Endokrini sustav ima ključnu ulogu u regulaciji svih procesa u našem organizmu zbog čega je bitno da on bude i ostane u zdravoj ravnoteži. Mnogi vanjski utjecaji mogu narušiti tu ravnotežu i dovesti do razvoja određenih bolesti i poremećaja. U navedene utjecaje spadaju i endokrini disruptori.
Što su endokrini disruptori?
Endokrini disruptori su tvari koje narušavaju rad endokrinog sustava. To mogu činiti imitirajući, ometajući ili blokirajući endogene hormone. S obzirom na to da je endokrini sustav osjetljiv na male promjene hormona, obično prisutnost čak i malih količina neke disruptorske tvari može izazvati veliku štetu za organizam.
Učinak endokrinih disruptora na organizam
Unos pojedinih endokrinih disruptora povezan je s povećanom pojavnosti metaboličkih poremećaja, posebice pretilosti, inzulinske rezistencije i dijabetesa tip 2. To čine mijenjajući metabolizam glukoze i lipida. Istraživanja su pokazala da su djeca majki koje su tijekom trudnoće bile izložene endogenim disruptorima imala veći rizik za nastanak pretilosti.
Značajan učinak mogu imati i na reproduktivni sustav. Povezani su s nastankom mioma, endometrioze i sindromom policističnih jajnika kod žena te s kriptorhizmom i lošijom kvalitetom sperme kod muškaraca. Uočena je i njihova poveznica s prijevremenim porodom i smanjenom porodnom težinom novorođenčadi. Smatraju se i jednim od mogućih uzroka preuranjenog puberteta djevojčica.
Utječu na sve češću pojavu karcinoma koji su ovisni o hormonima kao što su rak dojke, endometrija, jajnika, testisa, prostate te štitne žlijezde.
S obzirom na to da stupaju u interakciju s tiroidnim hormonima, koji su važni za razvoj središnjeg živčanog sustava tijekom života u maternici i nakon rođenja, povezani su s povećanom pojavnosti ADHD-a, disleksije, poteškoća u učenju, depresije i drugih poremećaja raspoloženja.
Gdje ih možemo naći?
Endokrine disruptore pronalazimo svuda oko nas, a glavni izvor su voda i hrana. U organizam ih možemo unijeti i disanjem te preko kože. Osim što se mogu naći u kontaminiranoj hrani i vodi, dio su raznih predmeta s kojima dolazimo u kontakt u svojoj svakodnevnici kao što su ambalaže, boce, kozmetika, igračke i pesticidi.
Popis nekih od njih:
- atrazin je jedan od najčešće korištenih herbicida na svijetu,
- bisfenol A koristi se za izradu plastike, a naći ga možemo u ambalažama neke hrane i pića,
- dioksini nastaju u proizvodnim procesima, ali i tijekom šumskih požara i spaljivanja smeća prilikom čega se ispuštaju u zrak,
- ftalati su skupina spojeva koji se uglavnom koriste kao plastifikatori, a nalazimo ih u igračkama, pakiranjima hrane, kozmetici (najčešće u lakovima za nokte i kosu, losionima za poslije brijanja, šamponima),
- fitoestrogeni su tvari koje pronalazimo u nekim biljkama, posebice u soji, a koji u organizmu imaju učinak sličan estrogenu,
- parabeni služe kao konzervansi i naširoko su korišteni u kozmetici i farmaceutskim proizvodima,
- poliklorirani bifenili su korišteni za izradu električne opreme. Zabranjeni su 1979. godine, ali zbog svoje duge kemijske stabilnosti i dalje su prisutni u okolišu. Glavni način izlaganja njima je konzumacija kontaminirane hrane poput ribe i školjkaša,
- triklosan je spoj koji se prije dodavao antimikrobnim sredstvima i proizvodima za osobnu njegu,
Kako ih izbjeći?
Iako su endokrini disruptori uzeti u obzir u zakonodavstvu Europske unije te su poduzete neke mjere kako bi se izloženost njima smanjila, rasprostranjenost u okolišu im je velika i teško se kontrolira. Na pojedincu je stoga da se pobrine smanjenjem kontakta s njima obraćajući pažnju na to što konzumira i pažljivo čitajući etikete.
Literatura
2. Rahimlou et al. Association of maternal exposure to endocrine disruptor chemicals with cardio-metabolic risk factors in children during childhood: a systematic review and meta-analysis of cohort studies. Diabetology & Metabolic Syndrome, 2024, 16(1), 82.
3. Srnovršnik T, Virant-Klun I, Pinter B. Polycystic Ovary Syndrome and Endocrine Disruptors (Bisphenols, Parabens, and Triclosan)-A Systematic Review. Life, 2023, 13(1), 138.
4. Modica R, Benevento E, Colao A. Endocrine-disrupting chemicals (EDCs) and cancer: new perspectives on an old relationship. Journal of Endocrinological Investigation, 2023, 46(4), 667-677.
5. Endocrine disruptors, https://www.niehs.nih.gov/, pristupljeno 26. 2. 2025.
6. Najčešća pitanja: endokrini disruptori, 2014., https://commission.europa.eu/index_hr, pristupljeno 27. 2. 2025.