Kada se raspravlja o sigurnosti ukrašavanja tijela pomoću boja, u središtu su uglavnom trajne tetovaže. Što je s privremenim tetovažama? Sigurno ste se nekad susreli s kanom ili barem čuli za nju. Kana je boja koja se dobiva iz istoimene biljke (Lawsonia inermis), a koristi se za bojanje kose ili oslikavanje kože.

Nekad i sad

Žene iz starog Egipta i Indije često su tijelo ukrašavale smećkastom pastom dobivenom iz lišća kane. Tehnika se zove Mehndi ili Henna, a provodila se u svrhu vjerskih i kulturnih obreda. Kana prodire u kožu te se na njoj zadržava nekoliko dana i postupno se ispire tuširanjem.

Ljudi koji se bave oslikavanjem tijela sve više posla imaju i na Zapadu s obzirom na rastuću popularnost kane. Svoje štandove najčešće smještavaju na prometnim ulicama turističkih gradova za vrijeme ljetnih mjeseci ili u zabavnim parkovima diljem svijeta.

Kao i obično, dolaskom na tlo zapadne civilizacije, tehnika se nastojala „unaprijediti“ s ciljem postizanja tamnije i dugotrajnije boje na koži.

Crna kana

Kana je inače smećkaste boje, a u želji za postizanjem tamnije nijanse, često se u nju dodaje p-fenilendiamin (PPD) koji ujedno omogućava i dulje zadržavanje boje na tijelu. Takva mješavina kane i p-fenilendiamina poznatija je kao crna kana. Upravo je PPD odgovoran za neželjene reakcije koje se sve češće prijavljuju Američkoj agenciji za hranu i lijekove (FDA). Pacijenti koji su doživjeli neki oblik netolerancije na PPD većinom su bila djeca ili adolescenti.  Zanimljivo, PPD je prisutan i u bojama za kosu te zbog njega postoje mjere opreza i upute za test reakciju kojom se može ispitati osjetljivost na PPD.

Reakcije preosjetljivosti

Reakcije preosjetljivosti do kojih može doći kod pojedinaca najčešće su karakterizirane alergijskim kontaktnim dermatitisom. Jedan od prvih simptoma je svrbež koji je popraćen kožnim promjenama kao što su npr. plikovi. Liječenje se temelji na lokalnoj terapiji kortikosteroidima, antipruriticima i potrebno je, dakako, izbjegavati uzročnika alergijske reacije.

Kana je sve popularnija jer je estetski privlačna, međutim moramo imati na umu da mnogima može donijeti nepotrebne probleme. Čak se pokazalo da osobe koje imaju određene komorbiditete poput srpaste anemije, imaju intenzivnije i opasnije reakcije (teške hemolitičke reakcije koje započinju 1-3 dana nakon primjene crne kane).

FDA

FDA kanu odobrava za primjenu na kosi, a korištenje u svrhu ukrašavanja tijela, odnosno korištenje na koži nije odobreno.

Važno je da prije iscrtavanja tijela kanom budete svjesni rizika i da se što je moguće više informirate o proizvodu koji će vam se nanositi na kožu.

 

 

Literatura

Temporary Tattoos, Henna/Mehndi, and “Black Henna”: Fact Sheet, https://www.fda.gov/, pristupljeno 27.4.2021.

Henna, https://www.britannica.com/, pristupljeno 27.4.2021.

Persaud-Sharma D, Govea M, Hernandez R. Mixed Bullous-Eczematous Contact Dermatitis From a Black Henna Tattoo in an African American Female With Sickle Cell Disease With Post-Dermatitis Pain. Cureus, published online 2020 Jul 15. doi: 10.7759/cureus.9200

 

Izvor fotografije

©pixelshot via Canva.com