25. i 26. svibnja održan po šesti je put održan Kongres Udruge studenata farmacije i medicinske biokemije Hrvatske. Iako je ovogodišnji Kongres održan u drukčijem terminu od uobičajenog (u listopadu), prijave su i ove godine planule u manje od minute. Organizacijski odbor na čelu s predsjednicom Kongresa Zrinkom Duvnjak te potpredsjednicom Dorom Belec kao temu Kongresa izabrao je onu naziva „Koža – ogledalo zdravlja“.
S obzirom na današnji porast trenda brige o vlastitoj koži, češćeg korištenja proizvoda s aktivnim sastavnicama te općenito povećane dostupnosti preparativne kozmetike, na ovaj je način studentima pružena mogućnost da dobiju dodatno vankurikularno obrazovanje u vidu brojnih predavanja te radionica održanih tijekom dva dana trajanja Kongresa. Tijekom Kongresa mnogo se govorilo o dermatofarmaciji, dermatokozmetici, načinima poboljšanja adherencije pacijenata te o inovacijama u ovom području kao što su farmaceutsko-tehnološka dostignuća, spoznajama o našem kožnom mikrobiomu te drugim znanstvenim dostignućima. Po prvi puta je na ovogodišnjem Kongresu uvedena i panel diskusija koja se studentima iznimno svidjela.
Kongres je otvoren pozdravnim govorima predsjednice Kongresa, dekana Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta prof. dr. sc. Željana Maleša te predstavnicima društava i komora farmacije i medicinske biokemije. Uslijedilo je predavanje akademkinje Mirne Šitum, vodeće hrvatske dermatovenerologinje i dermatoonkologinje, koja je studentima pružila cjelovit pregled dermatovenerologije i raznih kožnih poremećaja te također pojasnila njihov utjecaj na psihu pojedinca.
Prvu sekciju naziva „Dermatologija“ otvorila je prof. dr. sc. Liborija Lugović Mihić, prim., spec. dermatovenerolog te je studentima približila područje psihoneuroimunologije i psihoneuroimunološke poremećaje kao uzroke u pozadini dermatoza. Sekciju je nastavila dr. sc. Ana Kozmar, spec. med. biochem. predavanjem o sistemskim autoimunim reumatskim bolestima s kožnim simptomima, točnije o primarnoj laboratorijskoj dijagnostici te specifičnim pretragama koje se provode kod istih. Dr. sc. Daniela Ledić Drvar, dr. med., spec. dermatovenerolog, održala je predavanje o melanomu posebno ističući važnost pravovremenog dijagnosticiranja, odnosno redovitog pregleda madeža.
Druga je sekcija, „Dermatofarmacija“, bila rezervirana za tri magistre farmacije koje su približile studentima svoja iskustva iz ljekarne s različitih aspekata. Tako je Aisa Zanki-Zelić, mag. pharm. govorila je o važnosti ljekarnika kod savjetovanja pacijenata pri samoliječenju kožnih promjena koje je danas sve učestalije. Marina Marušić Fojs, mag. pharm. održala je predavanje o magistralnim pripravcima s hormonima koji se u njezinoj ljekarni izrađuju te pravilnoj i sigurnoj izradi te primjeni istih. Sekciju je zatvorila dr. sc. Asja Smolčić Bubalo, mag. pharm. govoreći o najčešćim mitovima i zabludama koji se danas vežu uz dermatofarmaciju te dermatokozmetiku.
Dan je završen panel diskusijom na temu „Primjena umjetne inteligencije u prevenciji kožnih komplikacija“. Panel je vodila Katarina Leko, dok su sudionici bili Anita Galić, Stela Bonifačić, Igor Pavleković, Joško Miše te Aisa Zanki-Zelić. Nakon panela uslijedio je party kojim je proslavljeno 25 godina postojanja Udruge, a na kojem je za glazbenu podlogu bila zadužena Disco sekcija KSET-a.
Nedjelja je započeta predstavljanjem poslijediplomskog specijalističkog studija Dermatofarmacije i kozmetologije te Europske udruge studenata farmacije (EPSA). Nakon toga uslijedila je sekcija „Inovacije u dermatologiji“ koja je bila podijeljena u dva dijela. U prvom dijelu sekcije Marieta Duvnjak Romić, mag. pharm. sudionike je upoznala s hidrogelom obogaćenim nanostrukturiranim lipidnim nosačima kao novim pristupom u liječenju kroničnih rana. Ksenija Lokas Kapetanović, mag. pharm. govorila je o inovacijama u fotoprotekciji s prirodnim antioksidansima te važnosti zaštite od UV i HEV zračenja, dok je izv. prof. dr. sc. Igor Slivac, mag. ing. biotechn. predstavio napredne postupke proizvodnje terapijske kože.
Drugi dio sekcije započet je predavanjem o mikrobioti kože te promjenama iste u zdravlju i bolesti kojeg je održala prof. dr. sc. Maja Šegvić Klarić, mag. edu. biol. et chem., a Vesna Marijanović Jukić, mag. pharm., univ. spec. oec. obradila je tematiku genetskog testiranja za alopeciju. Kongres je zatvorio izv. prof. dr. sc. Robert Likić, dr. med., spec. inter. med. obradivši u svojem predavanju sve ono bitno o biološkim lijekovima te biosimilarima.
Ono na što smo posebno ponosni je i humanitarna akcija koja je održana tijekom ovog Kongresa. Putem tombole i donacija za narukvice koje izrađuju djeca iz sirotišta, skupljali smo prilog za misiju Mali dom koja se brine o djeci s raznim bolestima u Keniji u selu Lower Subukia. Hvala svima koji su sudjelovali i dali svoj doprinos.
Na samom kraju, prenosimo i izjavu predsjednice Organizacijskog odbora Kongresa, Zrinke Duvnjak: „Kongres je prošao super! Očekivanja su bila visoka s obzirom na kvalitetu svih naših kongresa te velik broj prijava i naših i stranih studenata. Ja sam jako zadovoljna, a pozitivni komentari samo stižu. Mogu u ime cijelog organizacijskog odbora reći kako je bio odličan osjećaj biti tamo i gledati kako sve ide po planu i kako se dijelovi slagalice slažu u cjelinu. Drago mi je što smo uveli panel raspravu u program, a s obzirom na komentare mislim da će postati i uobičajeni dio programa u narednim godinama“, rekla je Zrinka te je dodala kako se još jednom želi zahvaliti svima koji su na neki način bili dio ovog nama bitnog projekta te kako se da će svima ostati u lijepom sjećanju!