pamćenju. Kada su u društvu, djeca mogu imati problema sa socijalnim vještinama te impulzivnim reakcijama.
Što se više alkohola konzumira, veći je rizik od razvoja bolesti. Budući da ne postoje dokazi o bezopasnosti male količine konzumiranog alkohola, njega bi u potpunosti trebalo izbjegavati za vrijeme trudnoće, a tu je vjerojatno najopasnija situacija kada žena još ne zna da je trudna pa ne apstinira od alkohola ciljano. S obzirom na to da se mozak, srce i krvne žile djeteta počinju razvijati već u ranim tjednima trudnoće preporuča se apstinencija od alkohola svim ženama koje pokušavaju zatrudnjeti. Fetalni alkoholni sindrom je neizlječiv, no simptomi se mogu ublažavati uz pomoć psihoterapije te lijekova koji pomažu pri depresivnosti djece, manjku fokusa i impulzivnom ponašanju.
Literatura
2. Učestalost fetalnog alkoholnog sindroma, https://www.plivazdravlje.hr/
3. Fetal alcohol syndrome, https://www.mayoclinic.org/