Jedan, deset ili pedeset, većina ljudi ih smatra vrlo privlačnom karakteristikom, pogotovo ako su pozicionirani na licu, vratu ili ključnim kostima. Jedna od najpoznatijih ikona ljepote, Marylin Monroe, je svoj nosila s ponosom te je postao njen zaštitni znak. Radi se, naravno, o madežima.
Znakovi ljepote
Madež, odnosno nevus (lat. naevus), je pigmentirana kožna izraslina koja je najčešće smeđe boje, ali može biti i crvene, roze ili normalne boje kože. To su nakupine melanocita, odnosno stanica koje proizvode kožni pigment melanin. S nekim madežima se rađamo, dok jedan dio njih može nastati i tokom života, najčešće do 25. godine. Mogu se nalaziti svugdje na tijelu te mogu i ne moraju biti grupirani. Najčešće su benigni, no uz dovoljno nepažnje i pod utjecajem vanjskih čimbenika mogu predstavljati ozbiljan zdravstveni problem. Vrlo su česti u populaciji te osoba može imati prosječno od 10 do 40 madeža na tijelu. Kroz život se mogu mijenjati, no vrlo je važan redoviti odlazak dermatologu, pogotovo osoba koje imaju veći broj madeža na tijelu, kako bi se sve te promjene držale pod kontrolom.
Madeži nastaju kada melanociti rastu u jednoj nakupini umjesto da se prošire po površini. Smatra se kako je nastanak ovakvih madeža kombinacija genetskih faktora i vanjskih čimbenika. Postoji nekoliko tipova madeža, a najvažniji su: kogenitalni, koji su prisutni od rođenja, stečeni ili obični, koji se razvijaju tokom života te je njihov nastanak najčešće povezan sa izloženošću suncu, te atipični ili displastični, koji imaju neobičan izgled. Iako su madeži benigni, atipični madeži imaju najveći šansu postati maligni te uzrokovati opasni rak kože, melanom. To je opasni tip raka kože koji počinje u melanocitima te se lako može proširiti na druge organe poput pluća, jetre ili mozga. Prisutnost ovakvog madeža na tijelu ne znači nužno i pojavu melanoma, no veoma je preporučljivo obratiti posebnu pozornost na njih upravo zbog povećanog rizika.
Što može uzrokovati opasne promjene na madežu te koji su znakovi opasnih promjena?
Jedan od važnijih faktora razvijanja melanoma je izloženost UV zračenju. Upravo se zbog toga osobama koje imaju puno madeža savjetuje oprez pri izlaganju suncu. Lagana odjeća dugih rukava, izbjegavanje najjačeg sunca od 10 do 16 sati, kreme za zaštitu od sunca s visokim faktorom (barem SPF 30 te krema koja ima tzv. zaštitu širokog spektra – štiti od UVA te UVB zračenja) te izbjegavanje „kvarcanja“ najčešći su savjeti koje će osoba s većom količinom madeža čuti. Osim toga, neki od faktora koji povećavaju šansu razvoja raka kože su također svijetla put, veliki broj madeža i pjegica, fotosenzitivnost, stalne opekline od sunca te povijest raka kože u obitelji.
Važan je i samopregled, koji možemo obaviti sami ili uz pomoć druge osobe (znamo da je sve uvijek ljepše u dvoje), a možemo se voditi skraćenicom ABCDE kako bismo provjerili stanje sumnjivog madeža:
- A (asymmetry) – nepravilnost madeža
- B (border) – ako postoji nepravilan rub na madežu
- C (color) – ako se kroz madež protežu različite boje smeđe, crne, crvene, brijele, plave…
- D (diameter) – ako je promjer madeža veći od promjera gumice na olovci te
- E (evolution) – ako madež mijenja svoj izgled, veličinu, boju…
Zaključak
Svaku sumnjivu promjenu madeža bi trebalo prijaviti dermatologu kako bi se razriješila sumnja na neke maligne promjene. Ako opravdana sumnja i postoji, dermatolog može savjetovati uklanjanje madeža. Uz redovitu provjeru i adekvatnu zaštitu, madeži su u potpunosti normalna pojava koja je karakteristična za svaku osobu te nas čini jedinstvenima. Ako je jedna od najpoznatijih zvijezda hrvatske estrade svoj prepoznatljivi madež učinila dijelom svog imidža, zašto se ne bismo svi vodili tim primjerom?
Literatura
What Causes Moles to Suddenly Appear, https://www.healthline.com/, pristupljeno 29.6.2020.
Moles, Freckles, and Skin Tags, https://www.webmd.com/, pristupljeno 29.6.2020.
Atypical Moles & Your Skin, https://www.skincancer.org/, pristupljeno 29.6.2020.
Common Moles, Dysplastic Nevi, and Risk of Melanoma, https://www.cancer.gov/, pristupljeno 29.6.2020.
Moles, https://www.nhs.uk/, pristupljeno 29.6.2020.