Iako je buđenje tijekom dana, a spavanje noću postalo dio naše navike, takav ritam je više od same navike. Izloženost svjetlu ili tami ključna je u regulaciji ljudskog sna. Tijekom dana, izloženost svjetlu stimulira živčani impuls od mrežnice u oku do područja u mozgu – hipotalamusa. Posebno središte u hipotalamusu zvano suprahijazmatska jezgra (SCN) pokreće slanje signala u druge dijelove mozga koji kontroliraju hormone, tjelesnu temperaturu i druge funkcije koje igraju ulogu u tome osjećamo li se pospano ili budno.

SCN djeluje poput našeg unutarnjeg sata koji postavlja regulirani obrazac aktivnosti koje utječu na naše cijelo tijelo. Jednom izloženi prvom svjetlu u danu, sat u SCN-u počinje obavljati funkcije poput podizanja tjelesne temperature i oslobađanja stimulativnih hormona poput kortizola.

Melatonin

SCN također inhibira oslobađanje drugih hormona poput melatonina (N-acetil-5-metoksitriptamin) koji je uz svoje preostale uloge povezan i s poticanjem sna. Nakon što se izluči u krv, njegove razine ostaju povišene oko 12 sati. Ako se nalazimo na osvijetljenom okruženju, čak i izloženi umjetnoj unutarnjoj rasvjeti, sprječava se oslobađanje melatonina što negativno utječe na kvalitetu našeg sna. Melatonin možemo pronaći i u hrani, a možemo ga unijeti i dodacima prehrani.

Aromaterapija, san i lavanda

Studija iz 2019. bavi se utjecajem aromaterapije eteričnim uljem biljke Lavandula angustifolia na razinu melatonina u serumu. Kako starimo, fiziološke razine melatonina u krvi nam se smanjuju zbog čega stariji ljudi često pate od poremećaja spavanja. Razine melatonina u serumu izmjerene su prije i nakon osam aromaterapija lavandom koje su trajale 4 tjedna. One su se nakon tog perioda povisile što možete uočiti i na priloženom grafičkom prikazu.

Aromaterapija se primjenjivala inhalacijom koristeći difuzor za maglu koji raspršuje ulje lavande u prostor. U istraživanje su uključeni stariji od 60 godina te ukupno 37 žena i 30 muškaraca. Svi sudionici su bili fizički i mentalno aktivni bez alergija ili respiratornih bolesti.

Zašto lavanda?

U ovom istraživanju korištena je biljka u čijem se eteričnom ulju u velikim postocima nalaze linalol i linalil-acetat. Prema nekim istraživanjima, linalol i neke druge komponente ulja utječu na centralni živčani sustav te tako smanjuju anksioznost te olakšavaju i produljuju san. Osim već navedenih pozitivnih učinaka eteričnog ulja lavande, ono djeluje i antibakterijski, antimikrobno, a upotrebljava se i u kozmetici.

Literatura

1. Velasco-Rodríguez R et al. The effect of aromatherapy with lavender (Lavandula angustifolia) on serum melatonin levels. Complementary Therapies in Medicine, 2019, 47.

2. Prusinowska R, Śmigielski KB. Composition, biological properties and therapeutic effects of lavender (Lavandula angustifolia L). A review. Herba Polonica, 2014, 60.

3. Melatonin and Sleep, https://www.sleepfoundation.org, pristupljeno 3.6.2020.

Izvor fotografije

©[sergiimostovyi] via Canva.com