Gdje smo bili i što smo radili?

Od 27. do 29. veljače 2020 na Medicinskom fakultetu u Splitu se održalo Natjecanje u konzultacijskim vještinama (Pacient Counseling Event – PCE). Natjecanje se održava 10. godinu za redom, a sam cilj natjecanja je studentima približiti barem dio čari i ljepote ljekarništva.
Prvi dan natjecanja su studenti učili o patofiziologiji boli, vrsti glavobolja te farmakoterapiji za migrenu i tenzijsku glavobolju. Drugi dan je bio organiziran posjet depou veledrogerije PHOENIX farmacija u Solinu, koji je ujedno bio i glavni sponzor natjecanja. Zadnji dan su studenti održali konzultaciju s lažnim pacijentom, baš kao magistri farmacije u ljekarni.

Tema ovogodišnjeg izdanja Natjecanja je bila ”Migrena – više od glavobolje”. O migreni možete više pročitati u našem prijašnjem članku.  Osim same migrene, student su naučili i razliku između migrene, tenzijske glavobolje, sinusne glavobolje i cluster glavobolje.

Migrena – više od glavobolje?

Sada ćemo ukratko opisati slučaj koji su studenti dobili, te sve farmakoterapijske probleme koje su trebali prepoznati i potrebne intervencije.

Gospođa od 25 godina dolazi u ljekarnu i traži nešto ”malo jače za svoju migrenu”, dosad uzima acetilsalicilnu kiselinu od 500 mg. Iz razgovora se doznaje da je također i prehlađena, te je za simptome prehlade korisitla acetilsalicilnu u kombinaciji s vitaminom C.

Gospođa glavobolju opisuje kao jako stezanje oko cijele glave, te osjećaj pritiska. Kroz dodatna pitanja studenti-ljekarnici otkrivaju da bol nije praćena mučninom, niti osjetljivošću na podražaje poput zvuka i svjetla. Glavobolja se javlja i do 5 puta mjesečno, traje 3 do 4 sata, te se zbog primjene acetilsalicilne kiseline javlja bol u želucu.

Gospođa ima izrazito stresan posao zbog čega unosi previše kofeina, te ne spava dovoljno. Nije pušač, popije čašu vina mjesečno, te planira trudnoću.

Prehlada traje nekoliko dana, simptomi prehlade su praćeni blago povišenom temperaturom (oko 37 °C) , otežanim disanjem kroz nos, te rinorejom.

Nakon prikupljanja medikacijski povijesti, studenti su krenuli rješavati farmakoterapijske probleme.

Bitno je naglasiti da su svi studenti prepoznali da gospođa ne boluje od migrene, već od tenzijske glavobolje, te su svi primjetili da se acetilsalicilna od 500 mg treba zamijeniti paracetamolom od 1000 mg.

Gospođi su objasnili da se analgetici primjenjuju na samom početku boli, te da je maksimalna doza paracetamola 4000 mg dnevno. Upozorili su ju na utjecaj stresa i prekomjernog unosa kofeina kao mogućeg uzroka glavobolje.

Za samu prehladu su joj preporučili lokalne pripravke, poput nazalnih dekongestiva kroz kratko vrijeme, te korištenje multivitaminskih pripravaka za jačanje imuniteta.

Objasnili su joj važnost nefarmakoloških mjera, potencijalne nuspojave paracetamola, te upozorili na istovremenu primjenu kombiniranih pripravaka koji sadrže analgetike. Ispravno su ju uputili liječniku ukoliko dođe do pogoršanja simptoma.

Zaključak

Ovim putem bismo prije svega htjeli čestitati svim studentima koji su izvrsno odradili konzultaciju s ”lažnim pacijentom”, te nas uvjerili kako postoje mladi i ambiciozni ljudi zainteresirani u ljekarništvo.

Čestitamo pobjednicima Anđeli Škarpi, Josipi Deliji i Patriku Kovačiću!

Posebno zahvaljujemo magistri Ljubici Paveli iz Ljekarna Splitsko-Dalmatinske županije, profesorici Ani Šešelja Perišin sa Medicinskog fakulteta u Splitu, te profesorici Lidiji Bach-Rojecky sa Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta u Zagrebu. Zahvaljujemo se i Marku Praženu iz PHOENIX farmacije na odlično organiziranom obilasku depoa veledrogerije u Solinu.