Jeste li ikada dobili savjet da popijte malo kalcija ako vas muči promukli glas? Svaki savjet je zasigurno dobro došao kada nam se i najmanje sroza kvaliteta života, pa makar to bilo zbog promukloga glasa. No, koja je zapravo poveznica između kalcija i promukloga glasa?
Što se krije u pozadini promukloga glasa?
Disfonija ili promuklost se može pojaviti kao posljedica bilo kakvog poremećaja u zatvaranju glasnica, vibracije ili simetrije samih glasnica. Hrapavost najčešće ukazuje na leziju (poput nodule, polipa, ciste, fibrozne mase, pseudociste i nespecifične lezije) na vibrirajućem rubu glasnica. Zadihani ili slab glas može ukazati na oštećeno zatvaranje glasnica, kao u slučaja kod paralize glasnica. U slučaju gdje nema specifičnog anatomskog „krivca“ kao što je tumor, bolesnici s hiperfunkcionalnom disfonijom, tj. nefiziološkim povećanjem tonusa glasnica pri fonaciji, u govoru ili disanju, razvijaju izrazite poteškoće u govoru, uz popratnu promuklost. Žene su češće pogođene nego muškarci.
Uzroci promuklosti mogu biti: akutni i kronični laringitis (upala grla odnosno grkljana), funkcionalna disfonija, benigni i maligni tumori, neurogeni čimbenici kao što su paraliza glasnica, fiziološko starenje te psihogeni čimbenici.
Larinks (grkljan) i promuklost
Jedan od najčešćih uzroka promuklosti su akutni i kronični laringitis. Larinks igra važnu ulogu u disanju i gutanju uz svoju ulogu u proizvodnji glasa. Akutni laringitis jedan je od najčešćih uzroka disfonije. Najčešće je virusnog podrijetla, iako akutna upala larinksa također može biti posljedica zlouporabe glasa ili izloženosti štetnim agensima. Akutni laringitis rezultira smanjenom vibracijom glasnica, što proizvodi oštru, napetu kvalitetu glasa sa smanjenom projekcijom i povećanim naporom. Kronični laringitis traje dulje i često je uzrokovan kemijskom iritacijom poput pušenja, onečišćujućih tvari u zraku i inhalatorima, kao i mehaničkim iritacijama od traumatskog kašlja ili dugotrajnog govora.
Kako izliječiti promuklost?
Bihevioralne metode u liječenju promuklosti uključuju higijenu glasa i glasovnu terapiju. Vokalna higijena uključuje povećanu hidrataciju i vlaženje kako bi se smanjila viskoznost glotičnog sekreta (glotis je otvor između glasnica). Često može biti indicirano i mirovanje glasa koje se pokazalo da je korisno u kratkim vremenskim razdobljima za pomoć u rješavanju edema i upalnih promjena.
Kod težih slučajeva promuklosti, kao što je to slučaj kod kroničnoga laringitisa, može se posegnuti za farmakološkim mjerama. Često pacijenti koji imaju kronični laringitis prijavljuju simptome žgaravice. Kod takvih slučaja pacijent se upućuje na terapiju s inhibitorima protonske pumpe. Nadalje, može se koristiti i botulinski toksin. Indikacija za korištenje su grčevite disfonije i obično se izvodi u ordinaciji zajedno s elektromiografijom (dijagnostička metoda za ispitivanje funkcije perifernog živčanog sustava). Ubrizgavanje botulinum toksina u odgovarajuće mišiće grkljana može oslabiti te mišiće i smanjiti pridruženi grč. Ako se ništa ne pokaže djelotvornim, poseže se za operativnim zahvatom. Operacija promuklosti uvijek je usmjerena na obnavljanje ili očuvanje normalne fiziologije glasanja.
Što je s kalcijem?
Postoji opisan slučaj gdje je 29-godišnji muškarac bez anamneze prijavljen na hitnu medicinsku službu s epizodama iznenadne promuklosti, povraćanja nakon ispijanja hladne vode i grčevima u rukama. Krvne pretrage pokazale su tešku hipokalcemiju i rabdomiolizu (sindrom uzrokovan degeneracijom i uništavanjem mišićnih vlakana). Rabdomiolizu karakteriziraju visoke koncentracije kreatin kinaze (CK) u krvi. Bolesnik je odmah liječen intravenozno kalcijem uz gotovo trenutačno poboljšanje glasa i brzu normalizaciju CK-a (što upućuje na to da je rabdomioliza bila posljedica hipokalcemije). Laringospazam, koji se obično manifestira dispnejom (otežano disanje) i stridorom (visokofrekventni zvuk koji nastaje pretežno u inspiriju), rijetka je, ali poznata i po život opasna posljedica hipokalcemije koja se tradicionalno javlja u dojenčadi.
Mit ili istina?
Na posljetku ostaje pitanje s početka teksta, hoće li kalciji pomoći s promuklosti glasa? U slučaju hipokalcemije, koja kao simptom i ima promuklost glasa, preparati s kalcijem svakako će pomoći. Naravno, većina ljudi koja pati od promuklosti glasa, naročito u zimskim mjesecima, vjerojatnije je da ima akutni laringitis nego hipokalcemiju. Stoga, higijena glasa i glasovna terapija svakako su prvi izbor pri liječenju takvih slučaja. Ako ipak mislite da patite od hipokalcemije, premda ona bila blaga, prije uporabe ikakvih preparat s kalcijem svakako se obratite svom liječniku ili ljekarniku!
Literatura
2. Reiter, Rudolf, et al. “Hoarseness—causes and treatments.” Deutsches Ärzteblatt International 112.19 (2015): 329.
3. Jiwa, Florine Helene, et al. “A Patient with speechlessness and rhabdomyolysis: a rare presentation of severe hypocalcaemia.” BMJ Case Reports CP 13.12 (2020): e238072.
Izvor fotografije