Aktivni ugljen ima široku primjenu u svijetu farmacije, medicine i kozmetičke industrije, ali i ekologije. Ovaj oblik ugljena, koji se dobiva tretiranjem običnog ugljena visokim temperaturama, poznat je po svojoj sposobnosti da apsorbira toksine i druge štetne tvari. S obzirom na raznovrsnu upotrebu, ima značajnu ulogu u svakodnevnom životu.

Što je aktivni ugljen?

Sastoji se od ugljika i ugljikovih spojeva, a dobiven je procesima koji povećavaju njegovu površinu i poroznost. Ovaj proces aktivacije omogućava mu da apsorbira štetne tvari poput toksina, plinova i tekućina. U organizmu se ne metabolizira i ne resorbira iz probavnog sustava.

Upotreba u medicini

Jedna od najpoznatijih primjena je njegova upotreba u liječenju trovanja i predoziranja. Učinkovit je u vezanju otrova i toksina u želucu i crijevima, čime sprječava njihovu apsorpciju u krvotok. Ovo ga čini korisnim sredstvom u liječenju akutnih trovanja hranom, lijekovima i nekim vrstama kemikalija. Također, može se koristiti za ublažavanje simptoma probavnih smetnji, nadutosti i plinova.

Upotreba u kozmetici

Zbog svoje sposobnosti da upija nečistoće, aktivni ugljen postaje sve popularniji u kozmetici i osobnoj njezi, posebno u proizvodima za čišćenje kože i tijela. Može se naći u sapunima, gelovima za čišćenje, maskama i pilinzima. Njegova porozna struktura omogućava mu da upija višak ulja, prljavštinu i toksine s površine kože, čime pomaže u smanjenju akni, mitesera i drugih kožnih problema. Također se koristi u šamponima i tretmanima za kosu jer učinkovito uklanja nakupljene nečistoće i ostatke proizvoda s kose i tjemena, a također pomaže u smanjenju perutanja.

Upotreba u ekologiji

Koristi se i u ekološkim industrijama, posebice u filtraciji zraka i vode. Zbog svoje sposobnosti da apsorbira različite zagađivače, jedan je od najučinkovitijih materijala za filtriranje i čišćenje u industrijskim postrojenjima.

Potencijalne opasnosti i kontraindikacije

Iako ima brojne prednosti, u određenim okolnostima može biti kontraindiciran i uzrokovati nuspojave poput opstipacije, dehidracije i crnih stolica. Osim što apsorbira toksine, aktivni ugljen može ukloniti i lijekove koje uzimate, čime smanjuje njihovu učinkovitost. Zbog toga je važno koristiti ga pod nadzorom liječnika, posebno kada su u pitanju lijekovi na recept. U slučajevima trovanja željezom, etanolom, litijem ili lužinama, aktivni ugljen nije učinkovit i može izazvati dodatne komplikacije.

 

Literatura

1. What Is Activated Charcoal? Benefits and Uses, 2021., https://www.healthline.com/ pristupljeno 15.01.2025.

2. Activated Charcoal: Benefits, Uses, and Risks, 2024.,https://www.webmd.com/ pristupljeno 14.01.2025.

3. What are the benefits od activated charcoal?, 2024., https://www.medicalnewstoday.com/ pristupljeno 14.01.2025.

Izvor fotografije

Photo by Polina Tankilevitch: https://www.pexels.com/photo/woman-having-facial-care-3738348/