Dolaskom toplijih i dužih dana više se vremena provodi u prirodi, a uz to počinje i sezona komaraca. Kako bismo se zaštitili od potencijalne zaraze koju mogu prenositi komarci često posežemo za sintetskim repelentima, no postoji li i prirodno rješenje?
Ženke komaraca
Komarci su vektori mnogih zaraznih bolesti. Rod Anopheles može prenositi malariju i filarijazu, Aedes virus žute groznice, dengue i chikungunyu, a rod Culex je vektor za Virus Zapadnog Nila, japanski encepatitis i filarijazu.
Za potpuni razvoj ličinki komarca potrebni su proteini kojih u nektaru nedostaje. Izvor tih proteina je ljudska ili životinjska krv koju ženke isišu ubodom na koži. Prilikom uboda ženke ubrizgaju slinu koja može sadržavati patogene koji dolaskom u ljudski organizam završavaju obaveznu fazu životnog ciklusa.
Širenje takvih bolesti važno je spriječiti kontroliranjem populacije komaraca te koristiti repelente kako bi se slijetanje na kožu i ubodi spriječili.
Metode kontrole komaraca
Metode se dijele na kemijske, nekemijske i biološke. Kemijske metode podrazumijevaju sintetske i prirodne repelente. Nekemijske metode se dijele na fizičke (mreže i zamke za komarce) i mehaničke (različite vrste muholovki), a pod biološke spada uzgoj posebnih vrsta riba koje se hrane ličinkama komaraca.
Korištenje kemijskih repelenata je vrlo često u upotrebi. Najpoznatiji spojevi koji se koriste su N,N-dietil-m-toluamid (DEET) i permetrin.
Kemijski repelenti su često štetni za ljude i životinje pa se zbog toga traže prirodni koji bi imali isto djelovanje, ali bez toksičnosti.
Inovativnost su transdermalni flasteri koji direktno u krvotok otpuštaju prirodne repelente postižući 24-satnu zaštitu od komaraca. Aktivni sastojci u tim flasterima je vitamin B1 (tiamin).
Esencijalna ulja
Esencijalna ulja su tekuća, hlapljiva, rijetko obojena, topljiva u lipidima i topljiva u organskim otapalima gustoće općenito niže od gustoće vode. Nastaju kao sekundarni metaboliti biljaka, a mogu imati antibakterijsko, antiviralno, antifungalno i insekticidno djelovanje.
Postoji približno 17 500 aromatičnih biljaka od kojih se tristotinjak esencijalnih ulja koristi u farmaceutskoj industriji, kozmetici te u parfemima.
Kao repelenti koriste se ulja limunskog eukaliptusa (Eucalytus citriodora), citronele (Cymbopogon nardus), paprene metvice (Mentha x piperita) te mirisnog muškatla (Pelargonium graveolans). Neka ulja u visokim koncentracijama mogu izazvati iritaciju kože pa je vrlo bitno ulja koristiti s oprezom.
Također je utvrđeno je da timutski papar (Zanthoxylum armatum), nim (Azadirachta indica) i divlja kurkuma (Curcuma aromatica) imaju odbijajuće djelovanje protiv komaraca.
Lavanda
U našem je podneblju lavanda poznata kao prirodan repelent ugodna i umirujuća mirisa. Ona u svome sastavu sadrži limonen, linalool, linail acetat, eukaliptol i kamfor koji su poznati po repelentnom djelovanju.
20%-tna uljna otopina Lavandule angustifolie daje efikasnu zaštitu od uboda 8 sati, a zbog antiseptičkog djelovanje mogu se nanositi i nakon uboda. Osim nanošenja na samu kožu, sadnja lavande u vrtu, može u manjoj mjeri otjerati komarce ako se nalazimo u blizini.
Literatura
2. https://tumalolavender.com/blogs/news/lavender-a-natural-defense-against-pests pristupljeno 10. lipnja 2024.
3. Kalita G, Bora S, Kumar Sharma A. Plant essential oils as mosquito repellent – a review. International Journal of Research and Development in Pharmacy and Life Sciences, 2013, 3 (1), 741-747.
4. Gillij Y G, Gleiser R M, Zygadlo J A. Mosquito repellent activity of essential oils of aromatic plants growing in Argentina. Bioresource Technology 2008, 99, 2507-2515.
5. Komansilan A, Wayan Suriani N, Komansilan R. Toxic Test of Lavender Leaf (Lavandula angustifolia) Ethanol Extract as Biolarvicide for Aedes aegypti Mosquitoes Vector of Dengue Hemorraghic Fever. International Jurnal of Environment, Agriculture and Biotechnology, 2021, 6 (6)
6. Asadollahi A et al. Effectivness of plant-based repellents against different Anopheles species: a systematic review. Malaria Jurnal, 2019, 18, 436.
7. https://bioterra.hr/blog-zdravog-zivljenja/zdrav-zivot/etericna-ulja-kao-repelenti pristupljeno 10. lipnja 2024.