Tim vrsnih stručnjaka Sveučilišne bolnice Zürich i ETH Züricha – švicarskog federalnog instituta za tehnologiju i Sveučilište tehnologije, znanosti i menadžmenta, napravili su velik korak k boljoj kvaliteti ljudskog života. Pod vodstvom instituta Wyss Zurich stvoren je projekt Liver4Life usmjeren na razvijanje uređaja koji obnavlja ozlijeđene ljudske jetre, koje bi pri transplantaciji bile odbačene, i drži ih živim izvan tijela i do tjedan dana.
Stroj perfurira jetru (održava umjetno strujanje krvi) te vrši više osnovnih fizioloških funkcija uključujući automatizirano upravljanje nivoom glukoze i oksigenacijom, uklanjanje otpadnih produkata i kontrolu hematokrita. To čini tako da kontinuirano pomiče jetru u nastojanju da oponaša oscilacije dijafragme te je uz to i automatiziran čime se izbjegava potreba za stalnim nadzorom.
Sve do razvijanja uređaja, postojeće tehnike mogle su jetru održavati ex vivo do 24 sata. Na početku razvoja, testiranja uređaja vršena su prvotno na svinjskim jetrima, a u konačnici je prevedeno i istraživanje na 10 ljudskih ozlijeđenih jetri odbijenih za transplantaciju u svim europskim centrima. Ovaj uređaj ima potencijal da spasi mnoge živote onih koji pate od teških jetrenih bolesti ili karcinoma povećavajući broj dostupnih organa za transplantaciju. Već spomenuto testiranje na 10 ljudskih jetri trajalo je 7 dana. Nakon sedmodnevne perfuzije, 6 ljudskih jetri pokazalo je očuvanu funkciju i netaknutu strukturu. Na očuvanu funkciju ukazuje proizvodnja žuči, sinteza proteina u krvi, održavanje stanične energije (ATP) kao i odgovarajući odgovor na hormone gušterače ili vazoaktivne lijekove. Četiri preostale jetre nisu dale pozitivan ishod, razvijajući znakove progresivnog zatajenja, što je zahtijevalo prijevremeni prekid perfuzije.
Studija tvrdi kako dugotrajna perfuzija jednog dana može omogućiti poboljšanje steatoze (masne) jetre, promjenu imunogenosti transplantata ili primatelja kako bi se inducirala tolerancija i smanjili izgledi za odbacivanje organa te čak i liječenje tumora u organu primjenom učinkovitih kemoterapijskih sredstava pretoksičnih za uobičajenu upotrebu. Osim toga, omogućio bi se prijevoz organa na dulje udaljenosti te kao jedan od većih ciljeva, dugotrajnom perfuzijom mogla bi se omogućiti i regeneracija jetre koristeći donorsku jetru podijeljenu u nekoliko anatomskih segmenata. Nedavna istraživanja pokazala su da se kod ljudi može dogoditi velika regeneracija jetre unutar 6 dana od velikog gubitka tkiva. Ako je regeneracija doista izvediva, takav pristup može uvelike povisiti raspoloživost organa za transplantaciju.
Ipak, potrebno je još istraživanja te je ideja da se novonastala tehnologija za sad koristi prvenstveno s organima koji su odbijeni za transplantaciju te dugotrajnom ex vivo perfuzijom u fiziološkim uvjetima omogućiti spašavanje ili njihovu modifikaciju na različite načine što i dalje predstavlja velik korak unaprijed za transplantacijsku medicinu.
Izvor
- Eshmuminov D et al. An integrated perfusion machine preserves injured human livers for 1 week. Nat Biotechnol, 2020.