Fentanil je sintetski opioid koji se u farmaceutske svrhe može koristiti kao analgetik (protiv bolova) ili kao anestetik. Opioidi su prirodni ili sintetski spojevi koji se vežu na opioidne receptore u tijelu te uzrokuju depresiju središnjeg živčanog sustava. Uglavnom se koriste kao sredstva protiv bolova te često mogu imati jako djelovanje. Fentanil, koji je sličan morfinu, no od njega ima od 50 do čak 100 puta jači učinak, nema široku upotrebu, već se koristi kod neučinkovitosti ili tolerancije na ostale opioidne lijekove. Karakterizira ga brzo, no kratko djelovanje, do dva sata nakon primjene. Uz medicinsku upotrebu, kao jaki opioid svoje je mjesto našao i na ulicama u obliku rekreativne droge.

Djelovanje i primjena

Upotreba se ograničava na vrlo jake bolove koji mogu biti kroničnog podrijetla ili za olakšavanje bolova nakon težih operacija. Može se propisati kod osoba koje imaju opetovane bolove koji ne prestaju niti korištenjem blažih lijekova za ublažavanje boli (poput nesteroidnih protuupalnih lijekova ili opioida blažeg djelovanja, primjerice tramadola). Upotreba se ograničava na četiri puta dnevno kako bi se spriječilo stvaranje navike.

Fentanil, kao i drugi opioidni analgetici, djeluje na periferiji gdje inhibira slanje bolnog podražaja iz perifernog u središnji živčani sustav te djeluje u kralježničnoj moždini gdje blokira prijenos boli do mozga. Osim toga djeluje i na razini mozga, nakon primjene se veže za opioidne receptore, najviše u dijelovima mozga koji kontroliraju bol i emocije. Vezanjem se otpušta veća doza dopamina koji uzrokuje opuštenost te smanjuje bol.

Kao i drugi opioidni analgetici, fentanil može uzrokovati i euforiju, sedaciju, zbunjenost, mučninu, povraćanje te depresiju respiratornog sustava. Adaptacija (pojam koji označava naviku receptora na podražaj na molekularnoj razini, što uzrokuje stalnu potrebu za višom dozom) se može pojaviti nakon učestale i nekontrolirane primjene što u krajnjem slučaju može dovesti do razvoja ovisnosti. Predoziranje također nije nepoznat slučaj kada se govori o fentanilu u negativnom svjetlu. U slučaju predoziranja može doći do promjena u veličini zjenice, cijanoze, poteškoća u disanju ili čak do potpunog prestanka disanja zbog čega uzročno dolazi do hipoksije koja može dovesti do kome, trajnog oštećenja mozga, a nerijetko i smrti.

Lacing drugs

U skladu s maštovitim uličnim riječnikom, kada se javi izraz poput Dance Fever, Friend, Goodfella ili Jackpot govori se o fentanilu kao rekreativnoj drogi ili o mješavini drugih droga s fentanilom. Heroin, ecstasy, kokain ili amfetamin neki su od primjera u koje se često dodaje fentanil. Dodatkom male količine tog spoja pojačava se djelovanje droge te puno manje doze mogu uzrokovati željeni učinak na organizam. Ovaj opasni koktel često se proizvodi zbog manjih troškova, no upravo taj tajni sastojak za pojačavanje djelovanja može biti koban. Veliki problem predstavlja fentanil sintetiziran u ilegalnim laboratorijima koji je često puno potentniji od već spomenutih uličnih droga te predstavlja puno veći rizik od predoziranja i smrti za osobu koja ga koristi. Sam sastav droge  nije deklariran osobi koja ju uzima što nerijetko može dovesti do predoziranja.

Porast smrtnih slučajeva zbog predoziranja

U zadnje vrijeme postotak smrti od predoziranja uzrokovan sintetskim opioidima, specifično fentanilom, je naglo porastao u zadnjih nekoliko godina. U 2017. godini 59% smrti uzrokovanih opioidima su bile smrti koje su bile povezane s fentanilom, u usporedbi s 14.3% smrti u 2010. godini. Kako je rekreativno korištenje droga vrlo rašireno među medijskim osobama, specifično u hip-hop populaciji, mješavina kokaina, fentanila i alkohola bila je kobna i za mladu glazbenu nadu Maca Millera koji je preminuo od slučajnog predoziranja.

 

Literatura

Nolan, M.L., Shamasunder, S., Colon-Berezin, C. et al. Increased Presence of Fentanyl in Cocaine-Involved Fatal Overdoses: Implications for Prevention. Journal of Urban Health 96, 49–54

Fentanyl, https://www.drugabuse.gov/, pristupljeno 18.2.2020.

Everything you need to know about fentanyl, https://www.medicalnewstoday.com/, pristupljeno 18.2.2020.

Fentanyl, https://www.cdc.gov/, pristupljeno 18.2.2020.

Fentanyl, https://www.dea.gov/, pristupljeno 18.2.2020.

Opioids, https://adf.org.au/, pristupljeno 19.2.2020.

Izvor fotografije

©Hailshadow via Canva.com