Općenito

Kardiovaskularne bolesti (KVB) su glavni uzrok smrti na globalnoj razini, te uzimaju oko 17,9 milijuna života svake godine. Godišnje više ljudi umire od bolesti povezanih s koronarnim sustavom nego od bilo kojeg drugog uzroka. Kardiovaskularne bolesti su skupina poremećaja u radu srca i krvnih žila, a uključuju koronarnu bolest srca, cerebrovaskularnu bolest, reumatsku bolest srca i druga stanja. 4 od 5 smrtna slučaja od KVB su zbog srčanih aresta i moždanih udara.

Pojedinci s rizikom od KVB mogu imaju simptome poput povišenog krvnog tlaka, povišenih razina glukoze i lipida, kao i prekomjernu težinu i pretilost. Prepoznavanje osoba s povišenim rizikom od KVB-a i osiguravanje odgovarajućeg liječenja može spriječiti preranu smrt.

Prevencija i intervencija

Kod bolesti krvožilnog sustava za prevenciju, ali i za intervenciju su ključne nefarmakološke mjere. Razvoj ovih bolesti najviše je definiran našim ponašanjem, u prvom redu našim životnim navikama. Najrizičnije životne navike koje dovode do preranih srčanih i moždanih udara su nezdrava prehrana, tjelesna neaktivnost, upotreba duhana i prekomjerna upotreba alkohola.

Zbog straha od koronavirusa mnogi su zaboravili na potrebne mjere prevencije. Redovito mjerenje krvnog tlaka i kontrola razine kolesterola, triglicerida i LDL-kolesterola u krvi su izrazito bitni za određivanje rizika od KVB.

Smjernice ESC / EAS definiraju intervencijske strategije za osobe koje još nisu razvile KVB. Kako bi zdravstvenim djelatnicima olakšali davanje savjeta osmišljena je mnemotehnika pod nazivom ‘Europski telefonski broj srca’ i on glasi 035-140-530. Ovaj se broj još naziva i ‘Šifra zdravlja’ jer osim što pomaže zdravstvenim djelatnicima, također otkriva i šifru koju trebamo slijediti kako bismo očuvali zdravlje i osigurali dugovječnosti. Evo što se krije iza brojeva:

0 – nula cigareta dnevno, konzumiranje duhanskih proizvoda znatno doprinosi riziku srčanih oboljenja
3 – hodati barem 3 km dnevno ili imati 30 minuta tjelesne aktivnosti
5 – dnevno kroz 5 obroka unositi voće i povrće, te je općenita preporuka imati 5 obroka dnevno
140 – označava vrijednost sistoličkog tlaka 140 mm Hg, dok je 90 mm Hg preporučena vrijednost dijastoličkog tlaka
5 – ukupni kolesterol u mmol/L
3 – LDL- kolesterol u mmol/L
0 – nula kilograma viška, odnosno imati vrijednosti BMI (body mass index) između 18,5 – 24,9 kg/m2

Iako su sve ove preporuke svima dobro poznate, moramo osvijestiti da ih je zaista potrebno pratiti. Za razliku od mnogih drugih bolesti, poput karcinoma, autoimunih i neurodegenerativnih bolesti, kardiovaskularna oboljenja su gotovo potpuno u našoj kontroli. Ispravnom prehranom, izbjegavanjem alkohola i cigareta, te redovitom tjelovježbom možemo zaista mnogo učiniti kako bismo očuvali svoje zdravlje.

Što kao ljekarnici možemo učiniti?

Pacijenti s kroničnim nezaraznim bolestima često u terapiji imaju mnogo lijekova. Statini, beta blokatori, ACE–inhibitori i diuretici poput hidroklorotiazida su česta kombinacija lijekova koje će pacijenti primjenjivati vjerojatno do kraja života. Kako se radi o kroničnoj terapiji, liječnici često pacijentima propisuju ponavljajuće recepte ili im propisuju terapiju bez adekvatne komunikacije. Zato smatramo da je iznimno važno da ljekarnici, koji imaju kontinuirani kontakt s pacijentima, prate njihovo stanje te potiču nefarmakološke mjere. Ljekarnici će također imati ključnu ulogu u pokretanju i provođenju preventivnih programa, poput onih za karcinom dojke i prostate. Ti preventivni programi, kao i mnogi ostali, su značajno zanemareni tijekom COVID epidemije.

Literatura

Knuuti J. et al. 2019 ESC Guidelines for the diagnosis and management of chronic coronary syndromes. European Heart Journal. 2020.

Cardiovascular disease: risk assessment and reduction, including lipid modification. Clinical guideline. 2014.

Izvor fotografije

©[ArtCookStudio] via Canva.com