Cipele s visokom petom se nose već od srednjeg vijeka. U srednjem vijeku muškarci su nosili cipele s visokom potpeticom kako bi se podigli izbad prljavštine srednjovijekovnih ulica. U modernom svijetu cipele s visokom petom su postale modni simbol ženske seksualnosti. Znanstvene studije su potvrdile kako nošenje cipela s visokom potpeticom čini žene privlačnijima u muškim očima. Guéguenovo istraživanje je pokazalo linearnu korelaciju između visine pete cipele i vjerojatnosti uslužnog ponašanja muškaraca. Naime, što je peta na cipeli koju je žena nosila bila viša, to su muškarci bili spremniji pružiti i ponuditi pomoć.

 

Utjecaj na zdravlje

Medicinske studije pružaju dokaze o štetnosti cipela s visokom petom na zdravlje. Primijećena je veza između nošenja cipela na visoku petu i muskoskeletalne boli i hallux valgus-a (čukalj), također povećan je rizik za osteoarthritis i ozljede skočnog zgloba uslijed pada. Nošenje cipela na visoku petu uzrokuje značajne promjene u kretanju tijela u prostoru (kinematika) i snazi uključenoj u izvođenje pokreta (kinetika), te promjene se osjete u cijelom koštano-mišićnom sustavu, od kralježnice do prstiju na stopalima.  Promjene koje se događaju su razlog za nastanak hallux valgus-a, osteoartritisa te ozljeda skočnog zgloba.

 

Cipele s visokom petom su izrađene na način da drže petu na višoj razini nego prste. Dakle, tijekom nošenja cipela s visokom potpeticom stopalo trajno stoji u kosini. Jedini dijelovi noge koje su u doticaju s podom su vrhovi prstiju i peta. Luk stopala nije u doticaju s podlogom. U toj poziciji je ligament koji se proteže od pete do vrhova prstiju nategnut, što dovodi do bolova i ozljeda jer je tijelo nagnutno naprijed i 90% tjelesne težine je na prednjem dijelu stopala, umjesto da je raspoređeno kroz cijelo stopalo. Također, u tom položaju je skočni zglob nestabilan i to dovodi do ozljeda. Tijelo se prilagođava na tu promjenu položaja, promjenama u držanju. Donji dio kralježnice se izbacuje prema van, a prsa se izbacuju prema naprijed kako bi se spriječilo da osoba izgubi ravnotežu i padne. Ove modifikacije kralježnice su odgovorne za bol u kralježnici tijekom duljeg nošenja cipela.

 

Nošenje cipela na visoku petu mijenja i ciklus hoda. Ciklus hoda je interval između dva uzastopna kontakta jednog stopala s podlogom i podijeljen je u dvije faze. Faza oslonca (stance phase) kada je stopalo u kontaktu s podlogom i faza njihanja (swing phase) kada je stopalo u zraku. Nošenje cipela s visokom petom spriječava stopalo da prijeđe sve faze u ciklusu hoda i posljedično može doći do nestabilnosti i bolova. Osoba prilikom hodanja mora učiniti više koraka kako bi održala ravnotežu i stopalo je pod većim pritiskom jer je češće u kontaktu s podlogom. Ne smiju se niti zanemariti venske tegobe koje se javljaju nakon učestalog nošenja cipela s visokom petom. Naime, Tedeschi i suradnici povezuju vensku hipertenzije u donjim udovima s kontinuiranim nošenjem cipela na visoku petu. Također, ovaj rad otkriva što je peta viša nepoželjni utjecaji na vensku funkciju donjih ekstremiteta su izraženiji.

 

Kako učinkovito kontrirati negativnom učinku nošenja cipela s visokom petom?

Ispitivanja udobnosti cipela s visokom petom proučavaju visinu pete, razne uloške i debljinu pete. Izvedeni su sljedeći zaključci. Raspon primjerene visine pete je od 3 do 5 cm. U usporedbi s tanjom petom, deblja peta povećava stabilnost hoda, smanjuje rizik ozljede skočnog zgloba i povećava udobnost cipele tijekom hodanja. Korištenje uloška koji je u kontaktu s cijelim stopalom (total contact insert) značajno smanjuju pritisak na stopalo, što također povećava udobnost.

 

S obzirom da ljudska stopala prirodno pokazuju umjerenu neuravnoteženost u distribuciji tjelesne težine kada hodamo bosi (43% tjelesne težine je na prednjem dijelu stopala, a 57% na stražnjem), ortopedi preporučuju nošenje cipela s malom petom, do 2 cm.

 

Ukoliko nosimo neodgovarajuću obuću javljaju se brojne zdravstvene tegobe poput problema s cirkulacijom i kroničnih bolova u kralježnici. Međunarodno društvo za kirurgiju stopala (International Society of Foot Surgery) tvrdi kako 80% svjetske populacije pati od tegoba koje su uzrokovane neodgovarajućom obućom. U svakom slučaju, prilikom odabira obuće uvijek treba obratiti pažnju na kvalitetu, po mogućnosti cipele s petom od 2 cm kako bi se suzbila prirodna neuravnoteženost ljudskog stopala. Kada je riječ o cipelama s visokom petom, preporučljivo je odlučiti se za niže i deblje pete kako bi se spriječile razne lokomotorne tegobe i poboljšala udobnost tijekom nošenja.

 

 

Literatura

1. Guéguen N. High Heels Increase Women’s Attractiveness. Arch Sex Behav. 2015 Nov; 44(8): 2227 – 35.

2. Wiedemeijer MM, Otten E. Effects of high heeled shoes on gait. A review. Gait Posture. 2018 Mar; 61: 423 – 430.

3. Barnish M, Morgan HM, Barnish J. The 2016 HIGh Heels: Health effects And psychosexual BenefITS (HIGH HABITS) study: systematic review of reviews and additional primary studies. BMC Public Health. 2017 Aug 1; 18(1): 37

4. Barnish MS, Barnish J. High-heeled shoes and musculoskeletal injuries: a narrative systematic review. BMJ Open. 2016 Jan 13; 6(1): e010053.

5. Wang M et al. Health View to Decrease Negative Effect of High Heels Wearing: A Systemic Review. Appl Bionics Biomech. 2021 Mar 12; 2021:6618581.

6. Pino-Ortega J et al. Impact of high-heeled and sport shoes on multi-joint external load profile during walking. J Back Musculoskelet Rehabil. 2021; 34(3): 389 – 398.

7. Tedeschi Filho W, Dezzotti NR, Joviliano EE, Moriya T, Piccinato CE. Influence of high-heeled shoes on venous function in young women. J Vasc Surg. 2012 Oct; 56(4): 1039 – 44.

 

Izvor fotografije

Photo by Andisheh A on Unsplash